Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na zámku se místo šlechticů usadili jogíni

  15:34aktualizováno  15:34
Renesanční zámek ve Střílkách na Kroměřížsku je na první pohled jen venkovské šlechtické sídlo, které zjevně dlouho chátralo. Uvnitř se však člověk setká s čímsi ojedinělým, co nemá nikde jinde v republice obdoby. Zcela mimo uspěchaný svět tady žije dvacet lidí. Hlavní náplní jejich dne je práce. Ve volném čase cvičí jógu. Středisko, které funguje podle vzoru indických pousteven - ášrámů - založila před sedmi lety Nadace živoucí světlo. Co vlastně jogíni jedí? Čtěte zde.

Nejprve práce...
Je všední den, krátce po jedenácté hodině dopoledne. V renesančním objektu z 16. století je zdánlivý klid, po nádvoří sem tam přejde člověk. Všichni členové komunity jsou právě v zaměstnání. Zajišťují plynulý chod ášrámu.

Jeden pere pro ostatní oblečení, jiný uklízí, další předvádí své umění v kuchyni. Několik lidí pokračuje v úpravách parku, které byly zahájeny už v loňském roce. A také v hlavní zámecké kanceláři s několika počítači je živo. Oba účetní mají co dělat. Za svoji práci dostávají členové komunity mzdu, z níž si hradí příspěvky na pobyt.

"Fungujeme na podobném principu jako soukromé firmy," snaží se ve stručnosti přiblížit strukturu komunity ředitelka nadace Jindra Dohnalová. Usměvavá žena v oranžové sukni a triku je svobodná a přijela do Střílek z Prahy.

Pracovnímu zaměření ášrámu také odpovídá denní rytmus jeho členů. Nikdo nespí déle než do šesti hodin ráno, kdy je budíček. Pak následuje společná hodinová meditace. Účast na duchovním "rozbruslení" je však na rozdíl od zaměstnání dobrovolná.

"Nikoho nenutíme. Kdo chce, může mít vlastní program," říká ředitelka nadace a nalévá si do šálku horký nápoj kakaové barvy - indický čaj s mlékem, dochucený kořením.

...potom jóga
Mezi osmdesáti místnostmi, které nadace obývá, jsou kromě obytných pokojů, kanceláří a užitkových prostor také meditační sály. Do největšího z nich se vejde až pět set lidí. Teď jsou však prázdné. Jen fotografie známých indických jogínů v lotosovém sedu a všudypřítomné aroma vonných tyčinek dávají tušit, k čemu místnost bez nábytku slouží.

Ášrám ve Střílkách je zaměřen na systematický program cvičení Jóga v denním životě. Ten obsahuje klasická tělesná i dechová cvičení, relaxaci, koncentraci a meditaci. Osmidílný systém je seřazen od nejjednodušších cviků až k pokročilým jógovým pozicím.

Jeho velkou výhodou je, že jej mohou praktikovat děti, ale i staří či nemocní lidé. "Klidně může cvičit i vozíčkář nebo člověk s roztroušenou sklerózou. Jejich zdravotní stav se pak v důsledku praktikování jógy většinou zlepší," upozorňuje na prospěšnost východního typu tělesných cvičení Jiří Dohnal, který nadaci pomáhá s organizováním víkendových akcí a občas zajišťuje hudební program. Rok se totiž v Indii učil hrát na sitár a dnes tento nástroj mistrně ovládá.

Kromě práce v komunitě Nadace živoucí světlo pravidelně pořádá také víkendové kurzy jógového cvičení. V nabídce má však i programy zaměřené na výrobu keramiky, aranžování květin či přípravu vegetariánských jídel.

Filosofie volnosti
Je poledne. Členové komunity jsou v polovině pracovní části dne, která končí kolem páté hodiny. Někteří se už teď těší na večerní společnou meditaci či na uvolněné chvíle při poslechu relaxační hudby. Pro zpestření programu si třeba dnes zazpívají, vyslechnou přednášku, či se podívají na film na videu.

Jiní mají představu příjemně stráveného večera spojenou s procházkou či projížďkou na kole. Malebná krajina Chřibů k procházkám přímo láká.

"Každý si dělá, co je mu po chuti," připomíná filosofii volnosti Jindra Dohnalová. Vzápětí připojuje, že této svobody nikdo nezneužívá.

V současném složení komunity sice nejsou aktivní sportovci, ale kdyby byli, nikdo by jim v jejich koníčku nebránil. "Před lety u nás byl kluk, který hrál hokej za Kroměříž. Své povinnosti a tréninky dokázal krásně skloubit," vzpomíná Jiří Dohnal.

Na rozdíl od budíčku, je večerka na libovůli každého jednotlivce. Zámek však většinou utichá okolo desáté hodiny v noci.

Nejsme sekta tvrdí jogíni
Kdyby na zámecké dveře zaťukal člověk, který neví o józe vůbec nic, ale přesto by chtěl alespoň nějaký čas žít v komunitě, bude přijat. Musí pouze slíbit, že bude respektovat základní pravidla. Mezi ně mimo jiné patří zákaz konzumace alkoholu, kouření a požívání drog.

"Cvičení vedou k upevnění zdraví, takže by si ho člověk neměl současně podlamovat," vysvětluje smysl vnitřního řádu Jiří Dohnal.

Přestože členům komunity není sex vysloveně zakázán, ředitelka nadace nepředpokládá, že by někdo zdrženlivost porušoval. "Jestliže přijdou partnerské dvojice, respektují oddělené ubytování mužů a žen," říká Jindra Dohnalová.

Vzhledem k tomu, že jóga není vázána na žádné náboženské dogma, v ášrámu může žít křesťan společně s buddhistou, muslimem či ateistou. "Nejsme sekta. Respektujeme vnitřní svobodu jednotlivce. Náboženství, kterému člověk věří svým srdcem, je pro něho to nejlepší," myslí si člen nadační rady Michal Prchlík, který pochází z Tábora.

Smyslem komunity totiž není vypláchnout svým členům mozky, ale pomáhat, přinášet radost a nabízet alternativu ke konzumnímu způsobu života. "Časem člověk zjistí, že nejvíce získá, když dělá něco pro druhé," říká z vlastní zkušenosti Jiří Dohnal. Pomalu dopíjí čaj a společně se svými kolegy odchází na oběd.
Je krátce po dvanácté hodině.

Jiří Dohnal, člen skupiny jogínu na zámku ve Střílkách, mistrně ovládá hru na sitár. Rok studoval toto umění přímo v Indii, proto může občas zajišťovat hudební program

Lubomír Sléha vaří pro své kamarády ze spolku jogínů na zámku ve Střílkách

Jogíni ze zámku ve Střílkách při jídle

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz