Na Ústavní soud se může obrátit každý

Ústavní soud je jakýsi orgán kontroly činnosti Parlamentu i exekutivy. Popsal v on-line rozhovoru jeho nový šéf Pavel Rychetský. "Na ten český se může obrátit každý (tj. fyzická i právnická osoba), kdo se domnívá, že jeho práva a svobody byly ohroženy zásahem veřejné moci.".Odpovědi Pavla Rychetského - najdete ZDE.

Ústavní soud České republiky funguje už téměř deset let a sídlí v Brně.

Jeho prvních dvanáct z patnácti soudců jmenoval tehdejší prezident 15. července 1993. Zbývající soudci pak byli jmenováni v listopadu 1993 a v březnu 1994. Nově vzniklý Ústavní soud navázal na činnost předchozího Ústavního soudu ČSFR.

Soudce jmenuje prezident. S jeho kandidáty ale musí souhlasit senátoři.

Patnáct soudců Ústavního soudu je jmenováno na deset let. "Soudcem může být jmenován bezúhonný občan, který je volitelný do Senátu (tedy je starší 40 let a má právo volit), má vysokoškolské právnické vzděláni a byl nejméně 10 let činný v právnickém povolání," popisuje web Ústavního soudu.

Ústavní soudce nesmí být členem politické strany nebo politického hnutí. "Opakované jmenování je možné, horní věkový limit stanoven není. Soudci požívají imunity ve stejném rozsahu jako poslanci a senátoři," doplňuje web.

Ústavní soud rozhoduje buď v plénu (zejména ve věcech abstraktního přezkumu), nebo ve stálých tříčlenných senátech (zejména o ústavních stížnostech). Nezávislé postavení každého ze soudců vyjadřuje též právo, aby jeho případné odlišné stanovisko bylo připojeno k rozhodnutí.

PAVEL RYCHETSKÝ

- narodil se17. srpna 1943 v Praze; je ženatý, má tři děti
- tři roky byl členem KSČ, vystoupil v roce 1969; spoluzakládal Chartu 77; po revoluci pomáhal vytvářet Občanské fórum
- v roce 1990 byl jmenován Generálním prokurátorem ČR a v červnu místopředsedou vlády ČSFR a předsedou Legislativní rady vlády, kterým byl do roku 1992; od roku 1996 je senátorem; 1998 - 2002 pracoval na postech místopředseda vlády a předseda legislativní rady vlády; zároveň předseda Rady vlády pro výzkum a vývoj, Rady vlády pro záležitosti romské komunity a Rady vlády pro národnostní menšiny; od 17. října 2000 do 1. února 2001 vykonával funkci ministra spravedlnosti ČR, funkce se ujal znovu po nástupu Špidlovy vlády


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video