Spokuúčast pacientů se musí zvednout, míní ministr Heger. Ilustrační foto

Spokuúčast pacientů se musí zvednout, míní ministr Heger. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na zdraví lidé dají méně než za alkohol a tabák, spoluúčast poroste

  • 133
Pacienti by měli postupně více a více přispívat do systému zdravotnictví, míní ministr Leoš Heger. Spoluúčast by se měla postupně zvednout ze současných 17 procent na 25. Podle ministra totiž lidé stále více utrácí za alkohol a cigarety než za své zdraví.

Z celkových výdajů domácností tvoří nyní útrata za léky a různé vitamíny či zdravotnické poplatky pouze 2,7 procenta, což je podle ministra Hegera méně, než kolik je stojí alkohol a tabák. U starých lidí je podíl vyšší, ale i čtyři procenta doplácená na zdraví jsou suma mírná, řekl na zdravotnických veletrzích v Brně Heger.

Podle něj jde většina peněz, které na zdraví vydávají sami lidé, na zbytné záležitosti, například vitaminy či kosmetické operace. Platí to o 53 procentech výdajů. Dalších 12 procent připadá na regulační poplatky, 22 procent na doplatky za hrazené léky a 13 procent na příplatky u zubařů.

"Ze 45 miliard spoluúčasti je větší část stále na úrovni určitého luxusu nebo zbytnosti," řekl Heger.

Miliony do zdravotnictví od pacientů

Spoluúčast by měla stoupnout už tím, že za den pobytu v nemocnici budou lidé místo 60 korun platit stovku. Do systému zdravotní péče to má přinést odhadem 750 milionů korun za rok.

Další peníze by měly ušetřit například elektronické aukce na nákup léků, ministr odhaduje, že to bude 500 milionů korun, vyřazování doplňkových léků z úhrad (500 milionů korun) a změna úhrad lázní a zdravotnických prostředků (asi jedna miliarda korun).

Propočty kritizoval šéf Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Vytkl ministrovi, že zatímco "systémovými opatřeními" se má ušetřit asi pět miliard korun, lidé mají ze svých kapes vydat 15 miliard korun.

Podle Krásy navíc mimo Prahu není výjimkou situace, když živitel rodiny vydělává 15 tisíc korun měsíčně. V době nemoci dostane 9 tisíc korun a pří měsíčním pobytu v nemocnici vydá po změně zákona 3 tisíce korun. "Tato rodina se po šesti měsících dostane do neřešitelné ekonomické situace," uvedl Krása.

Na chudší se myslí, míní ministr

Heger řekl, že o zvyšování spoluúčasti se zatím definitivně nerozhodlo a nyní se řeší financování na příští rok. Tvůrci předpisů ale podle něj na chudší obyvatele myslí.

"Snahou je, aby se sociálně potřební nezatěžovali," řekl a dodal, že větší část této debaty patří na pomezí mezi ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem práce a sociálních věcí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video