Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Vltavě bude pohotovost přes víkend

  17:30aktualizováno  17:30
Praha - Hladina Vltavy v Praze pomalu opadá. Řekou protéká 1300 - 1400 kubíků za sekundu. Podle krizového štábu, který odpoledne zasedal, se situace v Praze stabilizovala. Pohovovost na Vltavě bude platit celý víkend.

"Pokud se naplní předpovědi počasí a nedojde k nečekaným srážkám a bouřkám, začátkem příštího týdne by hladina měla klesnout pod 1000 metrů krychlových za sekundu," řekl iDNES mluvčí pražského magistrátu Martin Kupka.

Druhý stupeň povodňové aktivity bude v Praze platit po celý víkend. V polovině příštího týdne by metropolí mělo protékat 600 kubíků vody a mohly být obnoveny plavby na Vltavě. 

"Škody jsou velmi malé. Došlo pouze k zatopení sklepů. I v Sovových mlýnech, kde jsme se byli podívat, jsou nízké," dodal Kupka.

Vltava kulminovala v poledne
Hladina Vltavy dosáhla nejvyššího bodu krátce před polednem. Řeka se ze svého koryta vylila na několika místech, nikde však výrazně nezasáhla do obytné zóny.

"Do normálu se řeka bude vracet pozvolna během celého víkendu," uvedl Kupka. Povodňová komise opět zasedne v 16:00. Krizový štáb poté rozhodne, jaká optření Praha přijme na víkend.

Situaci nadále monitoruje operační středisko vltavského povodí.

Císařský ostrov je pod vodou
Nejvíce pod vodou je v současné době Císařský ostrov v Praze 7. Zpravodaj iDNES.tv z místa hlásí, že voda zasáhla téměř polovinu plochy ostrova do výše 20 centimetrů. Stáje a zahrádkářskou kolonii policie vyklidila už večer. Policisté odvezli ustájené koně a zabezpečili krmivo a seno. Zahrádkáře raději preventivně evakuovali.

ZÁPLAVY SRPEN 2002

ON-LINE REPORTÁŽ
pátek 9. srpna

fotogalerie

záplavy v Česku

dopravní zpravodajství

ekonomické dopady

předchozí vývoj

ON-LINE REPORTÁŽ
čtvrtek 8. srpna

Ničivá povodeň přinesla první oběti

situace ve světě

Policie musela kvůli vodě na ostrově uzavřít pěší most, který vede na trojský břeh. Lávku využívají lidé, kteří chodí ze Stromovky do zoologické zahrady. "Voda zatopila větší část ostrova a brání přístupu na most. Policie hlídá okolí a dohlíží na to, aby na most nikdo nevstupoval," řekl Jan Holub z pražské policejní správy.

Z koryta se také vylilo slepé rameno Vltavy poblíž Císařského ostrova. Říčka směřuje ke sportovnímu areálu, který sousedí se Stromovkou. "Po nábřeží podél plavebního kanálu nejde projet. Situaci dále monitorujeme," dodal mluvčí.

Zásahy hasičů
Hasiči kvůli velké vodě vyjížděli v noci sedmkrát. Většinou se jednalo o preventivní stavbu protipovodňové bariéry. "Pytle s pískem jsme dávali na několika místech na Zbraslavi. Ráno jsme museli odčerpat prosakující vodu na Novotného lávce v Praze 1," řekl operační důstojník pražských hasičů.

Na nábřežích jsou od pátku protipovodňové zábrany kanalizace. Střelecký i Císařský ostrov byly už večer částečně pod vodou. Zatopena je i náplavka u Kampy a Sovovy mlýny. Podle ČTK začali ráno zaměstnanci galerie v Sovových mlýnech odčerpávat vodu, která jim z rozvodněné Vltavy natéká do sklepů.

Poblíž Lichtenštejnského paláce se Vltava také přelila přes provizorní zábrany. Voda zde podle ČTK lidem prosakuje do sklepů. Hasiči u některých domů na ostrově postavili pytle s pískem.

