Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Vánoce udeří epidemie chřipky

  0:01aktualizováno  0:01
Vánoce budou nejspíš bez sněhu, zato s chřipkou. Hygienici se obávají, že o svátcích či těsně po nich dorazí vlna chřipkové epidemie. Ta se šíří západní Evropou. "Začala tam o několik týdnů dříve, je tedy možné, že to tak bude i u nás," říká Marie Otavová z Národní referenční laboratoře pro chřipku.

"Zrovna na Vánoce by to bylo surové," připustila. Přesněji to hygienici předpovědět nedovedou.

"Jestli bude epidemie v jihozápadní Evropě pokračovat stejným tempem jako nyní, můžeme ji tu mít na Štěpána nebo na Tři krále," uvedl hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký.

"Záleží na tom, jak rychle se bude šířit například leteckou dopravou," podotkl. Šíření nemoci nahrává i současné teplé a vlhké počasí. Vydržet má celý prosinec.

Zatím je v českých ordinacích klid. Lidé sice chodí s virózami, ale chřipka se vyskytuje jen zřídka. "I tak by možná bylo dobré uspíšit očkování, aby skončilo aspoň dva týdny před očekávanou epidemií," uvedla Otavová.

Chřipka zatím nedorazila ani do sousedního Německa. Uhodila v Irsku, Skotsku, Británii, Španělsku, Portugalsku a naposledy ve Francii. Tam způsobila spolu se střevní chřipkou a záněty průdušek dlouhé fronty na dětských odděleních nemocnic, někde až sedmihodinové.

V americkém Coloradu zemřely na chřipku čtyři děti. Jedno z nich - osmiletý chlapec - nemělo podle rodičů prakticky žádné příznaky vyjma bolestí břicha. I v USA přišla letos chřipka dříve než jindy.

Ani ve světě se zatím naštěstí neobjevila obávaná pandemie, kterou by mohl vyvolat úplně nový virus a na niž se jednotlivé země s obavami připravují už několik posledních let. Ve světě se zatím naštěstí objevily vesměs známé viry, proti nimž mají mnozí lidé protilátky nebo jsou očkovaní.

Jak virus napadá buňku? - infografika

"Epidemie by nejspíš zasáhla nejdříve malé a předškolní děti, jejichž organismus není promořený," uvedl pražský hygienik Vladimír Polanecký. A také starší, oslabené lidi.

Lékaři stále ještě očkují, i když jeden čas měli problém se sehnáním vakcíny. "Lékař mi řekl, že má sedm set zájemců, ale jen tři sta dávek," uvedla jedna z žen, která je diabetička a měla by být očkována povinně.

Podle Polaneckého vakcína k mání je. Česká republika má už přichystaný i plán proti velké pandemii. Chce nakoupit padesát tisíc dávek antivirového léku, který by pak okamžitě dostali ti nejvíce ohrožení.

V ordinacích je zatím relativní klid, lidé chodí s infekcemi dýchacích cest, ale s pravou chřipkou jen výjimečně. V zemi stonalo minulý týden v průměru 1381 lidí z každých sta tisíc, což je o sedm procent víc než v předminulém týdnu. Nejvíce nemocných je hlášeno v Libereckém a Pardubickém kraji.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz