Počet lidí, kteří se nebojí zapálit si na zastávkách, se oproti loňskému roku o málo zvýšil. (Ilustrační foto)

Počet lidí, kteří se nebojí zapálit si na zastávkách, se oproti loňskému roku o málo zvýšil. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Na zastávkách se i přes zákaz kouří dál

  • 82
Protikuřácký zákon platí už téměř dvacet dva měsíců. Ti, kteří doufali, že vyžene kuřáky ze zastávek městské hromadné dopravy, se však mýlili.

Kuřáci si dávali pozor prvních pár měsíců a nyní se na zastávky zase vrátili. Pražané tak opět čím dál častěji vidí cestujícího, jak si na autobusové zastávce užívá chuť zapálené cigarety.

"Všeobecně nejsem proti kuřákům, ale když je zastávka plná lidí a nějaký floutek si klidně zapálí, tak mne to vytočí. Dneska zde kouří, zítra si o mě to cigáro klidně típne," rozčiluje se úředník Vojtěch Janota z Prahy.

Nedokonalý zákon
Tabákový neboli protikuřácký zákon má mnoho nedokonalostí, a proto i strážníci netrestají kuřáky důsledně.

"Nevím, jestli tento zákon je to pravé a jestli celou věc vůbec nějak řeší. Zákon například neporušuje ten, kdo kouří dvacet centimetrů od zastávky, přestože kouř jde na ostatní lidi. Na druhou stranu člověk, který kouří na opuštěné zastávce a nikomu tam nevadí, zákon porušuje," upozornil už loni náměstek městské policie Ludvík Klema.

Přesto se od doby, kdy zákon vstoupil v platnost, takřka nic nezměnilo. Každý měsíc přistihnou pražští strážníci kolem patnácti stovek kuřáků. Letos za první pololetí řešili přes devět tisíc sedm set přestupků.

"Strážníci mohou lidem uložit pokutu až do výše jednoho tisíce korun, ale mohou také pouze dotyčnému domluvit. Záleží to na uvážení každého strážníka," řekla Radka Bredlerová z městské policie.

Domluvou strážníci řeší zhruba polovinu přestupků. Uznávají, že někdy je pokuta zbytečná.

"Strážník musí v těchto případech postupovat citlivě, aby se preferování nekuřáků nezvrhlo ve zbytečné šikanování kuřáků," domnívá se náměstek primátora Rudolf Blažek. Citlivý přístup je důležitý zvláště v místech, kde není zastávka městské hromadné dopravy jasně vymezena.

"Na tramvajových ostrůvcích je to jasné. Jenomže pokud je zastávka na chodníku, nikdo neví, jestli je široká dva, nebo šest metrů. Právě v takových případech řešíme věc spíše domluvou," připustil Klema.

Pokud si kuřák zapálí cigaretu uprostřed hloučku lidí, pokutu určitě dostane. Jestli však bude na zastávce sám, většinou vyvázne s domluvou.

"Přece nestáhneme strážníky z přechodů"
Někteří nekuřáci se s cigaretovým dýmem na zastávkách nechtějí smířit a volají strážníky, aby zakročili. Neuvědomují si, že takový případ se dá těžko vyřešit. Kuřák totiž dokouří, nastoupí do autobusu a zmizí "z místa činu" dřív, než má vůbec strážník šanci na zastávku MHD přijít.

"Mohli bychom stát na zastávkách a kuřáky pokutovat, ale to bychom museli strážníky stáhnout z přechodů, kde hlídají děti, nebo ze silnic. To by asi nikomu neprospělo," vysvětlil Klema, proč kuřákům jejich přestupky stále procházejí.

Konec kouření ve vlacích
Od 9. prosince přijdou kuřáci o další místo, kde se mohli oddávat své vášni. Všechny vlaky na území Česka totiž budou nekuřácké.

"Je to celoevropský trend, ke kterému jsme se rozhodli připojit. Ale z našich průzkumů vyplývá, že si nekuřácké vlaky přeje jedenaosmdesát procent lidí," prohlásil mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Ze začátku budou průvodčí spíše kuřáky upozorňovat, pokuty přijdou až později. Za kouření ve vlaku zaplatí neposlušný cestující až pět set korun pokuty.


Neposlušní kuřácii

Počet lidí, kteří se nebojí zapálit si na zastávkách, se oproti loňskému roku o málo zvýšil.  Zatímco v prvním pololetí roku 2006 hřešilo zhruba 9300 lidí, letos za stejné období už 9700.

Zhruba padesát procent hříšníků zaplatí pokutu, ostatním strážníci pouze domluví.

Postup městských policistů je benevolentní kvůli nejasnostem v zákonu o kouření. Zákon například neurčuje, jak široká je zastávka, která je na chodníku.

Asi 50 procent přestupků nahlásí cestující, zbytek zjistí strážníci v terénu sami.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video