Povodeň je turistickou atrakcí

Cestou přes vlatvskou kaskádu ztratila povodeň z jižních Čech hodně na své ničivé síle. Když večer vystoupila na některých místech v Praze Vltava z břehů a zatopila kamenné náplavky, přijali ji obyvatelé Prahy i turisté jako vítané zpestření léta.

Na nábřeží před kavárnou Slavia sledovaly desítky lidí vykloněných přes zábradlí, jak si povodeň užívá personál nábřežní restaurace Kristian Marco. S nohama na stole čekal, až k němu po zatopené cestě přijde na kus řeči televizní štáb.

U diskotéky Kalovy Lázně dva mladíci o půl jedenácté večer váhali, zda mají zaplatit vstupné a jít dovnitř. "Kašlu na to. Ještě se budu chvíli dívat," rozhodl se nakonec jeden z nich. Podívaná na rozlitou Vltavu, ve které plavaly trsy trávy a větví, byla v tu chvíli zajímavější.

Na pravém břehu Vltavy u Rudolfina, kde jindy kotví bar Ponton, byly před půlnocí jen holé kamenné zdi. "Museli jsme to zabalit asi ve dvě hodiny odpoledne. bylo to docela zajímavá podívaná, když plovoucí ponton uklízeli z řeky pryč. Prý by se mohl vrátit tak za sedm dní, až voda opadne," řekl jeden z číšníků.

Vodohospodáři v hlavním městě celou noc hlídali stav pražské kanalizace, vodovodních sítí, čističek a úpraven vody. "Dodávka ani kvalita pitné vody není ohrožena," informovala agenturu mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková.

Odkloněná doprava
Policie musela kvůli vylité Vltavě uzavřít Strakonickou výpadovku na dvou místech. První je u odbočky na Zbraslav a druhá pod Lahovickým mostem. "Podjezd pod Lahovickým mostem ve směru od Radotína je zatopen. Podobná situace je u podjezdu pod Strakonickou ulicí u napojení na ulici K přehradám. Policisté na místě odklání dopravu," upřesnil policejní mluvčí Jan Holub.

Další uzavřenou komunikací je Roztocká na severu města v Praze 6. "Voda se vylila na parkoviště a vozovku u domů číslo 37 až 39," dodal Holub. Zde policie odklání dopravu ve směru od Prahy u křižovatky s Kamýckou ulicí a v opačném směru od Roztok.

MHD mění trasy
Také pražský dopravní podnik musel kvůli zaplaveným komunikacím na Zbraslavi a v Praze 6 odklonit celkem třináct autobusových linek. "Od prvních ranních spojů jsou jednosměrně odkloněny linky 172 a 244 v Radotíně," uvedla mluvčí dopravního podniku Michaela Kuchařová. Směrem Smíchovské nádraží – Výpadová – vpravo Lahovický most – přímo Strakonická – vpravo sjezd do ulilce Bartoňova.

Zaplavený úsek pod Lahovickým mostem autobusy objíždějí. Zastávky na této trase jsou beze změny.

Stejně tak jsou jednosměrně odkloněny linky 129, 241, 243, 165, 255, 318, 322 a 360 směrem Zbraslav – Strakonická vpravo sjezd do ulilce Bartoňova, vlevo podjezd pod ulice Strakonická přímo Bratoňova, vpravo Zbraslavské nám. a dále po své trase. Zastávka Zbraslavské náměstí je přemístěna do Bartoňovi ulice.

V 6:15 musel dopravce odklonit linku 165 směrem nádraží Radotín na Strakonickou. Zastávky zůstaly beze změn.

V Praze 6 byly odkloněny v obou směrech autobusové linky 340 a 350 takto: Roztocká – Kamýcká – v obci Únětice Únětická – Přílepská – v obci Roztoky  Lidická – Nádražní – a dále po své trase. Zastávka Sedlecký přívoz je zrušena bez náhrady v obou směrech. Stanice Roztocká směrem na Dejvickou je přemístěna do ulice Kamýcká.

"Změny tras platí do odvolání," dodala mluvčí.

PÁTEK: PŘÍPRAVY NA VELKOU VODU

Povodeň přinesla první oběti

Páteční opatření magistrátu
Na magistrátu v poledne zasedl krizový štáb hlavního města. Primátor Igor Němec tvrdí, že město je na zvýšení hladiny Vltavy připraveno a lidem nehrozí žádné nebezpečí.

Instrukce pro krizový povodňový plán přijali policisté, hasiči i záchranka. Krizový štáb je v pohotovosti. Policie dočasně přerušila veškerou říční dopravu.

Odpoledne prošly provozní zkouškou i pražské sirény. "Technologie sirén umožňuje provést zkoušku, aniž by obyvatele děsil jejich zvuk. Pokud je siréna dobře zapojena, zpětně odpoví na podnět z operačního střediska," upřesnil Kupka.

V noci by kvůli velké vodě mohlo docházet i k výpadkům elektrické energie. Pokud totiž voda zaplaví rozvodny proudu, bude muset Pražská energetika odpojit přívod elektřiny v postižených oblastech. "Vzhledem k očekávanému množství vody by však nemělo docházet k zásadním výpadkům proudu," dodal mluvčí.

K Vltavě se nesmí, náplavky jsou uzavřeny
Policisté vyklidili většinu náplavek a hlídají nábřeží. "Říční oddíl upozorňuje lidi, aby z náplevek odklidili své věci a zajistili čluny," uvedla Brožová.

Policisté také jezdili po břehu a z tlampačů varovali lidi, aby se připravili na možnou evakuaci. Z nábřeží zmizely všechny lodě a odtahové služby odvezly všechna zaparkovaná auta.

Policejní hlídka přijela i do zahrádkářské kolonie na Císařském ostrově v Praze 7. "Policista nás upozornil na povodňový stav a doporučil nám ostrov opustit," popsala reportérovi iDNES jedna z místních obyvatelek.

Opatření proti blížící se povodňové vlně přijal na ostrově i policejní jízdní oddíl. Zdeší stáje jsou blízko řeky, která se zřejmě rozlije až k budově. "Policisté odvezli ustájené koně z ostrova, vyčistili budovu a odklidili seno," uvedla Brožová.

Svou loď z vltavské náplavky uklidili i pražští hasiči, kteří mají přístav na Smíchově. "Hasiči pouze zkontrolovali zásoby pytlů s pískem pro případné protipovodňové bariéry," řekl zástupce operačního důstojníka pražských hasičů.

Stupně povodňové aktivity

první stupeň - BDĚLOST
druhý stupeň - POHOTOVOST
třetí stupeň - OHROŽENÍ

V centru města nejblíž Vltavě se montují také zábrany na kanalizaci, aby se voda nerozlila do ulic. Dění na vltavském nábřeží a tok řeky monitoruje kamerový systém města. Ten by také policii upozornil, kdyby se v době ohrožení na nábřeží objevil někdo z obyvatel.

"Věci vyhodnocujeme, ale současná situace v Praze skutečně není vážná," řekl mluvčí magistrátu Martin Kupka. Podle něj nastal v hlavním městě první povodňový stupeň v 14:45, kdy v Malé Chuchli naměřili 580 kubíků za sekundu.

"Protipovodňové bariéry bychom začali stavět, kdyby třetí stupeň trval delší dobu. Meteorologové by navíc museli předpovídat trvalé deště," řekl Kupka. Předpovědi tomu podle něj nenapovídají, takže není důvod k panice.

Praha o půlnoci: pětiletá voda

Vodohospodáři začali odpoledne vypouštět přehrady z vltavské kaskády. Prahou o půlnoci proteče pětiletá voda, poté se pracovníci vltavského povodí rozhodnou, zda vypustí ještě více vody.

Staré Město pražské bylo vystaveno nebezpečí záplav už od svého vzniku. V druhé polovině 13. století se hrozba velké vody stavbou jezů ještě zvýšila. V roce 1342 povodeň ztrhla Juditin most, který stál na místě dnešního Karlova mostu. V letech 1496 a 1784 velká voda opakovaně poškodila i Karlův most.

Rozvodněná Vltava v roce 1845 zpustošila střední Čechy a Prahu - u Karlova mostu přesahovala šířka rozbouřeného toku jeden kilometr a evakuováno muselo být sedm tisíc Pražanů.

V roce 1890 Prahu postihla stoletá voda na Vltavě: voda strhla tři oblouky Karlova mostu a pronikla až na Staroměstské náměstí. Při povodni zahynuly desítky lidí.

Takzvaná pětatřicetiletá voda zasáhla Prahu v roce 1940. V roce 1954 postihla celý tok Vltavy povodeň, při níž se psalo, že Prahu zachránila Slapská přehrada, která byla před dokončením a téměř prázdná.

(ČTK)

Policisté odpoledne preventivně uzavřeli hydraulická vrata u hotelu Four Season u Křižovnického náměstí v Praze 1. V Divadelní ulici zase postavili provizorní zábranu.

Lodě jsou zajištěny
Pražská paroplavební společnost, která na Vltavě provozuje 14 výletních lodí, přijala podle ČTK veškerá opatření, která jsou v tuto chvíli možná. "Všechny naše lodě jsou již ve smíchovském přístavu. Na všem, co tady zůstává, jsme zdvojili úchyty, ostatní neukotvené věci musely pryč," řekl výkonný ředitel PPS Pavel Mácha.

Také pražské botely jsou podel agentury pod nepřetržitým dohledem lodníků. "Přivázali plavidla speciálními lany, která podle příslušného stupně povodňové aktivity zkracují nebo prodlužují," vysvětlila ČTK Eva Ječná z botelu Albatros kotvícího na Novém Městě. Většina botelů podle ní kolem osmnácté hodiny již evakuovala hosty. Odborníci museli podle Ječné nejdříve přerušit napojení plavidel na plyn, vodu, elektřinu a kanalizaci.

Upouštění přehrad
Vodohospodáři začali nejdřív vypouštět vodu z posledního stupně vltavské kaskády - z přehrady ve Vraném nad Vltavou v okrese Praha-západ. Korytem Vltavy v hlavním městě tak začalo protékat přibližně pětkrát víc vody, než je roční průměr. Ráno na povodí zaznamenali první stupeň povodňové aktivity.

Další přišla na řadu kolem druhé hodiny odpoledne přehrada Orlík, z které voda odchází vrchním přepadem. Slapy se začnou vypouštět až večer. Přelivy potrvají dva až tři dny. Voda proudí rychlostí 500 až 700 kubíků za sekundu.

Až bude voda odcházet ze tří hlavních přehrad z kaskády, hladina Vltavy se v Praze zvedne na druhý stupeň povodňové aktivity. Vodohospodáři očekávají, že se tak stane kolem 20. hodiny. Stav ohrožení - třetí stupeň - se očekává kolem půlnoci.

"Vltavou bude na jejím území protékat 1200 až 1600 metrů krychlových za sekundu," řekla novinářům Markéta Bártová z dispečinku povodí Vltavy. Podle informací agentury DITA by se voda měla udržet v korytě řeky. "V některých místech maximálně vyteče do polí," dodala dispečerka.

Metro problémy nemá
Zvýšená hladina Vltavy zatím do provozu městské dopravy nezasáhla. Podle mluvčí dopravního podniku Michaely Kuchařové funguje tramvajová doprava i metro na celém území Prahy. "Z metra nemáme hlášeny žádné problémy. Fungují všechny trasy," řekla.

Problémy měli pouze dělníci na stavbě nové trasy metra. Nový tubus tunelu, který propojuje trojský a holešovický břeh k prodloužení metra trasy C ze stanice Nádraží Holešovice směrem na Prosek, je zaplaven vodou již od června. Nyní však voda zaplavila jímky na břehu. "Jímky jsme museli odčerpat," potvrdil mluvčí Metrostavu František Polák.

Pražská zoo má protipovodňové valy
Povodňovou vlnou se zatím neznepokojuje pražská zoo, která je přímo na břehu Vltavy v Troji v Praze 7. "Naše povodňová komise zatím nezasedla. Protipovodňový val, který je podél řeky, by měl třetí stupeň zvládnout," řekl provozní náměstek zoo Vladimír Solař. Komise podle něj zasedne, pokud tento stav potrvá déle.

Muzeum Kampa stěhuje exponáty
Obavy z velké vody mají i lidé v Sovových mlýnech. Muzeum Kampa, které sídlí v prostorách bývalých Sovových mlýnů na vltavském nábřeží, uzavřelo podle ČTK ve 14:00 své výstavní síně návštěvníkům. Sovovy mlýny totiž nejsou chráněny protipovodňovými zábranami. "To, co je v přízemí, nosíme nahoru, zabezpečujeme kotelnu a vzduchotechniku a restauraci, aby tam nepřišla voda. Dáváme tam pytle s pískem a igelity," řekla ČTK Marcela Flašarová z muzea.

Karlův most ohrožen není

K nejnebezpečnějším hrozbám postihujícím Karlův most patřily odedávna povodně. Velká voda ze čtvrteční noci ale most ohrozit nemůže. "Žádný z pražských mostů není ohrožen. To by musela voda sebou naplavit chatky nebo lodě. Jelikož se řeka i náplavky vyklízejí, nebezpečí nehrozí," ujišťuje Markéta Bártová z dispečinku povodí Vltavy. To potvrdil i mluvčí Technické zprávy komunikací Libor Sosnovec. "Žádné další opatření na ochranu mostu se nechystají."

Už v minulosti neznamenala katastrofu pro most samotná voda, ale to, co s sebou přinesla. Oblouky jsou totiž tak malé, že se při povodni brzy ucpou naplaveninami a voda most strhne.

Již v roce 1367, deset let po zahájení stavby mostu, pobořila velká voda rozestavěný pilíř. Kroniky z roku 1432 informují, že voda protrhla most na třech místech a poškodila pět pilířů. Na sklonku 18. století se pak most střetl s ledovými krami: mostní pilíř a něm stojící vojenská strážnice se zřítily do řeky a čtyři vojáci přišli o život.

Ta největší katastrofa ovšem památku postihla v roce 1890. Zřítilo se celkem sedm pilířů mostu, Brokofovo sousoší sv. Ignáce z Loyoly zapadlo do hlubin řeky, stejně skončila i spodní část sousoší sv. Františka Xaverského. "Ve čtvrtek dopoledne (4. září) dostoupila povodeň svého vrcholu. Po třikráte oznamovaly poplašné rány dělové vzrůstání vody, jež k polednímu dosáhla největší své výše - kamenný most se zbořil... ," popsal událost očitý svědek.

Pro národ to tehdy byla tragédie a i dnes by lidé ohrožení význačné kulturní památky zřejmě vnímali podobně. Naznačuje to zájem, který vyvolala sbírka na jeho opravu vypsaná exprimátorem Janem Kaslem.

S prvními pracemi plánované rekonstrukce se již začalo. Dělníci se pustili do schodů, které z Karlova mostu vedou do Saské ulice na Kampě, poté přijde na řadu několik stupňů k Hotelu U tří pštrosů. Tato etapa by měla být ukončena do 24. října. Mostovka se otevře nejdřív na jaře, současný projekt totiž stále neschválili památkáři. "Sondy, které se nyní na mostě dělají ukážou, jestli bude nevyhnutné projekt upravit, vše ostatní je zatím nejisté," sdělil Sosnovec.

Na jezu nedaleko Karlova mostu v Praze využilo průtoku velké vody přibližně deset kajakářů. Policie mladíky vyzvala, aby nehazardovali se svými životy a řeku opustili (8. srpna 2002).

Zavřená půjčovna loděk na Střeleckém ostrově. Nadcházející noci se v Praze očekává průtok asi 1600 metrů krychlových za sekundu, což odpovídá třetímu stupni povodňového nebezpečí.

Když se městečkem začala valit voda, obyvatelé Křenic zděšeně přihlíželi. Vzápětí se hasiči i dobrovolníci dali do likvidace škod. (7. srpna 2002)

Když se městečkem začala valit voda, obyvatelé Křenic zděšeně přihlíželi. Vzápětí se hasiči i dobrovolníci dali do likvidace škod. (7. srpna 2002)

Když se městečkem začala valit voda, obyvatelé Křenic zděšeně přihlíželi. Vzápětí se hasiči i dobrovolníci dali do likvidace škod. (7. srpna 2002)

Vodohospodáři vypouštějí vodu z Orlické přehrady, aby omezili sílu povodňové vlny z jižních Čech. (8. srpna 2002)

Vodohospodáři vypouštějí vodu z Orlické přehrady, aby omezili sílu povodňové vlny z jižních Čech. (8. srpna 2002)

Během odpoledne z preventivních důvodů postavili zaměstnanci Lichtenštejnského paláce na Kampě v Praze 1 pytle s pískem jako protipovodňové bariéry. (8. srpna 2002)

Policisté nařídili vyklidit náplavky v Praze. Říční oddíl upozornil také provozovatele nábřežních restaurantů, aby z preventivních důvodů odklidili z náplevek většinu svých věcí. (8. srpna 2002)

Vodohospodáři vypouštějí vodu ze Slapské přehrady, aby omezili sílu povodňové vlny z jižních Čech. (8. srpna 2002)

Vodohospodáři vypouštějí vodu ze Slapské přehrady, aby omezili sílu povodňové vlny z jižních Čech. (8. srpna 2002)

I nepříjemné okamžiky se jednou stanou pouhou vzpomínkou.

Jen díky dopravní značce lze tušit pod hladinou jednu ze zbraslavských komunikací.

Sedm století starý Karlův most velké vodě odolává.

Pražský primátor kontroluje stav vody v řece Vltavě přímo z nábřeží.

Hasiči nosí pytlíky naplněné pískem do nejohroženějších příbřežních lokalit.

Některé nižší pražské ostrovy již mizí pod vltavskou hladinou.

Mnozí Pražané očekávali v nočních hodinách příchod povodňové vlny do metropole.

Velká voda na Vltavě v Praze.

První pražskou čtvrtí, kde se voda rozlila a zatopila některé domy, se stala Zbraslav.

Rozvodněná Vltava podtéká domy na Novotného lávce v Praze.

Velká voda z jižních Čech dorazila během noci a rána do Prahy.

Vltava v Praze zaplavila letní restaurace umístěné na náplavkách a březích.

Nejvíce pod vodou je v současné době Císařský ostrov v Praze 7. Voda zasáhla téměř polovinu plochy ostrova ve výši 20 až 30 centimetrů. (9. srpna 2002)

Nejvíce pod vodou je v současné době Císařský ostrov v Praze 7. Voda zasáhla téměř polovinu plochy ostrova ve výši 20 až 30 centimetrů. (9. srpna 2002)

Nejvíce pod vodou je v současné době Císařský ostrov v Praze 7. Voda zasáhla téměř polovinu plochy ostrova ve výši 20 až 30 centimetrů. Policisté na člunu monitorují situaci. (9. srpna 2002)

Částečně uzavřená je levobřežní komunikace Podbabská - Roztocká v Praze 6. (9. srpna 2002)

Vylitá Vltava na autobusové zastávce v Troji. (9. srpna 2002)

Poblíž Lichtenštejnského paláce se Vltava také přelila přes provizorní zábrany. Voda zde lidem prosakuje do sklepů. Hasiči u některých domů na ostrově postavili pytle s pískem. (9. srpna 2002)

Lidé sedí na lavičce na zatopené náplavce u Kampy v Praze 1. (9. srpna 2002)

Zaplavená zahrádkářská kolonie na Císařském ostrově v Praze 7. (9. srpna 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz