Na Výstavišti jsou k vidění proměny Huga Haase

Holešovice - Byl nejen jedním z nejvýraznějších českých předválečných herců, ale dokázal se uplatnit i v Hollywoodu a na Broadwayi. Přispěla k tomu jeho úžasná schopnost proměňovat se od role k roli. A právě tuto schopnost přizpůsobit se vždy dokonale charakteru postavy sleduje výstava Hugo Haas - herecké proměny, která je ode dneška do 26. prosince otevřena ve střední hale Průmyslového paláce na Výstavišti. Expozice zároveň připomíná blížící se sté výročí narození divadelního a filmového herce, scenáristy a režiséra Huga Haase.

"Výstava sleduje Haasovy proměny, jak dokázal prožívat různé role, jak se jim přizpůsoboval. Paleta jeho postav je neobyčejně pestrobarevná - hrál žebráka i milionáře, prostého jednoduchého člověka i složité intelektuály, lidi charakterní i bezcharakterní," vysvětlil autor výstavy, filmový historik Pavel Jiras.

Filmy promítané během výstavy: (začátky jsou ve 12, 14 a 16 hodin)
7.12. Pianola story, Život je pes, Ať žije nebožtík
8.12. Mravnost nade vše, Děvčata, nedejte se!, Jedenácté přikázání
9.12. Pick up, Muži v offsidu, Načeradec, král kibiců
10.12. Velbloud uchem jehly, Mravnost nade vše, Ať žije nebožtík
11.12. Jedenácté přikázání, Život je pes, Pick up
12.12. Pianola story, Ať žije nebožtík, Muži v offsidu
13.12. Načeradec, král kibiců, Pick up, Mravnost nade vše
14.12. Život je pes, Pianola story, Velbloud uchem jehly
15.12. Děvčata, nedejte se!, Jedenácté přikázání, Načeradec, král kibiců
16.12. Muži v offsidu, Ať žije nebožtík, Život je pes
17.12. Pianola story, Velbloud uchem jehly, Děvčata, nedejte se!
18.12. Jedenácté přikázání, Načeradec, král kibiců, Život je pes
19.12. Zapadlí vlastenci, Muži v offsidu, Velbloud uchem jehly
20.12. Pick up, Jedenácté přikázání, Mravnost nade vše
21.12. Muži v offsidu, Pianola story, Ať žije nebožtík
22.12. Život je pes, Načeradec, král kibiců, Zapadlí vlastenci
23.12. Velbloud uchem jehly, Děvčata, nedejte se!, Muži v offsidu
24.12. Výstava zavřená - nepromítá se
25.12. Ať žije nebožtík, Velbloud uchem jehly, Načeradec, král kibiců
26.12. Muži v offsidu, Jedenácté přikázání, Mravnost nade vše

Kino Ponrepo promítá 14. a 1 5. 12. od 17.00 Haasovy filmy z amerického období

Ten shromažďoval materiál k výstavě více než rok. Hledal v archivech i soukromých sbírkách, téměř polovinu fotografií získal od Marie Bibikové - umělcovy manželky Bibi Haasové, dnes třiaosmdesátileté dámy, která žije v klášteře Luxemburg u Vídně a zúčastní se dnešního slavnostního otevření výstavy.

Nebylo jednoduché snímky, z nichž řada se zachovala jen v kontaktech, některé dokonce jen v otisku v novinách, shromáždit. Pavel Jiras jich nakonec našel osmnáct set, z nichž dvanáct set se na výstavě nakonec objeví.

Výstava diváky provází třemi různými prostředími a třemi rozdílnými obdobími Haasova života. První se zabývá nejen jeho rodinným prostředím v Brně, počátky herecké dráhy, ale především Haasovým životem v metropoli, rolemi v Národním a vinohradském divadle, prací ve filmu, soukromým životem včetně jeho lásek a přátel. Tuto etapu Haasova života i část výstavy završuje jeho odjezd do Francie v předvečer druhé světové války.

