Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na vnitru chce Nečas nestraníka, vybírat mohou VV. Ale u Johna narazil

  14:30aktualizováno  22:50
Petr Nečas nabídl Věcem veřejným, aby navrhly místo Radka Johna do čela ministerstva vnitra nestraníka, na nějž by kývly ODS i TOP 09. Trvá ale na odchodu ministra školství Josefa Dobeše z vlády a John nesmí vést vnitro. Jednou z variant je i rošáda s křesly, kdy by VV místo školství získaly spravedlnost. Špičky Věcí veřejných jsou proti.

"Na jednání v Kramářově vile premiér Nečas Věcem veřejným nabídl, že vnitro obsadí buď nestraník, kterého vyberou VV, nebo že místo Radka Johna povede vnitro nestraník, kterého všechny tři strany vyberou společně," řekl iDNES.cz zdroj z vládní koalice, který se jednání účastnil.

Zákulisí vzniku materiálu o Vítu Bártovi a ABL

Zástupce šéfredaktora MF DNES popisuje chronologii odhalení Bárty

Jistou formou kompenzace by podle dalších variant mohlo být to, že by si ODS a Věci veřejné prohazovaly křesla. Například by podle informací iDNES.cz mohly získat ministerstvo spravedlnosti od ODS, která by ho vyměnila za školství.

Pokud by se John nakonec ve vládě udržel, tak nanejvýš jako vicepremiér pro boj s korupcí, což sice zní vzletně, ale neřídil by žádné ministerstvo. To, že by se John mohl ve vládě udržet, ale rozhodně ne v čele vnitra, připustil v Událostech, komentářích v ČT místopředseda ODS Pavel Drobil.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Další variantou vyřešení třenic je navýšení počtu členů vlády. Pokud by ve vládě přibyl ministr bez portfeje, který by vedl legislativní radu vlády, mohl by jím být současný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a spravedlnost by se takto uvolnila pro VV.

Premiér znovu zdůraznil, že prezident Václav Klaus by měl respektovat ústavu. Podle ní musí prezident přijmout návrhy na odvolání členů vlády, které mu předseda vlády přinese. "Není možné, aby zůstali ve vládě ministři, kteří mohou být spojováni s ABL, nechápu, proč Věci veřejné na vnitru tak trvají," řekl po jednání předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

"Ve skutečnosti jsou na stole jen dvě varianty, stále jde o vnitro," říká Bárta

Před schůzí poslanců VV ve Sněmovně - Vít Bárta (7. dubna 2011)

Pro poslance Věcí veřejných ale budou Nečasovy nabídky těžko přijatelné, řekl iDNES.cz předseda Radek John. "Nevidíme světlo na konci tunelu," potvrdil jeho kolega, ministr dopravy Vít Bárta. Podle Nečase je na stole až sedm variant. "Ve skutečnosti jsou jen dvě, protože jde prakticky stále o totéž, o vnitro," řekl iDNES.cz Bárta. Jeho strana má podle poslaneckého klubu VV uhájit ministerstvo vnitra pro Johna, ale ODS chce Věcem veřejným tento resort vzít.

To, že se vše točí kolem vnitra, zopakoval Bárta i večer v Hyde Parku v ČT. Důležitost resortu naznačil i výrok Kristýny Kočí z utajené nahrávky, kde popsala praxi, o které se mluví, ale politici ji popírají. Věci veřejné ovládají přes Radka Johna policii a ODS pomocí Jiřího Pospíšila justici.

 Jednání vládních špiček budou pokračovat v pondělí večer, do té doby mají Nečasovy varianty projednat grémia jednotlivých stran. V pátek bude všechny varianty posuzovat poslanecký klub VV, sejde se i grémium ODS. TOP 09 se tím ale podle Gazdíka zabývat nemusí, protože změny se nemají dotknout jeho strany.

Nečas si po jednání v Kramářově vile netroufal předjímat, jak úsilí o záchranu kabinetu dopadne. "Nechci odhadovat šanci, to mi nepřísluší. K dohodě je ještě pořádný kus cesty," prohlásil. Ujistil, že kdyby trojkoaliční vláda pokračovala, bude muset ve Sněmovně žádat o důvěru. Hlasování o vládě by nejspíš spojila s balíkem reformních zákonů, které připravuje.

ČSSD se chystá vyvolat hlasování o nedůvěře Nečasově vládě

Poslanecký klub sociální demokracie se ve čtvrtek dohodl na tom, co už dříve avizoval předseda strany Bohuslav Sobotka - sociální demokraté budou chtít hlasovat o nedůvěře vládě. Zkusí to už podruhé v tomto volebním období, ale tentokrát s větší šancí na úspěch než před Vánoci.

"Jasno o řešení vládní krize musí být do konce příštího týdne, do Velikonoc. Pokud se do té doby nedohodneme, museli bychom na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou plánuje ČSSD, hlasovat pro nedůvěru vládě, jinak by nám to naši voliči neodpustili," řekl iDNES.cz vysoce postavený zdroj z VV.

MIroslav Kalousek obklopen novináři před Kramářovo vilou

Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek po jednání v Kramářově vile řekl, že není důvod, aby se personální změny ve vládě týkaly TOP 09, protože jeho strana podle něj nezatěžuje koalici žádnými skandály.

Při odpovědi na dotaz, zda se strany dohodnou na pokračování vlády, ani místopředseda TOP 09 Kalousek nehýřil optimismem: "Stále jsme to nezabalili," řekl Kalousek o dalším fungování trojkoalice. Za prioritu pro vládu, pokud vydrží, považuje provedení reforem, které slíbila v programovém prohlášení.

Jednání v Kramářově vile trvalo zhruba dvě hodiny. Šéfové ODS, TOP 09 a VV se již dopoledne sešli na Hradě, kam si je na kobereček pozval prezident. Václav Klaus po schůzce uvedl, že je optimista a že očekává od stran dohodu během dnů (více o jednání na Hradě čtěte zde).

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz