Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Internetoví tankisté vybrali přes padesát tisíc na válečné veterány

  6:05aktualizováno  17:05
Nečekaný úspěch má mezi internetovou komunitou sbírka na pomoc válečným veteránům, založená hráči hry World of Tanks, simulující tankové bitvy druhé světové války. Během dvou týdnů se vybralo přes padesát tisíc korun.

Výtěžek celé akce je určen pro válečné veterány, bojující v tankových jednotkách jak 1. československého armádního sboru na východní, tak Československé samostatné obrněné brigády na západní frontě.

Jak přispět

Sbírka pro tankisty, veterány z 2. světové války. Celý výtěžek bude předán jednomu z bývalých tankistů.

Číslo účtu:
250 050 2604/2010
(do zprávy pro příjemce napište svůj nick ve WoT)

Číslo účtu pro příspěvky ze Slovenska:
250 050 2604/8330
(do zprávy pro příjemce napište svůj nick ve WoT)

Paypal:
Pro příspěvek přes PayPal jděte na ftr.wot-news.com, klikněte na tlačítko DONATE, pak zadejte částku a do poznámky (Add special instructions to the seller) napište slovo "TANKISTA" a svou přezdívku ve World of Tanks.

Pohyby na transparentním účtu můžete kontrolovat zde: https://www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz...

"Chtěli bychom, aby se vybrané peníze použily na nákup lázeňského pobytu, nebo zdravotních pomůcek k vylepšení života válečných veteránů, kteří jsou dnes často ve složitých životních situacích," přibližuje pohnutky, které jej vedly k založení transparentního účtu, Jiří Vojáček, známý v komunitě hráčů World of Tanks pod přezdívkou carramba66.

"Proto jsme se dohodli se zástupci Československé obce legionářské na tom, že by mohli vybrat veterána, kterému bychom ty peníze, případně za ně zakoupené zdravotní pomůcky, předali," dodal Jiří Vojáček.

Úspěch sbírky, do které se zapojili nejen čeští "internetoví tankisté", ale i jejich zahraniční kolegové, ale donutil organizátory akce své plány poněkud pozměnit.

"Původně jsme mysleli, že se vybere nějakých deset až patnáct tisíc korun, což by mohlo stačit na nákup potřebného vybavení pro jednoho účastníka druhé světové války, už dnes je ale na kontě více než padesát tisíc, takže veteránů bude rozhodně víc," raduje se Jiří Vojáček.

Úspěch sbírky, která stále probíhá, překvapil i Petra Hozlára, vedoucího projektu Péče o válečné veterány Československé obce legionářské.

"Abych pravdu řekl, tak jsem takový úspěch nečekal," přiznává muž, který bude vybírat válečné veterány, kterým peníze ze sbírky pomohou.

"Navíc mě překvapilo, že se mladí kluci, hrající počítačové hry, dokáží vyhecovat a takovou sbírku nejen vymyslet, ale i dotáhnout do konce," netají své překvapení.

Na transparentní účet 2500502604/2010 přispělo už několik desítek lidí částkami od padesáti do téměř šestnácti tisíc korun.

Tank č.051 v květnu 1945 na prokešově náměstí v Ostravě. Stroj jako první

Tank č.051 v květnu 1945 na prokešově náměstí v Ostravě. Stroj jako první přejel strategicky významný Říšský most.

Svůj podíl na tom určitě má podpora, kterou celé akci dali nejznámější hráči na českém internetu.

"Oslovil jsem kluky, o kterých vím, že mají mezi hráči silné slovo, kteří na ně mají vliv, jako je například Akcido, CatfoodCZ, ClearEvil, Uanubis, nebo SilentStalker," vysvětluje Jiří Vojáček.

"Ti své bitvy nahrávají a mají hodně diváků, například jen Akcido má nahlášeno více než dvacet tisíc odběrů v rámci svého kanálu na youtube. A díky jejich podpoře je o sbírku takový zájem," pokračuje autor sbírky.

Vánoční sbírka může přerůst v mezinárodní akci

Zájem o pomoc československým válečným veteránům ale nezůstal jen v hranicích republiky. Příspěvky přišly i ze zahraničí.

"Například SilentStalker má stránky v angličtině, a tak jej sledují i lidé ze zahraničí. Ze Spojených států nám přišlo přes deset tisíc korun, peníze poslali i hráči z Finska, na možnost přispět se ptali i Poláci, Slováci a další," přibližuje Jiří Vojáček zájem o osudy válečných veteránů.

Na blatníku sedí velitel tanku Mikuláš Končický, nad ním se o hlaveň opírá

Českoslovenští tankisté před Ostravou. Na blatníku sedí velitel tanku Mikuláš Končický, nad ním se o hlaveň opírá Josef Gregor. Ten ale o pár dnů později - před ostravskou radnicí - padl.

Zájem byl takový, až jej museli odmítat. Komunita hráčů hry, kterou údajně hraje až 75 milionů lidí na světě a mezi nimiž prý figuruje i jordánský král, se totiž vzájemně bedlivě sleduje.

"Bylo nám divné, že by hráči z Polska, nebo z Německa přispívali na české veterány, tak jsme jim navrhli, aby si podobnou sbírku zorganizovali doma. Vím, že o tom začali jednat, bližší podrobnosti ale zatím neznám," dodává Jiří Vojáček.

Za vybrané peníze se nejspíše nakoupí zdravotní pomůcky. "Na lázeňský pobyt jsou váleční veteráni většinou už příliš staří a pobyt by jim nemusel prospět, proto jim koupíme spíše naslouchadla, lupy pomáhající při čtení a podobně," přibližuje směr, kterým peníze po skončení sbírky před vánočními svátky poputují, Petr Hozlár.

Vedle velkého zájmu přispěvatelů překvapil internetové tankisty i přístup českého zastoupení firmy, která hru provozuje.

"Chtěli jsme po nich jen to, aby informaci o sbírce zveřejnili, ale vůbec se s námi nebavili. Až když zjistili, jaký má sbírka ohlas, přišli s nabídkou pomoci, která ale byla tak směšná, že jsme je poslali do háje. My do toho investujeme z vlastních zdrojů, pro toho, kdo přispěje nejvyšší částkou máme připraveno speciální vozidlo do hry," dokončil Jiří Vojáček.

Firma chce oficiální žádost, hráči mají pocit, že udělali dost

Společnost Wargaming.net se ovšem ohradila, že organizátoři sbírky nekontaktovali s žádostí o propagaci a pomoc centrálu, která by se k tomu mohla vyjádřit, ale pouze správce českého fóra o hře.

"Wargaming rád podporuje oficiální charitativní organizace, které pomáhají obětem války. Ale v případě této konkrétní akce nebylo kontaktováno naše PR oddělení. Do budoucna důrazně doporučujeme oficiální způsoby prezentace dobročinných akcí," napsala redakci mluvčí firmy Maria Dezhurková.

Na to ale nesouhlasně reagoval i Vojáček. "Kontaktovali jsme přímo český komunitní tým, což jsou zaměstnanci Wargamingu pracující přímo v pařížské pobočce. Mohli PR manažerům předat naši prosbu o pomoc ve chvíli, kdy jsme je žádali. To neudělali a rovnou nás odmítli," řekl ke sporu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Najdete na iDNES.cz