Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na světě je nové zvíře, cama

  9:31aktualizováno  9:31
Na světě máme nový zvířecí druh - už čtyři roky. Říká se mu cama a je to kříženec velblouda s lamou. Narodil se v dubajském výzkumném centru, jež se zabývá reprodukcí velbloudů. Z čistě vědeckých důvodů se místní veterináři rozhodli uměle zkřížit dva živočišné druhy, které v přírodě žily odděleně více než třicet milionů let.
Nový zvířecí druh - cama

Nový zvířecí druh - cama - Už čtyři roky existuje na světě nový zvířecí druh. Říká se mu cama a je to kříženec velblouda s lamou. Narodil se v dubajském výzkumném centru, které se zabývá reprodukcí velbloudů. (20. března 2002) | foto: Reuters

K umělému oplodnění si vybrali 75 kilogramů vážící lamu pocházející z Jižní Ameriky a 450kilogramového dromedára, jehož domovem je arabská poušť. Podle veterinářky Lulu Skidmoreové, technické ředitelky reprodukčního centra, se očekávalo, že na svět přijde mládě, jež bude o mnoho silnější než lama a snadněji ovladatelné než velbloud.

A tak se v roce 1998 se o svaté ramadánové noci, kdy měsíc byl právě v úplňku, narodilo ve Spojených arabských emirátech unikátní mládě, kříženec jednohrbého velblouda a lamy. Muslimové věří, že pět a půl kilogramu vážící sameček, který dostal jméno Rama, byl darem přímo od Alláha.

Dnes již čtyřletý Rama se má čile k světu. Vypadá jako menší velbloud, ačkoliv hrb po tatínkovi nezdědil. Má krátké uši a dlouhou oháňku a na rozdíl od velbloudů pokrývá jeho tělo daleko více vlny. Stejně jako jeho maminka lama je sudokopytník. K úlevě svých opatrovatelů překonal ve zdraví dětství a teď jeví všechny známky puberty. Už sleduje mladé velbloudice, a tak se s napětím očekává, zda bude schopný oplodnit některou z nich.

Povzbuzeni úspěchem pokračovali pracovníci dubajského výzkumného centra v dalších experimentech. Loni uměle oplodnili jak velblouda, tak lamu. Prvním výsledkem jejich snažení je Kamilah, roztomilá hnědobílá cama, která se narodila tento měsíc.

Cama je vlastně zkratkové slovo: vzniklo z anglických výrazů camel (velbloud) a lama. "Křížení není tak bláznivé, jak si lidé myslí," vysvětluje doktorka Skidmoreová. "My vlastně jen vracíme čas zpět." Velbloudi i lamy pocházejí ze stejného prastarého zvířete, které před třiceti miliony let obývalo Severní Ameriku. Někteří zamířili přes Aljašku a Sibiř do Mongolska, kde se z nich postupně vyvinuli dvouhrbí velbloudi.

Jiní se vydali na Arabský poloostrov a časem se z nich stali jednohrbí dromedáři.  Další z těchto pravěkých stvoření zdomácněla v Jižní Americe a dnes je známe jako lamy. Ačkoliv jsou tato dvě zvířata příbuzná, nikdy se mezi sebou nekřížila. A to i přesto, že křížit by se mohla snadno, neboť lamy mají s velbloudy stejný počet chromozomů.

Projekt cama by se měl podle Skidmoreové stát zlatým dolem. Doktorka je členkou týmu pověřeného vládou Spojených arabských emirátů výzkumem přenosu embryí a rozvojem umělých oplodňovacích technik u závodních velbloudů. Ti, stejně jako čistokrevní koně, jsou v zemích Perského zálivu zdrojem milionových zisků.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Najdete na iDNES.cz