Ministr životního prostředí Richard Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec | foto: Karel Pešek, MAFRA

Na výměnu kotle stát přispěje až 127 tisíci. Má na to devět miliard

  • 217
Nevyhovujících kotlů, které se budou muset postupně vyměnit, je v České republice podle ministra životního prostředí Richarda Brabce z hnutí ANO přes 350 tisíc. Ministerstvo ve středu zveřejnilo podmínky pro nové „kotlíkové dotace“. Na výměnu starého kotle stát přispěje žadatelům částkou až 127 500 korun.

A to v případě pořízení nového kotle výhradně na biomasu nebo tepelného čerpadla, kde bude dotace 80 procent, plus dalších pět procent v případě, že je žadatel z oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší.

„Předmětem podpory bude výměna starého kotle na pevná paliva za tepelné čerpadlo, plynový kondenzační kotel, nebo za jiný, vyhovující kotel na pevná paliva,“ řekl ministr Brabec.

Fakta k ovzduší v České republice

Téměř 90 procent emisí karcinogenního benzo(a)pyrenu a téměř 40 procent celkových emisí prachových částic pochází ze sektoru lokálního vytápění domácností. Kotlů, které je v ČR třeba vyměnit, je v zemi přes 350 tisíc.

Na nový kotel výhradně na uhlí splňující všechny limity chce stát přispět 70 procenty, na kombinovaný kotel na uhlí a biomasu či na plynový kotel 75 procenty. Ve všech případech platí pro oblasti s horší kvalitou vzduchu další pětiprocentní bonus, přičemž strop podpory je při pořizování kotle za 150 tisíc korun. Na nový plynový kotel, který se vejde do této částky, tedy stát podle Brabce dá tři čtvrtiny pořizovací ceny.

Celkem na to stát využije devět miliard korun od Evropské unie, přičemž v první fázi na to dá třetinu z těchto peněz. „Jsme u zrodu revolučního projektu. V takovém rozsahu využití evropských dotací je unikátní. Naším cílem je vyměnit v České republice minimálně osmdesát tisíc kotlů,“ uvedl ministr životního prostředí. Kvalita ovzduší je totiž, jak zdůraznil, největší problém životního prostředí v České republice.

Od roku 2022 nebude v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2014 smí být na trh uváděny jen kotle 3. emisní třídy a vyšší, od roku 2018 to budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší.

Odborná konzultace

Právě kvůli financování z fondů Evropské unie si nejdříve o peníze musí zažádat kraje, které budou následně poskytovat peníze přímo občanům. Kraje musí o dotaci pro občany zažádat do 30. září.

„Ministerstvo v rámci výzvy pro kraje stanovilo povinné podmínky, které kraje musí při vyhlašování podmínek pro občany dodržet. Zároveň jim dalo poměrně široké pole pro rozhodování, jak budou finální krajské dotace pro veřejnost vypadat. Základními a neměnnými podmínkami jsou například výše dotace, povinná emisní třída u kotlů a povinná mikro-energetická opatření u domů s horšími energetickými vlastnostmi. Naopak například to, zda kraj podpoří výměnu celé možné škály zdrojů, zda bude dotace proplácet žadateli nebo přímo dodavateli, je na rozhodnutí krajů,“ řekl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video