Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na údržbu rašelinišť nejsou finance

  6:59aktualizováno  6:59
Vysočina - Jaká je budoucnost přírodních rašelinišť, míst s mnohdy největší koncentrací ohrožených druhů rostlin a živočichů na Vysočině? Nejistá, kvůli financím. Je třeba je pravidelně udržovat: každoročně je kosit a odstraňovat z nich náletové dřeviny. Vlastníci to však mnohdy nedělají. A úřady na financování údržby těchto lokalit nemají peníze.

Všechna rašeliniště podléhají státem garantované speciální ochraně a ze zákona jsou zařazena mezi významné krajinné prvky. Ta nejcennější z nich jsou zároveň ještě vyhlášena přírodními rezervacemi, či památkami. "Peníze, co máme, sotva stačí na údržbu maloplošných rezervací a památek, ale už ne na ostatní rašeliniště. Musíme spoléhat na to, že je posečou jejich vlastníci, nebo například skupiny dobrovolných ochránců přírody," tvrdí například Katarína Ruschková z referátu životního prostředí Okresního úřadu v Jihlavě.

V jihlavském okrese je rašelinišť celkem šedesát, ale údržby se dostane jenom malé části z nich. "Například na údržbu přírodní rezervace Bažantka mezi Telčí a Třeští nám letos už peníze nezbyly. Přitom se tam nachází vzácné orchideje, prstnatce májové, či vemeníky, což jsou velmi ohrožené rostliny," řekla Ruschková.

Největší ránu rašeliniště utrpěla za minulého režimu, kdy do zemědělství nastoupila těžká mechanizace a začalo  obhospodařování velkých lánů. Zemědělci do podmáčených a neúrodných rašelinišť s těžkými traktory nemohli, a tak začali od šedesátých let s jejich odvodňováním a hnojením. "V té době díky těmto postupům kolem osmdesáti až devadesáti procent rašelinišť zaniklo a krajina Vysočiny tím prakticky přišla o jeden ze svých typických cenných prvků," řekl Václav Hlaváč z havlíčkobrodské Agentury přírody a krajiny.

Zemědělci rašeliniště nemají v lásce ani v současnosti - jsou to málo produktivní oblasti. Už je však většinou nenarušují. "Snažili se je zmeliorovat, vyhnojit, odvodnit a pak tam například nasázet smrky. Tam bývaly spory velmi často," řekl Jan Joneš z krajského odboru životního prostředí.

O rašeliniště často pečují ochránci přírody, kteří je pravidelně kosí. Občanské sdružení Jihlavští ochránci přírody se například už řadu let stará o rašeliniště u Vílánce poblíž Jihlavy. "Kosíme je a likvidujeme tam náletové dřeviny už pěknou řádku let. Pro ochranu tamních chráněných rostlin to určitě význam má," řekl metodik sdružení Karel Holub.

Podle něj je na škodu, že lidé leckdy o hodnotě rašelinišť vůbec nevědí. "Často třeba ani netuší, že hranice chráněných území se označuje dvěma červenými čárami na stromě," konstatuje Holub.

Další skupina ochránců přírody z Jihlavy, která si říká Margarita, zase pečuje o zřejmě nejcennější rašeliniště na okrese, které je poblíž Hojkova.

O nejhodnotnější rašeliniště v regionu pečuje havlíčkobrodská Agentura ochrany přírody a krajiny, která na jejich údržbu rozděluje peníze například ze Státního fondu péče o krajinu. "Nejpodstatnější je ale ochota vlastníka toho území se na této údržbě podílet. My ji můžeme zaplatit, nebo někomu zadat, ale vůle vlastníka je nejpodstatnější," řekl Hlaváč.

Rašeliništím zajistí v příštích letech ochranu také Natura 2000, program Evropské unie. Úřady nyní připravují seznamy chráněných území, která by mu měla podléhat. Seznamy vybraných lokalit musí připravit do konce roku 2003. "Do tohoto programu spadají rašeliniště velmi elitně," řekl Joneš.

Příprava České republiky na přijetí tohoto plánu ochrany je v oblasti životního prostředí jednou z klíčových podmínek jejího přijetí do unie.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz