Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na webu je bezplatná právní pomoc obětem násilí z nenávisti

  • 19
Oběti násilných trestných činů, které mají pocit, že policie podceňuje při vyšetřování například rasový nebo sexuální motiv, nyní můžou přes internet získat bezplatnou právní pomoc. "Násilí z nenávisti se dotýká až deseti procent lidí žijících v Česku," tvrdí nevládní organizace In Iustitia.

"Ohrožen je však v zásadě každý," upozorňuje právnička Klára Kalibová z In Iustitia. Tato organizace poskytuje právní pomoc obětem už od léta.

Nyní sdružení spouští zvláštní internetovou stránku, pomocí které je možné právníky kontaktovat. Příprava webu a chod právní poradny byl z části financován z Kampaně proti rasismu Úřadu vlády České republiky.

Klára Kalibová upozorňuje, že v Česku je násilí z nenávisti velmi podceňováno. Přitom se dotýká významné části lidí. "Oficiálně takové oběti nejsou. Je to proto, že jim například strach, předchozí špatná zkušenost nebo nedůvěra v policii a justici brání své napadení ohlásit," vysvětluje Kalibová.

První letí půllitr, poté zápalná lahev

Mikulovská policie letos v září vyšetřovala útok na romskou rodinu. Skupina mladých neonacistů do jejich domu hodila pivní půllitr, jeden z pachatelů čin doprovodil rasistickými výkřiky jako "Táhněte do plynu!".

Jelikož se incident stal jen několik týdnů od žhářského útoku čtveřice neonacistů ve Vítkově, babičku a malou vnučku, jediné osoby, které v bytě v té době spaly, atak pořádně vyděsil. Jednoho z party rasistů navíc žena dobře znala, když ji v minulosti potkal na ulici, oslovoval ji "teto". - čtěte více o tomto případu

"Často jsou cíleně napadány skupiny osob, které skutečně nebo domněle stojí na okraji společnosti. Nikdo se jich nezastává, přistupuje se k nim jako k poškozeným druhé kategorie," říká Kalibová.

Možná i proto kriminalisté případ odložili, podle nich šlo "pouze" o výtržnost. Rasový motiv v jejich jednání nenašli, přestože se mladíci ve svých profilech na Facebooku hlásili k neonacistickým hnutím a zúčastňovali se akcí ultrapravicové Dělnické strany.

Usnadňuje si policie práci?

"Pachateli násilí z nenávisti mohou být příznivci krajní pravice nebo rasistických uskupení, není to však pravidlem. Podle zahraničních výzkumů se většinou jedná o útok jednotlivců bez napojení na některou skupinu šířící nenávist," zmiňuje zahraniční zkušenosti právnička.

Násilí z nenávisti

Násilí z nenávisti je jakékoli násilí, které směřuje vůči osobě, jejímu majetku nebo jiné hodnotě z důvodu jejich skutečného nebo domnělého vztahu, sounáležitosti, náklonnosti, podpory nebo příslušnosti k určité skupině osob. Zahrnuje útoky jako jsou symboly, znaky, gesta, hanobení, podněcování, útoky na majetek, pietní a náboženská místa, zastrašování, vydírání, vyhrožování, šikanu a kyberšikanu, psychické a fyzické násilí, znásilnění, usmrcení a další podobné útoky.

Podle jejího kolegy právníka Františka Valeše policie v mikulovském případě postupovala chybně, skutek mladých neonacistů měla klasifikovat jako násilí z nenávisti. "Nevyslechli ani poškozenou," upozornil Valeš.

Poškozené ve spolupráci s občanským sdružením Romea proto kontaktoval a nabídl jim bezplatnou právní pomoc.

 "Zejména kvůli tomu, aby se ve vyšetřování odrazil nenávistný motiv jednání pachatelů, a aby oběti mohly účinně uplatnit nárok na náhradu škody ve formě psychické újmy," řekl Valeš iDNES.cz.

Nejste v tom sami, vzkazují právníci

Od mikulovských klientů se právníci z In Iustitia dozvěděli, že je policisté neinformují o průběhu vyšetřování, pachatele navíc potkávají na ulici a mají strach, že případ skončí mezi takzvanými pomníčky. Agresoři by tak mohli mít pocit vítězství nad spravedlností.

"Několikrát jsme je navštívili a důkladně s nimi celou situaci probrali, vysvětlili jim jejich možnosti a práva. Už to jim dodalo naději, že nezůstanou v této situaci sami, že jim někdo pomůže chránit jejich postavení," uvedl právník.

Díky této intervenci tak policie musela do spisu doplnit podezření z nenávistného motivu pachatelů a kriminalisté případ museli znovu otevřít. Jednoho mladíka už obvinili z výtržnictví.

Nyní oběti podobných činů už nemusí doufat, že se o nich právníci a právničky ze sdružení In Iustitia dozvědí náhodou. Můžou je kontaktovat sami, přes internetový formulář.

Potřebujete pomoc?

Neziskovou organizaci In Iustitia je možné kontaktovat prostřednictvím webového formuláře na www.nasiliznenavisti.cz nebo www.hatecrime.cz. Případně písemně P. O. Box 15, 110 00 Praha 1.


Video