Na Ukrajině se v oblasti bojů zřítil boeing, zemřelo všech 298 lidí

  • 5506
Poblíž hranic s Ruskem na Ukrajině se zřítilo malajsijské letadlo s 298 lidmi na palubě, nikdo nehodu nepřežil. Let MH17 letěl z Amsterodamu do Kuala Lumpur. Stroj se zřítil poblíž Doněcku, kde se odehrávají boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Obě strany konfliktu se obviňují ze sestřelení letounu.

Agentura Interfax přinesla informaci, že Boeing 777 byl sestřelen ve výšce deseti kilometrů.

„Okolo 16:20 (15:20 středoevropského času, pozn. red.) jsme ztratili spojení s malajsijským letadlem Boeing-777, který letěl z Amsterodamu do Kuala Lumpur," uvedl pro Ukrajinskou pravdu zdroj ze správy ukrajinského vzdušného prostoru.

Hodiny po sestřelu jsme sledovali on-line

Zprvu nebylo jasné, zda bylo skutečně sestřeleno, postupně se ale k této verzi přiklonila Ukrajina, separatisté, Rusko i USA. Přičemž separatisté a Ukrajinci se vzájemně obviňují ze sestřelu letounu.

„Nevylučujeme, že letadlo bylo sestřeleno a potvrzujeme, že ukrajinské vojenské síly nepálily na žádné cíle na obloze,“ stojí v prohlášení uvedeném na webové stránce ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Samozvaný premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj naopak ze sestřelení letadla obvinil ukrajinskou armádu. Ruský server Kommersant.ru cituje Borodaje, který řekl, že jsou připraveni vpustit na území mezinárodní odborníky, aby k vyšetřili příčiny katastrofy. „Vláda Doněcké republiky má zájem o vyšetřování tragédie a je ochotna umožnit mezinárodním expertům objasnit všechny okolnosti incidentu,“ sdělil listu. 

Představitel ukrajinského ministerstva vnitra Anton Gerašenko uvedl, že letadlo bylo sestřeleno raketovým samohybným systémem BUK. Na Twitteru to uvedlo proevropské hnutí Euromajdan.

Tento systém je schopný bez problémů sestřelit letadlo i v desetikilometrové výšce, běžnější mobilní protiletadlové střely mají dosah kolem pěti kilometrů. Více informací o tom, co mohlo sestřelit letadlo, najdete zde.

Nicméně Evropská organizace řízení leteckého provozu Eurocontrol událost stále hodnotí jako nehodu, informoval server německého deníku Die Welt.

Do chvíle, kdy letadlo zmizelo z radarů, letělo bez jakýchkoli problémů, informovala ukrajinská Státní letecká správa. „Let probíhal normálně. Posádka se ani slovem nezmínila o jakýchkoli problémech,“ řekl na tiskové konferenci Dmytro Babejčuk, ředitel letecké správy.

Mezi oběťmi jsou i Američané a Francouzi

Ze 298 lidí na palubě bylo 283 bylo cestujících a 15 členů posádky, uvedl poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko. Mezi identifikovanými oběťmi je 154 Holanďanů, 27 Australanů, 23 Malajsijců, 11 občanů Indonésie, šest z Velké Británie, čtyři Němci, čtyři Belgičané, tři obyvatelé Filipín a jeden Kanaďan. Podle Interfaxu také 23 občanů Spojených států.

Boeing 777 dopadl poblíž východoukrajinské vesnice Grabovo:

Zda na palubě byli i čeští pasažéři, zatím není jasné. „V tuto chvíli nemáme informace o tom, kdo byl na palubě. Zjišťujeme to. Jsme odkázáni na informace od letecké společnosti,“ uvedla večer pro iDNES mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Letadlo začalo klesat padesát kilometrů od hranic s Ruskem. Zřítilo se nedaleko vesnice Grabovo. „Začalo znenadání klesat, poté bylo nalezeno hořící na ukrajinském území,“ uvedl pro Reuters nejmenovaný zdroj. Trosky letadla jsou rozesety v oblasti patnácti kilometrů od místa pádu boeingu. To naznačuje, že se stroj minimálně zčásti rozlomil ještě ve vzduchu.

„Pracoval jsem na poli v traktoru, když jsem uslyšel zvuk letadla, pak ránu a střelbu. Pak jsem viděl letadlo, jak dopadlo na zem a rozlomilo se na dvě části. Byl tam hustý černý kouř,“ citovala agentura Reuters svědka, který udal pouze jméno Vladimir.

Separatisté tvrdí, že našli černé skříňky

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nařídil prošetření katastrofy. Prezident Petro Porošenko uvedl, že navrhuje zapojit do činnosti komise odborníků Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) a dalších mezinárodních struktur, jakož i zástupců Nizozemska a Malajsie.

Proruští separatisté na východě Ukrajiny tvrdí, že našli černou skříňku z malajsijského letounu (některé zdroje hovořily až o osmi černých skříňkách, tolik jich ale letoun nemá). Chtějí je předat na expertizu do Moskvy.

Malajsijský premiér Najib Razaj uvedl, že je šokován zprávou o zřícení letadla a že vyšetřování začne okamžitě. Premiér Nizozemska Mark Rutte se urychleně vrací z Bruselu do Nizozemska.

Během uplynulých týdnů separatisté raketami sestřelili dvě vojenská letadla. Ukrajinská armáda ovlivňuje Rusko z toho, že dodává separatistům vyspělé raketové systémy, píše BBC.

Letecké společnosti oznamují, že nebudou nadále létat přes východ Ukrajiny, přestože žádné oficiální omezení uzavření leteckého provozu nebylo oznámeno. Uvedl to například ruský Transaero či německá Lufthansa. „Bezpečnost našich pasažérů je naše nejvyšší priorita,“ stojí v prohlášení německé společnosti.

Sestřelení letadla mohlo být i nechtěné, míní expert

Podle odborníka na letecký provoz, kterého iDNES.cz oslovil a jenž nechtěl být jmenován, bylo zásadní chybou neuzavření leteckého prostoru nad oblastí bojů jako celku.

Takové uzavření je podle něj velmi komplikovanou záležitostí, o které ve finále rozhoduje armáda. „Když zavřete určitou část, lety musíte přesunout na jinou trasu. To působí problémy. Zjistí se kapacita, porovná se s požadovanou kapacitou a když je ta požadovaná vyšší, než ta, kterou může řízení letového provozu garantovat, tak tam ta letadla nejsou vpuštěna. Zůstanou na zemi, třeba tam dvě, tři hodiny čekají, než na ně dojde řada,“ tvrdí expert.

Lety se podle něj navíc plánují každý zvlášť  a změny musí být rychlé a operativní. „Ještě ale není jasné, jestli letadlo sestřelili. Pokud by šlo o technickou závadu, situaci to úplně změní,“ uvedl.

Je to sedmá největší letecká katastrofa v historii. Malajsijská letecká společnost ztratila během letošního roku již dvě letadla.

Trasa zříceného letu MH17 podle serveru Flightradar24

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video