Nabízené půjčky nikdo nedostal

Z l í n s k ý k r a j - Nejméně tři a půl milionu korun vymámil na důvěřivých lidech ze Zlínského kraje podvodník, který v inzerátu nabízel půjčení peněz za výhodných podmínek. Muž nejdříve vybral od klientů desetiprocentní zálohu, tu si ale nechal a úvěr nikdy nezařídil. I když část peněz nedočkavým lidem vrátil, zůstalo mu na účtech dva miliony šest tisíc. V sobotu ho vyšetřovatel obvinil z podvodu, za který mu hrozí pět až dvanáct let vězení. Policisté vyšetřují i dalších pět podobných případů a domnívají se, že jde možná o větší skupinu podvodníků z celé země.

Neměl k půjčování peněz oprávnění
"Šikovný" dvaatřicetiletý podnikatel z Otrokovic na Zlínsku, který byl už před šesti lety obviněn ze spolupachatelství při vloupání do soukromé firmy, vedl od září loňského roku soukromou společnost Meron. Její sídlo bylo v Uherském Hradišti, kancelář měl její jediný jednatel ve Zlíně v Ševcovské ulici.

Nechal si otisknout několik inzerátů v regionálním tisku, kde nabízel výhodné půjčky a úvěry bez ručitele a pravděpodobně i bez úroků. Nevadilo mu ani, že nemá k takovému typu podnikání oprávnění.

Jedinou jeho podmínkou bylo, aby klient nejdřív složil deset procent z celkové výše budoucího úvěru. Horní limit půjčky byl neomezený.

Policie se domnívá, že podvedených je víc
"Zatím jsme našli přes sto poškozených. Klienti ho žádali v průměru o tři sta tisíc korun. Objevily se ale i smlouvy na dvou až čtyřmilionové půjčky. Každý klient vždy nejdřív zaplatil deset procent cílové částky, pak ale žádné peníze nedostal. Od stovky lidí vybral tři miliony osm set tisíc. Přes milion dvě stě tisíc vrátil nespokojeným zákazníkům. Nicméně zbytek si nechal," uvedl zlínský policejní mluvčí Ivo Mitáček.

Policisté zdůrazňují, že jsou jen na začátku vyšetřování. Čekají je výslechy všech podvedených klientů společnosti Meron. Zároveň žádají další poškozené, aby se přihlásili. "Při domovní prohlídce jsme našli seznam lidí, kteří se mu na inzerát ozvali. Ne všichni asi na jeho nabídku přistoupili. Jsou převážně z okresu Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž. Ale volali i ze Vsetína, Hodonína, Přerova nebo Prostějova," dodal Mitáček.

Zřejmě jde o větší partu podvodníků
Kromě stíhání majitele firmy Meron pracují zlínští kriminalisté na případech dalších pěti firem, které podnikají na podobném principu. Je pravděpodobné, že dvaatřicetiletý podvodník z Otrokovic patří do širší skupiny lidí, která je součástí společnosti s působností po celé republice.

"Podle výpovědi se muž cítí být sám podvedený," řekl Mitáček. Policejní vyšetřovatel však zkoumá důvody pro rozšíření obvinění o další trestný čin. Tím by bylo neoprávněné podnikání.


Video