Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na zásah OSN proti Islámskému státu je pozdě, říká expertka

  20:06
Západní intervence už konflikt na Blízkém východě nevyřeší, reaguje na projev prezidenta Miloše Zemana politická analytička Zora Hesová. Džihádisté podle ní ovládli tak velké území, že je nemožné, aby ho členské státy Rady bezpečnosti okupovaly. Řešením by podle ní byla pouze spolupráce všech sousedních států.

Bojovníci Islámského státu | foto: Reuters

Na úterní konferenci Let My People Live! prezident Miloš Zeman připodobnil Islámský stát k Německu ve třicátých letech (více o projevu zde). Je tahle paralela na místě?
Je to úplně jiná situace, protože politika Islámského státu není expanzivní za hranice států, které už se nacházejí v rozpadu kvůli občanským válkám. Teď mluvím o Sýrii, Iráku, Libanonu, Libyi a Egyptu, kde dochází ke konfliktům mezi muslimy tak jako tak.

Podle Zemana by proti Islámskému státu měli zakročit všichni stálí členové Rady bezpečnosti OSN. To by znamenalo i účast Ruska a Číny. Je to reálná představa?
Začátek problému v Sýrii byly brutální represe ze strany Bašára Asada, které vedly k rozpadu státu v Sýrii a umožnily vzestup džihádistických skupin. A bylo to právě Rusko, které v OSN blokovalo společnou vojenskou akci na začátku celého problému. Teď, když se problém mnohonásobně zhoršil, volat po tom, aby zasáhla OSN, je samozřejmě pozdě. Západní intervence rozpad státu problém nevyřeší, nelze si představit okupaci celého problematického území intervenční armádou.

Pokud by ale k zásahu došlo, jak by mohl konflikt proměnit?
Intervence může ten problém pouze omezit, udržet území, ve kterém probíhá, nebo tlumit tím, že podpoří jednu ze stran.

Zora Hesová

Analytička a publicistka Zora Hesová studovala politologii v Toulouse a filosofii a islamologii v Berlíně. Spolupracuje s Asociací pro mezinárodní otázky.

Jak v této fázi tedy problém řešit?
Islámský stát je problém dvou rozpadlých států, na jejichž území se vytváří úplně nová politická komunita založená na fundamentalistických principech. Na hrozbu, kterou představuje, lze reagovat pouze spoluprací všech okolních států. A to je něco, co se ještě nestalo.

Kde se hranice Islámského státu mohou zastavit? Je možné, aby se rozšířily dál než do států, ve kterých jsou konflikty mezi šíity a sunnity?
Lze si představit, že se obrátí na Libanon a destabilizuje sousední státy jako Jordánsko a Turecko, ale pouze těžko se tam rozšíří. Snaží se ale získat loajalitu ve vzdálenějších územích. Rizikové jsou státy, kde se rozpadl funkční politický řád a sílí tam džihádistické skupiny, zejména Libye, sahelská Afrika, Sinaj, Jemen.

Nepřistupme na logiku Islámského státu

Jsou islamisté v současné chvíli hrozbou i pro Evropu, jak varoval prezident?
Jednou z jejich základních strategií je poštvat proti sobě Západ a Východ, to jsme viděli na útocích v Paříži. Pokud na tuhle logiku přistoupíme, budou se problémy a tato hrozba zvětšovat.

Není tedy možností podporovat okolní státy v boji proti IS?
Podpora přichází v úvahu hlavně v Iráku. Irácká vláda se ukázala jako neschopná tváří v tvář džihádistům. Jiná je otázka, co s Bašárem Asadem. Letecké útoky na IS už představují jistou formu podpory, protože oslabují jeho protivníky. Přestože byl příčinou války a rozpadu Sýrie a spolupráce s brutálním režimem je zatím pro Západ těžko přijatelná, v dlouhodobé variantě se i syrský režim pravděpodobně stane součástí řešení problému Islámského státu.

Mohla byste vysvětlit strategii Islámského státu? Co má za účel unášení civilistů?
Vraždy nahrané na kameře a útoky na západní cíle jsou provokace, umožňují radikalizaci uvnitř džihádistických skupin a získávání dalších členů. Jde jim o vyvolání obrazu otevřeného globálního konfliktu mezi Západem a islámem.

Můžeme to tedy chápat tak, že vraždy západních civilistů jsou jistým vzkazem ostatním muslimům?
Určitě. Já to chápu tak, že tu máme jednu skupinu, která reaguje na dlouhodobou frustraci muslimů, na pocit ohrožení islámsko-muslimského světa ze strany neokoloniálních mocností, spojený s invazí Iráku, s válkou v Palestině, s neúspěchem protestního hnutí po roce 2011. IS ukazuje, že se nebojí, že dokáže vyprovokovat do extrému ty nejsilnější země na světě. To určitě imponuje generaci mladých a sociálně nespokojených lidí. Tato mediální taktika slouží k získání uznání mezi samotnými Araby.

Snaha naklonit si místní

Jak vypadá hierarchie Islámského státu?
Jeho vojenská struktura je pyramidální, civilní správa se systematicky snaží utvrzení základních znaků státnosti. Prosazuje bezpečnost a určitý typ spravedlnosti. Mají vlastní oficiální informační kancelář, vlastní soudy, školy, distribuční a sociální systém. V posledních letech v severní Sýrii a v západním Iráku pod vlivem povstání a války už nefunguje stát, takže zavádění organizovaného zásobování a stability, byť brutálním způsobem, je způsobem, jak si naklonit místní obyvatelstvo. To je vysvětlení otázky, jak několik tisíc bojovníků dokáže ovládat miliony lidí.

Pokud IS vykazuje znaky státnosti, je reálné, aby začalo diplomatické jednání? Změnou už je nabídka výměny jordánského pilota. Dá se to brát jako precedens ke změně jednání?
To bych neřekla. V Sýrii operují desítky džihádistických skupin a stává se, že zajmou rukojmí a snaží se je vyměnit. To je běžná součást války. Zmíněné prvky státnosti jsou spíše vzkazem dovnitř, kterým se IS snaží dokázat, že přináší stabilní režim, který by měli muslimové podporovat.

Islámský stát má odhadovaný příjem dvě až tři miliardy dolarů ročně, především z prodeje ropy. Co je pro něj dalšími příjmy?
Pravděpodobně těží také z toho, že obsadil území, které je na obou stranách hranice zdrojem obilí, které má elektrárny, dále vybírá daně, výkupné z únosů, prodává rabované starožitnosti, konfiskuje majetek těch, co uprchli. Podle odhadů odborníků ale odhadované příjmy mohou dlouhodobě těžko umožnit financování války a zároveň živobytí velkého počtu obyvatel.

Je zmapované, kdo všechno ropu a rafinerie od IS kupuje?
Pravděpodobně jsou to všichni jeho sousedi. Jde o malé objemy vyvážené v autech a cisternách. Určitě je to Bašár Asad a část jde do Turecka. To se teď snaží tenhle ilegální obchod kontrolovat nebo omezit.

Jak je Islámský stát vyzbrojen? Po sestřelení vojenského letadla F-16 je evidentní, že IS operuje i vzdušnými zbraněmi.
Islámskému státu se podařilo obsadit vojenské základny v Iráku i Sýrii, díky tomu má i těžkou techniku, kterou syrští povstalci nemají. Jde o velkou vojenskou výhodu proti ostatním skupinám v regionu a irácké armádě.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Z uprchlíka agentem. Šapošnikov sehrál při výbuchu ve Vrběticích klíčovou roli

9. května 2024

Premium Jakou roli hrál ve výbuchu muničního skladu ve Vrběticích bývalý ruský voják Nikolaj Šapošnikov? O...

Rusko bombarduje civilní cíle a chlubí se tím. Nechutné, říkají Ukrajinci

9. května 2024

Premium Záporoží (od zpravodajů iDNES.cz) Areál stavební firmy v Záporoží nacházející se jen dva kilometry od centra města zasáhla raketa...

Severní Makedonie zvolila novou prezidentku. Předchůdce uznal porážku

8. května 2024  22:19,  aktualizováno  22:35

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski uznal porážku ve středečním druhém kole prezidentských...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...