Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Vysočině by mohla být konzervatoř

  21:51aktualizováno  21:51
J i h l a v a - Možná už za rok a půl se otevře nově zřízená Konzervatoř Gustava Mahlera v Jihlavě. Uvažuje se zatím o otevření jedné třídy, kde by se vyučoval zpěv a hra na hudební nástroje. Za tímto účelem ředitel Základní umělecké školy v Jihlavě, jeho zástupce a jihlavský podnikatel zakládají v těchto dnech občanské sdružení.

"S nápadem založit ve městě konzervatoř zřizovanou státem přišel ředitel základní umělecké školy Petr Šandera a já. V souvislosti se vznikem kraje je teď ta správná chvíle. O její zdejší potřebnosti stejně mluvíme už dlouho," řekl zástupce ředitele Antonín Veselý.

Nejdůležitější podnět vidí Veselý v tom, že věkový průměr pedagogů na základních uměleckých školách se zvyšuje a školy se potýkají s nedostatkem mladých nastupujících učitelů. Například věkový průměr pedagogického sboru v jihlavské ZUŠ je čtyřicet šest let. "Takhle by naši nástupci studovali přímo tady. Byli by vybíráni především z našeho regionu a neměli by potom takové tendence odcházet do velkých měst," dodal.

První kroky k realizaci nápadu začali jeho autoři podnikat letos v lednu. Oslovili podnikatele Libora Ferdu a ten se stal manažerem celého projektu. Mají za sebou jednání na krajském úřadě i jihlavském magistrátě, hovořili také se senátorem Jehličkou. "Všude jsme se setkali s podporou," řekl Veselý. Jako vzor si berou konzervatoř v Českých Budějovicích, která byla založena před deseti lety a mají zde tedy nejčerstvější zkušenosti.

O sídle školy zatím nechtějí organizátoři mluvit, protože v tomto směru zatím neproběhla žádná jednání. Plánují však i  zapojení nově zrekonstruovaného domu Gustava Mahlera, který zatím není plně využíván. "Mohl by tam být třeba notový archiv a také by tam mohla být posluchárna," dodal Antonín Veselý. "O využití opraveného domu Gustava Mahlera tímto způsobem jsem ještě neslyšel, nicméně se mi to zdá jako dobrý nápad," řekl primátor města Jihlavy Vratislav Výborný a dodal, že osobně vznik konzervatoře v Jihlavě podporuje.

V celé republice je zatím jedenáct konzervatoří zřizovaných státem. "Vysočina by si konzervatoř zasloužila. Jako problém ale vidím to, kdo by tam učil," řekl zástupce ředitele brněnské konzervatoře, který si nepřál uvést své jméno. "O tom, kdo by na naší konzervatoři vyučoval, ještě nebylo jednáno," dodal Veselý.

"Dnes bych pro zřízení konzervatoře zvedl ruku. Prosadit ji ale bude velmi těžké. Těžko budeme na ministerstvu vysvětlovat, že některé školy, třeba zemědělského zaměření, musíme rušit a jiné chceme otevřít. Dnes je konzervatoř v Jihlavě potřebná, nejsem si ale jist, jestli tomu tak bude třeba za patnáct let - souvisí to s klesajícím počtem dětí," vysvětlil vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu v Jihlavě Zdeněk Ludvík.

"Nevzdáme to. Pokud se nám to nepodaří v příštím roce, budeme to zkoušet znovu. O oprávněnosti svých snah nepochybujeme," doplnil zástupce ředitele jihlavské ZUŠ Antonín Veselý.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Že mě prezident nechce? Havlovi tehdy Zeman taky neustoupil, říká Poche

Miroslav Poche je politik, europoslanec a kandidát na ministra zahraničí ČR....

Zkušený zákulisní hráč sociální demokracie Miroslav Poche se chce stát ministrem zahraničí. Diplomacie se jeho životní...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

VIDEO: Demokracie víc pro lidi. Fiktivní Gottwald mudruje v osvětovém klipu

Vymýšlí převrat. Jiří Vyorálek hraje Klementa Gottwalda v Únoru 1948.

Výzvu Mantinely demokracie, která volá po dodržování principů dělby moci, podpořil v roli Klementa Gottwalda i herec...

Najdete na iDNES.cz