"Žil jako bohém a přitom dokázal nastudovat spoustu těžkých rolí a dělat film. Podezírám ho, že někdy si tu pověst bohéma vytvářel sám. Kdyby flámoval tak, jak se o něm říká, nemohl by toho tolik udělat a promyslet," komentuje tuto část umělcova života filmový historik Jiras.

Atmosféru expozice Haasova pobytu ve Spojených státech vytvářejí kulisy filmového ateliéru. Haasovi se totiž podařilo pronajmout si Chaplinovy staré hollywoodské ateliéry a natočit v nich několik filmů, zároveň hrál divadlo v Chicagu a New Yorku. Tato etapa Haasovy tvorby u nás není příliš známá, proto bude součástí výstavy i promítání ukázek Haasových amerických filmů.

"Na počátku 60. let se chtěl Haas vrátit do Čech, ale nikdo, a to ani jeho někdejší kolegové, mu neřekl, vrať se, můžeš tu pracovat. Stýskalo se mu po Čechách a po češtině, po práci v mateřském jazyce," uvádí Pavel Jiras poslední část výstavy.

Proto nakonec přesídlil do Vídně. Tam žil osaměle a klidně. Do Prahy se podíval pouze na návštěvu. Atmosféru expozice dotvářejí filmové písničky, dobové plakáty, písemnosti a Haasovy osobní věci. Součástí výstavy budou i besedy s herci a režiséry a promítání nejslavnějších českých filmů s tímto hercem.

Život byl větší drama

Život Huga Haase byl stejně dramatický jako osudy všech jeho postav dohromady. Narodil se v rusko-židovské rodině obchodníka s obuví, který své dva syny Pavla a Huga i v germanizovaném Brně posílal do českých škol. Starší Pavel studoval na konzervatoři u Leoše Janáčka, mladší Hugo záhy získal pozvání do brněnského Národního divadla.

Jako milovník to zkusil ještě v Ostravě a potom se rozhodl pro riskantní krok, přijmout angažmá v nově vznikajícím pražském divadle ve velkopodniku Lucerna. Tam ho viděl na konci roku 1924 šéf vinohradského divadla Jaroslav Kvapil a angažoval ho.

Za čtyři roky odehrál na této scéně osmdesát rolí. Díky tomu si vypěstoval fenomenální paměť a hereckou obratnost. Na jevišti Národního divadla vystoupil poprvé v roce 1929 a i zde hrál více než osm desítek rolí.

Jeho kariéru násilně přerušil nástup fašismu, který ho odstavil od práce v divadle i ve filmu. Z Československa ho na poslední chvíli odvezla jeho o téměř dvacet let mladší žena Marie, které říkal Bibi. Jejich tehdy pětiměsíční syn zůstal v Brně u švagrové. Haasův otec ani bratr Pavel válku nepřežili. V českém filmu pracoval Hugo Haas od roku 1925 pouhých třináct let, a to nejen jako herec, ale i jako scenárista.

Až do roku 1939, kdy emigroval nejprve do Francie a brzy poté do USA, natočil Haas dvaatřicet celovečerních filmů. Počáteční nejistotu v emigraci, neznalost jazyků a nedůvěru v tamější kulturu Haas překonal. Začal pracovat v divadle i točit filmy, kterých v letech 1943 až 1965 dokázal udělat ještě osmatřicet. Po krátkém období pěti let prožitých ve Vídni zemřel Hugo Haas v roce 1969.


Jedna z proměn Huga Haase - Dr. Galen z Čapkovi Bílé nemoci. (6. 12. 2000)

Hugo Haas ve filmu "Svět, kde se žebrá". (6. 12. 2000)

Hugo Haas s jednou ze svých četných hereckých partnerek Věrou Ferbasovou (6. 12. 2000)

Autor výstavy Pavel Jiras, kterému se podařilo instalovat dvanáct set fotografií české herecké legendy Hugo Haase. (6. 12. 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video