Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na zábradlí začínají osvědčenými tituly

  11:55aktualizováno  11:55
Staré Město - Osvědčenými tituly z minulých měsíců se chystá zahájit podzimní sezonu Divadlo Na zábradlí. Na třináctého září připravuje Tragédii mstitele, kterou na motivy hry z počátku sedmnáctého století napsal a režíroval člen hereckého souboru Divadla Na zábradlí Jiří Ornest. Svou hru charakterizuje jako kratochvilnou truchlohru, plnou gagů, jako zábavnou zápletku o jedné nepovedené, ale dokonané pomstě.

Bizarní panoptikum v okolí pupkatého Vévody Josefa Hrubého a sexuálně náruživé Vévodkyně Chantal Poullainové dotváří Nejmladší syn Romana Skamene, Vévodův syn Karla Dobrého i Parchant Petra Čtvrtníčka.

Tragický příběh Mstitele Jana Krause, Mstitelova bratra a sestry v podání Boba Klepla a Mariky Procházkové i jejich klevetivé Matky Evy Holubové otupuje hrůzu světa smíchem.

O den později uvede divadlo hru Malý říjen, pod kterou je jako autor i režisér podepsán Ladislav Smoljak. Hru Malý říjen, která měla světovou premiéru 15. dubna 1999, napsal přímo pro Divadlo Na zábradlí a pracuje v ní s historickými fakty, autentickými výroky a proslovy, které mísí s fikcí.

"Rašín vždycky říkal, že v Rusku je možné všechno. A já bych k tomu dnes dodal, že v sovětském Rusku je možné i to, co nebylo možné v Rusku, kde bylo možné všechno," řekl o své hře Ladislav Smoljak.

Výchozím bodem textu se stalo věznění českých politiků Karla Kramáře a Aloise Rašína v rakousko-uherském žaláři v době první světové války, jejich odsouzení k smrti a zázračné zachránění. Autor soustředil do vězeňské cely vedle Aloise Rašína a Karla Kramáře další historické postavy: špionku Matu Hari, Vladimíra Iljiče Lenina a jeho manželku Naděždu Konstantinovnu Krupskou.

Od 17. září se na scénu Divadla Na zábradlí vrací Divadelník, slavná hra rakouského dramatika Thomase Bernharda v režii Jana Antonína Pitínského a s bratislavským hercem Martinem Hubou v hlavní roli. Divadelník je na repertoáru Divadla Na zábradlí od roku 1999. Pitínský touto inscenací navázal na Bernhardovu hru Ritter, Dene, Voss, za jejíž režii na Zábradlí získal Cenu Alfréda Radoka.

Bernhard se i v Divadelníkovi vypisuje ze své pověstné nenávisti vůči divadlu a vůči Rakousku, tomuto "zabedněnému státu plnému zabedněných lidí." Hra Divadelník vychází z divadelního skandálu kolem nouzového osvětlení v salcburském festivalovém provedení Bernhardovy hry Ignorant a šílenec. Autor tenkrát trval na naprosté tmě, kterou mu požární služba nepovolila. "Společnost, která nesnese dvě minuty tmy, se bez mé hry obejde", komentoval historku Thomas Bernhard a o deset let později k příhodě vrátil právě v Divadelníkovi.

Hra popisuje, jak do města Utzbachu přijíždí se svou rodinou principál Bruscon, aby v sále hostince U Černého jelena uvedl svou megalomanskou komedii Kolo dějin, v níž vystupují Napoleon, Metternich, Hitler, Marie Curie i Einstein. Divadelník se stal nejlepší inscenací roku 1999 v anketě kritiků a člen Slovenského národního divadla Martin Huba získal za ztvárnění titulní role Brusco na Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Vláda se musí shodnout s prezidentem na zahraniční politice, řekl Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jednání s Janem Hamáčkem a Vojtěchem Filipem...

Pro budoucí vládu je důležitá shoda s prezidentem v oblasti zahraniční politiky, řekl v neděli premiér v demisi Andrej...

Spíše proti. Hamáček straníky na Plzeňsku k vládnímu angažmá nepřesvědčil

Lídři ČSSD Jan Hamáček (v popředí) a Jiří Zimola se na Hradě sešli s...

Předseda ČSSD Jan Hamáček a statutární místopředseda Jiří Zimola v neděli v Plzni přesvědčovali zástupce místních...

Čísla na lampách, stromech i přejezdech zachraňují životy. Lidé o nich nevědí

Lampy jsou štítky označeny zejména v krajských, případně větších městech a těm...

Každý železniční přejezd a v některých městech i každá lampa mají na sobě štítek s číslem. Mnoho lidí však neví, k čemu...

Najdete na iDNES.cz