Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09

Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 | foto: Michal Šula, MAFRA

Na velké části požadavků se odbory s ministrem shodují, rozhodnou detaily

  • 61
Redakce iDNES.cz srovnala odborářskou Dohodu o úpravě poměrů ve zdravotnictví a Návrh ministerstva zdravotnictví k řešení krizové situace. Obě strany se na důležitých reformních krocích shodují. Odboráři však chtějí jasnější formulace a záruky dané zákonem. S ministrem dnes opět jednají.

Přestože každý dokument pochází z jiné strany barikády, překvapivě se ve většině shodují. Ani tak však není zajištěna dohoda mezi odbory a nespokojenými lékaři na jedné straně a ministerstvem zdravotnictví a vládou na straně druhé. Rozhodovat dnes budou detaily a ochota udělat kompromis.

Odboráři se s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) například shodují na potřebě reformovat zdravotnictví. Stejně jako ministr cítí, že je třeba optimalizovat lůžkový fond, změnit systém vzdělávání lékařů, zavést účinná protikorupční opatření nebo například definovat úhradové standardy.

Odboráři si vymiňují změny od března, ministerstvo spěchá méně

Shoda už ovšem nepanuje ohledně zvýšení platů lékařů. Zatímco ministr chce slíbené dvě miliardy mezi zdravotníky přerozdělit pomocí takzvaných "dočasných mzdových opatření v roce 2011", lékaři a odboráři si vymiňují, že navýšení jejich platů musí být uzákoněno úpravou tarifů, která má vejít v účinnost od 1. března.

Co chtějí odbory

"U lékařů zařazených do 11. a 12 platové třídy se platy zvednou o 8 tisíc korun měsíčně, u lékařů zařazených do 13. platové třídy o 10 tisíc korun měsíčně a u lékařů zařazených do 14. nebo vyšší platové třídy o 12 tisíc korun měsíčně," stojí v odborářské dohodě. Odbory a lékaři chtějí mít také zajištěno, aby částka dvě miliardy korun šla na mzdy pouze lékařů.

Ministerstvo se v této otázce omezilo jen na formulaci, že "opatření by měla směřovat výše uvedené získané finanční prostředky do mezd dosud cíleně znevýhodňovaných zdravotnických pracovníků". "Cílem v roce 2011 je převážně posílit mzdy lékařů," navrhuje ministr.

Co chce ministerstvo

Právě slovo "převážně" vyvolalo další rozkol. Ministerský dokument v případě zvýšení platů mluví o zdravotnických pracovnících, dohoda z dílny odborů obsahuje v úvodním odstavci podmínku, že platy se musí zvýšit všem nemocničním lékařům. Proti tomu se později postavily zdravotní sestry. Heger tento týden rozhodl, že tři čtvrtiny ze slíbených dvou miliard půjdou na platy lékařů, čtvrtina sestrám.

Neshody panují na obou stranách také v termínech, kdy mají být některá opatření naplněna. Odbory chtějí, aby jim novela zákonů přinesla peníze od 1. března. Ministerský návrh ale hovoří nejdříve o dubnu, opatření v souvislosti s reformou by pak měla začít platit až příští rok.

V závěru Dohody si odboráři vymiňují podpis ministra a zároveň také garanci premiéra Petra Nečase (ODS) a prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. Ministerský návrh ale s takovým "dozorem" nepočítá.

Zda se nakonec ministerstvo s nespokojenými lékaři dohodne, není jasné. Dnes ráno obě strany o podmínkách ukončení krize ve zdravotnictví jednají a v 10 hodin dopoledne mají veřejnost seznámit s výsledky. Heger už po pondělním jednání avizoval, že se bude zabývat návrhem odborů a že je v něm možné upravit několik bodů, se kterými ministerstvo souhlasí. Lékaři se naopak na úterním sjezdu shodli, že jejich dohoda je minimum a že více už slevit nechtějí a nehodlají.

Shoda je na reformě, u klíčových bodů chybí

V čem se odbory i ministerstvo shodnou:

- jde až na výjimku o celý odstavec VI Dohody odborů (optimalizace lůžkového fondu, definování úhradový standardů, změny při nákupech nových medicínských technologií, změna systému vzdělávání lékařů, protikorupční opatření, stanovení maximálních cen a úhrad za léky, zvýšení efektivity zdravotnictví)

 

V čem se odbory i ministerstvo rozcházejí:

- především v bodě I. až III., kde odbory chtějí navýšit platové tarify všech lékařů, ministerstvo lékařům zaručuje pouze to, že nemocnicím prostřednictvím zdravotních pojišťoven dá dvě miliardy korun
- v bode IV. chtějí odbory záruku, že se všichni protestující lékaři budou moci vrátit na původní pracovní místa, z nichž dali výpověď, ministerská dohoda s takovou podmínkou nepočítá
- v bodě V. chtějí odbory kolektivní vyjednávání, ministerský dokument s tím nepočítá
- ministerstvo se podle odborářské dohody má zavázat, že část kroků bude konzultovat s lékařskou komorou a část s odbory, ministerstvo spolupráci v dohodě nijak nevymezuje
- odbory žádají, aby se pod dohodu podepsal také premiér, ministerská dohoda to neřeší

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video