Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nábory doktorů na Blízký východ: u lékařů záleží i na dobrém charakteru

  16:46aktualizováno  16:46
Čeští lékaři jsou vzdělaní a mají v cizině dobré jméno, proto je prý o ně v zahraničí velký zájem. Tvrdí to zahraniční náboráři, kteří tu nedávno hledali doktory. Před několika dny skončila náborová akce do katarské nemocnice Al-Ahli a saúdskoarabské nemocnice Dr. Sulaiman Al Habib. Náboroví pracovníci si přijeli pro několik sester a zdravotníků. Odjížděli s padesátkou lékařů.

Fadi Latafeh a Mobin Abdulla z Al Ahli Hospital | foto: G5 Plus

Redakce iDNES.cz přináší dvojrozhovor s náborovým specialistou Rabiou Shaheenem z Dr. Sulajman Al Habib Hospital v Saúdské Arábii (v rozhovoru označen jako RS) a s Mobinem Abudllou, ředitelem pro záležitosti zdravotnické administrativy z katarské nemocnice Al-Ahli (v textu označen jako MA).

Jaké podmínky musí přijímaní lékaři splnit?
RS: Všichni lékaři musí mít splněné kvalifikace požadované na Západě jako je American board v USA, CCST ve Velké Británii, nebo ekvivalentní kvalifikaci a musí mít absolvováno minimálně 3 až 5 let praxe.

MA: Českou kvalifikaci uznáváme i v Kataru, k tomu musí lékaři absolvovat nejméně pět let praxe v nemocničním prostředí.

Které lékařské obory nejvíce vyhledáváte?
RS: Hledáme lékaře všech specializací, protože zde v brzké plánujeme otevřít všeobecnou nemocnici. Především však máme zájem o lékaře - konzultanty na poli neurologie, dermatologie, asistované reprodukce, jednotky intenzivní péče či pediatrie.

MA: Hledáme kvalifikované a dobře vyškolené lékaře se zkušeností. Ten, kdo vyznává definici zdraví, jak ji určila Světová zdravotnická organizace, je u nás v Al-Ahli nemocnici vítán. Konkrétně hledáme porodníky, gynekology, pediatry, ortopedy a pohotovostní lékaře.

Proč jste se zaměřili na české lékaře? V čem jsou podle vás lepší?
RS: Naše skupina zde neustále rozšiřuje zdravotní péči, abychom tedy mohli splnit neustále rostoucí poptávku po lékařích, zkoumáme jednotlivé trhy práce. Ten český je jedním z nich.

MA: Hledáme lékaře různých národností, přitom původně jsme se zaměřovali na zdravotní sestry a jiné nižší zdravotníky. Lékaři, kteří se zúčastnili náboru v České republice, mají podle nás dobrý charakter, což je v naší rodinné Al-Ahli nemocnici velice důležité. Proto si ceníme u lékařů i takových předností.

Jaký plat lékařům nabízíte?
RS: Je to 8 až 12 tisíc amerických dolarů čistého na zaměstnaneckou smlouvu a provize pro úspěšné lékaře podle tarifů zde obvyklých. Plat lékaře zde závisí na doktorově kvalifikaci a zkušenostech. V této fázi nezveřejňujeme přesná čísla, ale alespoň přiblížím, že lékaři mohou počítat s výhodami, jako je bydlení zdarma (u lékařů je tzv. allowance stoprocentní), roční bonus ve výši poloviny měsíčního platu, pojištění zdarma nebo příspěvek na vzdělávaní dětí lékaře.

MA: Dle tarifů nemocnice dostanou zkušení lékaři plat mezi 8 a 12 tisíci americkými dolary čistého za měsíc.

Proč by měli čeští lékaři pracovat ve vaší nemocnici?
RS: Protože nabízíme pestré pracovní prostředí mezi lidmi více než 40 národností. Nabízíme možnost vzdělávat se a plat lékaře je zde osvobozen od jakýchkoli daní.

MA: Kromě luxusního výdělku a možnosti vydělat si peníze nabízí naše nemocnice velice příjemné pracovní prostředí pod vedením vizionářského generálního ředitele. Zastáváme filozofii lásky a ambici stát se lídrem ve zdravotnictví v oblasti Perského zálivu. To dává lékařům u nás obrovskou pracovní příležitost.

Hledáte lékaře také z jiných zemí Evropy či světa?
RS: Ano, hledáme odborníky téměř po celém světě včetně Evropy, Asie, Středního východu a regionů Dálného východu.

MA: Nabízíme zaměstnancům dobrou kulturu a osobní růst. Kapacita nemocnice se během dvou let rozšíří o 150 lůžek. V souvislosti s rozšířením nemocnice plánujeme nábor lékařů také z jiných cizích zemí.

Jak lékařům pomáháte sžít se s vaší kulturou?
RS: Lékaři mají k dispozici velmi dobře zpracované informační příručky o zemi a zdejších zvycích, které jsou jim k dispozici ještě před příjezdem do země. V rámci sžití se se zemí jim budeme s kulturní změnou pomáhat také na místě.

MA: S českou náborovou firmou máme dohodnuto povinné mezikulturní vzdělávání pro naše budoucí a nové zaměstnance z Česka. Také naše administrativní oddělení je připraveno novým zaměstnancům poskytnout pomoc při začleňování se do týmu lékařů. Pro nové pracovníky je k dispozici speciální orientační a zasvěcovací plán a takzvaný Buddy (kamarádský - pozn. redakce) systém.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Stát uzavřel smlouvu na odkup vepřína v Letech, sanace vyjde na 120 milionů

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Stát uzavřel ve čtvrtek smlouvu s majitelem vepřína v Letech u Písku, který stojí v místě koncentračního tábora pro...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...Najdete na iDNES.cz