Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na trhu mléka se začíná obracet karta

  21:29aktualizováno  21:29
Vysočina - Překvapivý obrat na trhu s mlékem zaznamenali na počátku roku chovatelé krav na Vysočině. Po hubených letech obav o odbyt nadojeného mléka jim nyní některé mlékárny a další zpracovatelé mléka zvýšili výkupní ceny mléka za litr téměř o padesát haléřů. Další mlékárny tento krok plánují v nejbližší době.

"Konečně přestala platit jakási tichá dohoda mezi mlékárnami. Ony totiž hlavně v období let 1999 až 2000 tvrdily, že na českém trhu je přebytek mléka, což není pravda. V rámci této kampaně zemědělcům snížily výkupní ceny až o korunu na litr. Paradoxně ale v té době zvýšily ceny svých výrobků. Teď ale nastal obrat a mlékárny výkupní ceny pomalu zvyšují," vysvětlil Petr Zgarba ředitel Okresní agrární komory v Havlíčkově Brodě.

Za hlavní důvod považuje to, že mlékárny jsou nuceny zvyšovat výrobu. Proto potřebují více mléka, které se tak stává cennějším. V konečné fázi tak i zemědělec dostane za svůj litr mléka více peněz. "Myslím si, že u nás je spousta zpracovatelů mléka kteří vyprodukovali a prodali jen polovinu toho, čeho jsou ve skutečnosti schopni. Mlékáren je zbytečně mnoho a jejich počet se patrně sníží. Teprve teď mezi nimi začíná opravdový konkurenční boj," dodal Zgarba.

Jako příklad těch, co výkupní ceny mléka od zemědělců z Vysočiny zvyšují, uvedl Pribinu Přibyslav a především mlékárnu v Hlinsku. Tam v současnosti dávají za litr kvalitního mléka v průměru asi osm korun, deset haléřů. To je nejvíce v okolí. Přitom plánují další postupné zvyšování.

"My jsme vždy nesli ten cenový prapor podle kterého se ostatní mlékárny přizpůsobovaly. Už na příští kvartál opět plánujeme další zvýšení výkupní ceny," řekl Pavel Švec předseda Mlékárenského sdružení ve Sněžném. To je asi třetinovým vlastníkem mlékárny v Hlinsku. Zároveň je také předsedou místního zemědělského družstva. V hlinecké mlékárně tak podle něj dělají proto, že se jejich produkce zvyšuje. Potřebují tak více mléka, které má prvotřídní kvalitu. Za ni jsou ochotni i dobře zaplatit. "I když na sebe naše mlékárna a prvovýrobci mléka někdy křičí, vždy se nakonec dohodneme," dodal Švec.

"My jsme spokojeni. Mlékárny asi konečně došly k názoru, že nás sedláky potřebují," soudí Josef Jelínek, předseda Zemědělského a obchodního družstva ve Vilémově. I jejich družstvo, které má asi šest set dojnic, dodává mléko do hlinecké mlékárny.

Na vyšší cenovou hladinu však zatím nepřistoupil jeden z největších zpracovatelů mléka a největší exportér mléčných produktů na Vysočině - jihlavská mlékárna Jima. "My dodáváme mléko za litr sedm korun, šedesát haléřů. Nemám žádnou zprávu o tom že by cenu zvedli," řekl Jiří Vašák ředitel Zemědělského a obchodního družstva v Herálci. Jeho družstvo podepisuje s jihlavskou mlékárnou smlouvu vždy na jeden měsíc dopředu. Současnou situaci Herálečtí pozorně sledují a podle jejího dalšího vývoje se rozhodnou, komu budou v budoucnu mléko od svých tři sta dojnic dodávat.

"Vykupujeme za státem garantovanou cenu a ta je sedm korun šedesát. Ve vývoji nákupních cen se ale budeme muset přizpůsobit ostatním mlékárnám. Není to ale podle mne normální situace. Ta nastane až vyšší cenu bude garantovat i stát," sdělil Stanislav Coufal předseda představenstva Jihlavských mlékáren.
Dále uvedl že ke zvýšení výkupních cen přistoupí určitě do poloviny tohoto roku. Potvrdil také názor že stávající počet mlékáren v Česku se přirozeným vývojem trhu patrně sníží. "Nyní jej zde 65 mlékáren, přitom v roce 1989 jich bylo v republice 126," dodal.

"Toto všechno by nemělo znamenat zvýšení ceny mléka pro spotřebitele. Mlékárny k tomu nemají důvod," soudí Petr Zgarba, podle něhož se cenová hladina opět přibližuje stavu před rokem 1998.  "Od té doby byly ceny  nenormálně nízké," dodal.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Komunisté či Piráti si stěžují u soudu na pokuty od dohledového úřadu

Příprava volebních uren na ÚMO Plzeň 3. (6. října 2016)

Krajský soud v Brně eviduje 13 žalob, kterými se některé politické strany a hnutí brání zaplacení pokuty od dohledového...

ČSSD hlasuje o spolupráci s Babišem, na cestě k vládě jsou tři překážky

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání předsednictva strany, kterému oznámil...

Sociální demokracie má v následujících čtyřech týdnech o pozornost postaráno. 17 683 členů ČSSD rozhoduje v referendu o...

Spojení Sparty se Slavií a bankrotář Tvrdík. Lidé žertují o CEFC

Fanoušci Slavie vyvěsili během utkání s Jablonce transparenty proti šéfovi...

Lidová tvořivost na internetu se chopila i trablů čínských investic v Česku. Ústřední postavou vtipů se stal exministr...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz