Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na tunely ještě nejsou peníze

  15:39aktualizováno  15:39
Brno - Čtyři miliardy korun budou potřeba na stavbu dvou tunelů v Brně-Králově Poli. Kdy však budou peníze, které má poskytnout stát nebo Evropská unie, k dispozici, zatím není jasné. Tunely budou součástí velkého městského okruhu a i díky jim se zlepší doprava v krajském městě.

Potřebné miliardy na stavbu tunelů v Králově Poli by mohly být nejdříve příští rok. To je však podle úředníků optimistická varianta. Z peněz státu a města se ale už nyní platí příprava stavby.

Tunelová roura Dobrovského I je určena pro směr z Králova Pole do Žabovřesk a má délku 1 237 metrů, tunelová roura Dobrovského II je pro směr ze Žabovřesk do Králova Pole a má délku 1 257,80 metru.

Peníze jsou zatím zahrnuty ve státním fondu, který poskytuje peníze na dopravu, ale chceme se je pokusit získat od Evropské unie," uvedl ředitel brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic Jiří Rupp. "Nyní se dělá demolice domů a připravuje se hloubení dvou průzkumých štol. To by mělo začít v září," dodal Rupp. Jenom štoly, které se pak stanou základem tunelů, podle něho přijdou na několik set milionů korun.

"Je to problematické, dosud státní peníze nejsou. Nevím, zda si město nebo dodavatel vezme nějaký překlenovací úvěr," řekla Dana Wendscheová z referátu dopravy Útvaru hlavního architekta brněnského magistrátu.

Náměstek primátora Petr Zbytek doufá, že se peníze na stavbu tunelů podaří získat už příští rok. "Jestli se to ale podaří, to nevím," řekl.

K tomu, aby příprava stavby dále postupovala, je mimo jiné ještě třeba vyjádření ministerstva životního prostředí k posouzení vlivu stavby na životní prostředí. "Až ho vydají, může dodavatel požádat o vydání územního rozhodnutí, případně doplnit dokumentaci. Záleží na tom stanovisku ministerstva," vysvětlila Wendscheová z Útvaru hlavního architekta.

Podle Vlastimila Horáka z firmy Amberg, která zpracovávala dokumentaci stavby pro územní řízení, je posouzení vlivů na životní prostředí v tomto případě nadstandardní. "Negativní vlivy nejsou posuzovány jen u konečné varianty, předkládané v územním řízení, ale i u dalších řešení, požadovaných občany a ekologickými hnutími. Součástí dosud zpracované dokumentace jsou mimo jiné dopravní studie a výpočty intenzity dopravy pro výhledové stavy v minimálně deseti variantách či hlukové studie na všech exponovaných místech," uvedl.

Proti stavbě tunelů v podstatě nic nemají ekologické organizace. "Problém je však západní vyústění. Portály jsou tam otevřené, a tak to nebude prakticky žádné zlepšení. Již dnes tam totiž obyvatelé mají problémy s nadměrnou exhalací a hlukem. Domnívám se, že by měl být překryt celý zářez od ulice Korejské po Hradeckou," řekl Martin Robeš z Českého a slovenského dopravního klubu. Podle něho už se podařilo ekologům prosadit alespoň částečné zakrytí v jedné z problematických částí.
Stavba tunelů by měla začít zhruba na konci roku 2003 a bude trvat asi tři roky.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Studenti ve Sněmovně řešili odvolání prezidenta a vystoupení Česka z EU

Studenti (ilustrační foto)

Studenti základních škol a gymnázií nejsou spokojení se současným prezidentem ani s členstvím v Evropské unii a od...

Šprýmař navrhl vyznamenat Janu Nečasovou. Skandální, míní poslankyně

Jana Nečasová (15. listopadu 2017).

Sněmovní podvýbor bude ve čtvrtek kromě vážně míněných návrhů na státní vyznamenání posuzovat i jeden recesistický....

Nájezd na Pražský okruh u Písnice se dočasně otevřel kvůli opravám v Libuši

Sjezd z okruho Písnice

Nájezd na Pražský okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany se otevře po dobu rekonstrukce hlavního tahu v Praze-Libuši,...

Najdete na iDNES.cz