Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na ústeckém úřadu šéfuje bývalý estébák. Hejtmanka jej hájí

  1:34aktualizováno  1:34
Za komunistů pracoval Aleš Konopásek u StB pod krycím jménem Kaprál. Nyní je vysoce postaveným úředníkem Krajského úřadu v Ústí nad Labem. Pracuje tam jako bezpečnostní šéf a vedoucí kanceláře hejtmanky Jany Vaňhové. Nadřízení ho hájí a tvrdí, že má negativní lustrační osvědčení. Jenže existují vážné pochybnosti, zda předložil správnou lustraci.

Kancléř ústecké hejtmanky Aleš Konopásek dostal čestnou policejní medaili. - Oceněný se musel vyjádřit k tomu, proč medaili převzal, když dříve sloužil u státní bezpečnosti (20. listopadu 2009) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Jsou dva lustrační zákony: malý a velký. Malý je pouze pro ministerstvo vnitra a policii. Pro státní správu platí ten druhý, velký," říká mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl.

Takzvaná velká lustrace, která platí i pro Konopáska, je tvrdší a odborník z ústavu Radek Schovánek je přesvědčen, že příslušník StB by jí projít nemohl. "Velké lustrační osvědčení musí mít příslušník StB pozitivní," říká Schovánek.

Evidenční karta StB nynějšího kancléře ústecké hejtmanky Aleše Konopáska

Konopásek i jeho podřízení tají, které dokumenty předložil. Konopásek nekomunikuje a krajský úřad nebyl schopen celý týden na dotazy i přes urgenci odpovědět.

"Tak, jak mi to líčíte, se domnívám, že mohl předložit malé lustrační osvědčení (to mohl mít od policie, kde pracoval i po revoluci, pozn. red.), přestože měl ukázat velké. A někdo se s tím spokojil," říká Reichl. "To je ale na trestní odpovědnosti toho, kdo se s tím spokojil. A také na trestní odpovědnosti předkladatele, protože úřední listinu vydával za jinou," dodává Reichl.

Letos 20. listopadu dostal Konopásek čestnou medaili za pomoc policii a hejtmanka již oznámila, že si ho na úřadě ponechá. Prý je pro chod úřadu důležitý.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

PŘÍMÝ PŘENOS: Brífink TOP 09 před jednáním Sněmovny

Šéf TOP 09 Kalousek varuje před další opoziční mlouvou

Sněmovnu čeká v úterý schůze, na které budou poslanci projednávat například novelu zákoníku práce. Nyní mají brífink...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz