Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na toulky kolem Máchova jezera

  15:09aktualizováno  15:09
Praha - Poslední předprázdninový víkend je před námi - kam vyrazit? Zdá se, že počasí už se konečně umoudřilo. Chceme-li si totiž vyjet z metropole opět někam dál - a dokonce až do romantického Máchova kraje, mělo by rozhodně být alespoň trochu teplo a slunečno, neboť míříme nejen do lesů, ale také k vodě a dokonce na písečné pláže.

SPOJENÍ: Tam - vlakem, odjezd z hlavního nádraží spěšným vlakem v 7.00, příjezd do Bakova nad Jizerou v 8.29, po přestupu odjezd osobním vlakem v 8.55, příjezd do Jestřebí v 9.42 hodin.
Zpět - vlakem, odjezd z Doks v 17.49, příjezd do Bakova nad Jizerou v 18.26, po přestupu odjezd spěšným vlakem v 18.37, příjezd na hlavní nádraží ve 20.08 hodin.
KILOMETRY: Jestřebí - z nádraží k hradu a zpět 3, z nádraží v Jestřebí do Starých Splavů 4, ze Starých Splavů do Doks 3. Obchůzka kolem celého jezera 8 km. Z pláže hotelu U jezera na nádraží v Doksech 1 km.
MAPA: Máchův kraj (edice KČT číslo 15, měřítko 1:50 000)
OBČERSTVENÍ: Jestřebí - restaurace nedaleko nádraží, Doksy a Staré Splavy - řada bufetů a restaurací.
Tentokrát si ovšem bude nutné přivstat, neboť vlak z hlavního nádraží odjíždí v sobotu a v neděli už v sedm hodin ráno. Výlet nám bohatě vyplní celý víkendový den - s návratem je třeba počítat až po osmé večer. A ještě jedna dobrá zpráva: tam, kam míříme, právě dozrávají borůvky.

K Máchovu jezeru je z Prahy lépe jet po kolejích, protože autobusem by byla cesta komplikovanější. Jízda spěšným vlakem, který si v rychlosti nijak nezadá s rychlíkem, přesto s jedním přestupem potrvá téměř dvě a tři čtvrtě hodiny. Z Prahy pojedeme do Bakova nad Jizerou, kde si počkáme na osobní vlak mířící do České Lípy. Cestou si ještě prostudujeme mapu a pak vystoupíme ve stanici Jestřebí, kde naši pozornost upoutá žlutá značka.

Z nádraží je to do obce skoro coby kamenem dohodil. Přejdeme po můstku přes Mlýnský potok vytékající z Máchova jezera a ve vsi se připojíme k červené značce, která nás dovede až pod bizarní zříceninu někdejšího hradu Jestřebí, čnícího nad místním kostelem do výše na výrazném pískovcovém bloku. Kdekoho tam nejspíš při výstupu po kamenných schodech ovládne pocit dobrodružství a romantiky, je však přitom třeba nezapomenout na opatrnost. Jedinečný rozhled na okolní krajinu vzbuzuje v návštěvnících Jestřebí nadšení.

Panoramatický rozhled okouzlil ve třicátých letech devatenáctého století také básníka Karla Hynka Máchu, který okolní krajinu, která dnes nese jeho jméno, nazval jedinečným mořským korábem. Patrně nevědomky se vlastně strefil, protože okolní skály skutečně před několika desítkami milionů let byly součástí rozsáhlého mělkého křídového moře. Mácha se do kraje mezi Bezdězem a Kokořínem zamiloval na celý svůj nedlouhý život. Krátce před smrtí v šestadvaceti letech napsal slavnou romantickou báseň Máj, která je inspirovaná zdejší přírodou.

Od zříceniny se vrátíme k nádraží a po modré značce se vydáme příjemnou cestou do Starých Splavů, kde se před námi objeví Máchovo jezero. Navážeme-li tam na dálkovou červeně značenou stezku, dojdeme brzy na jedno z mála míst, kde i v plné sezóně, kdy je u jezera hlava na hlavě, trvá poměrný klid - k travnaté a písčité pláži za hotelem U jezera. Pokud to počasí dovolí, slunit a koupat se tam můžeme podle libosti. Nedávné informace o chemickém znečištění zdejší vody se nakonec nepotvrdily, neboť to, co vyplavalo na hladinu, mělo biologický a nikoli chemický původ. Kdo chce využít atrakcí na hlavní pláži v Doksech - toboganu a bangee jumping - zamíří právě tam. U vchodu se ovšem platí vstupné, a to dospělí dvacet korun a děti deset.

Zatáhne-li se obloha, můžeme se vydat kolem vody do centra Doks, kde je nedaleko Máchova pomníku od sochaře Janouška básníkův památník. Muzeum je otevřené od devíti do dvanácti hodin a odpoledne od dvou do šesti.

Dnešní letovisko Doksy bylo původně vsí, kterou podobně jako nedaleký královský hrad Bezděz založil Přemysl Otakar II. Sídlo na potoce Dogs sloužilo k ochraně zemských stezek - mělnické a žitavské. Převažující německé obyvatelstvo používalo v minulosti název Hirschberg.

Jedinečná je procházka kolem celého jezera nebo alespoň kolem jeho části. Všechny cesty a stezky jsou pečlivě značeny, nechybí časté rozcestníky a informační ukazatele. Máchovo jezero ovšem není jezerem v pravém smyslu slova. Rozloha nejznámějšího českého rekreačního rybníka, který se dříve nazýval Velký nebo Hirschberský, je 278 hektarů. Založen byl z příkazu císaře a krále Karla IV. roku 1366. Dva ostrůvky - Myšlín neboli Myší ostrov se zbytky tvrze ze 14. století a Kachní ostrov - jsou ornitologickou rezervací a tudíž nepřístupné.

Ze Starých Splavů vede žlutá značka po břehu jezera, poté vonícími sosnovými lesy k vyhlídkovému čedičovému vrchu Borný, dále kolem vzácné přírodní rezervace Pecopala na břehu Břehyňského rybníka a okruhem směřuje do Doks.

Na zpáteční cestu se vydáme na nádraží v Doksech. Přestoupíme opět v Bakově, odkud jede přímý vlak na pražské hlavní nádraží.

PŘÍŠTĚ PŘINESEME: Krajem poustevníka Ivana ke zkamenělinám

Hrad Bezděz Vypadá od Máchova jezera jako coby kamenem dohodil. (28. června 2001)

Z bývalého hradu v Jestřebí nezbylo téměř nic. (28. června 2001)

K Jestřebí vede stezka na vrchol kolem hřbitova. (28. června 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Filip si přes mizerný výsledek KSČM udržel post předsedy strany

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany. Ve druhém kole volby porazil představitele ortodoxního křídla strany...

VIDEA TÝDNE: Výstava nahých těl, smrt pasažérky letadla a hlavička roku

Lektor sebeobrany se bránil zatčení v centru Prahy

Záběry z výstavy skutečných nahých žen, která trvala pouhých 12 hodin, patří spolu s autentickými záběry z letu, při...

V Praze proběhl Pochod dobré vůle, lidé uctili oběti holokaustu

V Praze probíhá Pochod dobré vůle

V centru Prahy probíhá 15. ročník akce Kulturou proti antisemitismu. Součástí je Pochod dobré vůle. Účastníci vyrazili...

Najdete na iDNES.cz