Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na vodu se chystají i odmítnutí zájemci

  9:26aktualizováno  9:26
Vranov - Lodě jediného provozovatele by od léta měly vyplout na Vranovskou přehradu. Jestli to tak ve skutečnosti bude, ukáže až sezona. Na vodu se totiž chystají i odmítnutí zájemci. O provozovateli lodní dopravy na Vranově přitom rozhodla komise složená z představitelů Povodí Moravy, Vodárenské společnosti, znojemského okresního úřadu a Sdružení obcí Vranovska. Vítězem se stala firma ITVV.

Vybraná společnost je známá na Znojemsku především provozováním jednoho z duty-free shopů na hraničním přechodu s Rakouskem v Hatích a také hotelu Prestige přímo ve Znojmě.

Další tři zájemci zůstali odmítnuti. "Počítáme s investicí v řádu desítek milionů a s její návratností za více než deset let. Je zřejmé, že jde o nestandardní dlouhodobou investice," uvedl Petr Kofroň, který je společností ITVV pověřen řízením projektu lodní dopravy na Vranově.

Postavíme nové lodě
Firma počítá se stavbou úplně nových, moderních lodí u českého výrobce a vybudováním přístavišť v rozsahu, jaký byl na Vranově před více než deseti lety. "Konečný počet lodí, které necháme postavit, závisí na konkrétních podmínkách smlouvy s Povodím Moravy, na které teď usilovně pracujeme. Nejzazší termín jejího podepsání je polovina listopadu. Potom uvidíme, jestli stihneme spustit první loď již v létě," řekl Kofroň.

Bratři Pátí a jejich parník Znojmo
Další uchazeči jsou výběrem jediného provozovatele roztrpčeni. "Ať ukážou, co umí," vzkázal Jan Pátý, který se se svým bratrem rovněž o možnost provozovat lodní dopravu na Vranově ucházel. Kvůli tomu již dokončili i zadokolesový parník Znojmo, na kterém by mohlo plout několik desítek osob.

"Nechceme skrývat určité roztrpčení. My jsme za povolení lodní dopravy dlouho bojovali, zatímco jiní zůstávali za bukem a čekali, jak to dopadne. Při výběru rozhodly asi nakonec peníze, kterých tolik jako vítězové určitě nemáme, ale taky fakt, že jsme od Povodí Moravy téměř nic nechtěli. A jim šlo i o pronájmy pozemků, kde budou přístaviště. Ty my díky speciální konstrukci naší lodi nepotřebujeme," řekl Pátý.

Přes neúspěch ve výběrovém řízení se však Pátí nehodlají plavby po Vranovské přehradě vzdát. S parníkem Znojmo podnikli již dokonce zkušební jízdu. "Testovali jsme elektromotory, na které se žádné omezení nevztahuje. Zkušební plavba prokázala jejich vhodnost k provozování osobní lodní dopravy. Nic nebrání tomu, abychom na jaře znovu vypluli," dodal Pátý.

Komise vybrala jen jednoho provozovatele
"Jediný provozovatel byl vybrán především proto, že bude muset úplně znovu vybudovat celou infrastrukturu, včetně přístavišť, zimoviště, místa na čerpání pohonných hmot a podobně," sdělil Miroslav Foltýn z Povodí Moravy.

Podle něho neohrozila komise výběrem jediného provozovatele konkurenční prostředí na Vranovské přehradě. "Bude to věcí ceny jízdného a poptávky případných cestujících," řekl Foltýn.

Foltýn připustil, že předpisy umožňují plavbu lodí, které jsou vybaveny elektromotory. Jestli však bude možné vyplout na jezero s velkým plavidlem na elektromotor, nebyl schopen potvrdit ani vyloučit. "Musel by s Povodím Moravy minimálně uzavřít dohodu o využití pobřežních pozemků pro zastávky a zázemí plavidla," dodal.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz