Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na zavedení ČT3 má Dvořák šibeniční termín i rozpočet, míní experti

  17:45aktualizováno  17:45
Teoreticky plány zvládnout může, budou mít ale dvě Achillovy paty, říkají odborníci o vizích nového šéfa ČT Petra Dvořáka. Napjatý podle nich bude termín i rozpočet pro ČT3, který Dvořák plánuje. Krachnout mohou jeho plány na výstavbu brněnského televizního studia.

Petr Dvořák, generální ředitel České televize | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Kdyby jakýkoliv uchazeč do koncepce napsal, že postavit studio v Brně je blbost, tak prostě neprojde. Spikla by se proti němu veškerá brněnská lobby napříč stranami a ten člověk by si tím podepsal ortel smrti. Je to vůbec nejkřehčí moment všech koncepcí ředitelských kandidátů," míní bývalý šéf ČT Ivo Mathé.

Volba šéfa ČT

Podle něj výstavba nového televizního studia by vyšla nejméně na 700 milionů korun. "Takto mamutí stavba je naprostý nesmysl," dodává Mathé.

To ovšem neznamená, že nový ředitel ČT Petr Dvořák z plánů podpory výstavby brněnského studia nemůže vyjít bez ztráty kytičky. "Píše, že celý projekt bude podroben nákladovému a provoznímu auditu, aby nebyl ohrožen termín jeho výstavby. To je dokonalá manažerská věta. Audit v důsledku může znamenat, že termín bude ohrožen, protože se zjistí, že televize na to nemá," dodal Mathé.

Publicista Jan Potůček je toho názoru, že na výstavbu brněnského studia za Dvořákovo šestileté funkční období dojde. "Je otázka, nakolik nový generální ředitel seškrtá původní projekt. Ten už neodpovídá realitě, protože stavební firmy se budou vždy snažit rozpočty navyšovat. Dvořák se je bude snažit stlačit," míní Potůček.

ČT3 Dvořák zvládne, ale bez vlastní tvorby

Dalším klíčovým momentem pro nového šéfa Kavčích hor bude spuštění pátého kanálu s názvem ČT3. Jeho zrození navrhuje v roce 2012. "Teoreticky její fungování příští rok možné je, bylo by to ale nejdříve o Vánocích," upozorňuje Milan Šmíd z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Dvořákovy vize

- v roce 2012 zřízení nového kanálu ČT3 zaměřeného na pořady pro děti a vzdělávání s celkovými investicemi na spuštění 35 až 45 milionů a ročním provozem 120 milionů
- podpora výstavby nového televizního studia Brno, střízlivá rekonstrukce a inovace zpravodajské budovy v Praze
- úspory 7 až 10 procent v režijních nákladech, 4 až 6 procent v osobních nákladech
- spojení funkce šéfa kanálu ČT1 s obnovenou funkcí programového ředitele, snížení počtu ředitelů na první úrovni řízení na osm

A podobně je to i s rozpočtem nového kanálu. Jeho provoz má ročně vyjít na 120 milionů korun, další desítky milionů spolkne jeho zavádění. "Peníze se dají sehnat vždycky. Když ale jdou do nového kanálu, mohou chybět ve vlastní tvorbě," upozorňuje Šmíd. "Pokud doveze zahraniční tvorbu, odabuje ji, tak se do 120 milionů asi vejde. Pokud by chtěl dělat původní tvorbu, taková částka by mu nestačila," je přesvědčený Šmíd.

"Ani nákup věcí zvenku není takto levný," oponuje Mathé. "Teoreticky by to za 120 milionů možné bylo, kdyby tam bylo hodně, ale opravdu hodně archivu a kdyby se podařilo stlačit distribuční náklady," doplňuje. Podle něj se navíc bude muset Dvořák vyrovnat s tím, že po zavedení ČT3 by do značné míry, ne-li stoprocentně, musel očistit o vzdělávací pořady nebo pořady pro děti vysílací schémata jedničky a dvojky.

Potůček částku na roční provoz dříve označoval za poddimenzovanou, nyní tvrdí, že se do ní Dvořák vejde. "Jsem o tom přesvědčen po rozhovoru s ředitelem Českých radiokomunikací Kamilem Levinským, protože velkou roli hraje částka za distribuci signálu. Z rozhovoru vyplynulo, že ČT3  by nemusela platit za nejdražší pozemní distribuci, pokud by se dohodla s Českým rozhlasem a ten opustil veřejnoprávní multiplex. A to zásadně mění pohled na Dvořákův projekt," dodal Potůček.

Vytyčené úspory ve výši až deset procent v režii televize všichni experti hodnotí jako reálné. "Přijdete-li v čele jakékoliv instituce do kontaktu s konzultační firmou, tak vám vždy ve výsledku napíše, že můžete uspořit sedm až deset procent. Z toho se nestřílí, to může ušetřit každá firma. Není to sice pro její zaměstnance a výkony příjemné, ale v podstatě toho lze vždycky dosáhnout. Pokud takové úspory manažer napíše do koncepce, nezavazuje se během následujících tří let k ničemu nesplnitelnému," dodal Mathé.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz