Sergej pracuje jako dělník na stavbě. Ilustrační foto

Sergej pracuje jako dělník na stavbě. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Na ulici radši ani neberu mobil, říká Ukrajinec ilegálně žijící v Česku

  • 267
Ukrajince Sergeje před lety vyhostili z České republiky. V Karlových Varech načerno žije a pracuje sedmý rok. Sedmatřicetiletý dělník chce být hlavně co nejméně nápadný. Zejména před policií, která kontroluje osobní doklady.

Totožnost by totiž mohl prokázat jen propadlým cestovním pasem a léta starým příkazem k vyhoštění z České republiky.

"Když jdu po Karlových Varech a zazvoní mi mobil, tak ho prostě nevezmu, jen abych nemusel mluvit rusky a nikoho na sebe neupozornil," řekl MF DNES Sergej. Městským strážníkům, cizinecké policii, úředníkům z úřadů práce a dalším kontrolám se úspěšně vyhýbá už sedmý rok.

Původně měl práci na rodné východní Ukrajině jako elektrikář. Před lety začal legálně pracovat na jedné stavbě v Praze. Jenže pak ho zaměstnavatel poslal na práci do Brna. Tam ho při kontrole chytli cizinečtí policisté. Protože prací mimo Prahu porušil podmínky pracovního povolení, následoval tvrdý trest - vyhoštění domů.

Od té doby pracuje ve Varech jako nelegál. "Ze začátku jsem měl strašný strach z policistů a vyhýbal se jim. Ale časem jsem si zvykl," vysvětlil Sergej. V podobné situaci si podle něj žijí i dvě desítky dalších Ukrajinců, které v Karlových Varech osobně zná.

Člen výboru pro národnostní menšiny při krajském zastupitelstvu Karlovarského kraje Alexej Ružejnikov říká, že Sergej je jedním ze dvou stovek ukrajinských dělníků, kteří na černo žijí a pracují v regionu. "Umí všechno. Od drobných prací v bytě až po jeho generální rekonstrukci," vysvětluje Ružejnikov.

Především cizincům z Ukrajiny, kteří žijí v Karlovarském kraji nelegálně, chce nabídnout pomoc při legalizaci pobytu plánovaná občanská poradna. "V poradně budu působit dvakrát týdně po třech hodinách. V Karlových Varech už sice existuje Centrum na podporu integrace cizinců. Jediný problémem je, že centrum je pro cizince s trvalým nebo dlouhodobým pobytem. Kdo ale zůstal v Karlových Varech třeba patnáct až dvacet let načerno, má smůlu." uvedl Ružejnikov.

Dodal, že ve svém okolí osobně ví o několika rusky hovořících cizincích, kterým hrozí v případě kontroly cizineckou policií deportace na Ukrajinu. "V Karlovarském kraji znám takových lidí minimálně patnáct, ve Varech šest. Celkem jich může být v regionu na dvě stovky. Nejde jít ale na policii udat a je. Tito lidé kdysi přijeli na stavbu, kde jim sebrali dokumenty. Ale politický azyl nedostali, protože na Ukrajině je demokracie," řekl Ružejnikov.

Jako zástupce rusky hovořící komunity chce dát pro úřady záruku, že cizinci jsou slušní lidé a vydělávají například sto tisíc korun měsíčně. Centrum na podporu integrace cizinců pro Karlovarský kraj vzniklo v Karlových Varech 1. dubna. Od té doby ho vyhledalo 42 cizinců různých národností. Největší zájem je o kurz českého jazyka. "Zatím jsme řešili různé problémy ohledně dlouhodobého pobytu - například jak postupovat v podnikání při dlouhodobé cestě do zahraničí, nebo jaké jsou podmínky pro přechod z dlouhodobého pobytu na trvalý," vysvětlila vedoucí centra Pavlína Hanková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue