Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Haagu obsluhovali jen muži, blondýnky by prý politiky rozptylovaly

  20:45aktualizováno  20:45
Na summit o jaderné bezpečnosti v nizozemském Haagu se snáší kritika, která nijak nesouvisí s jednáním světových politiků. Světové lídry totiž směli obsluhovat jen muži. Organizátoři to vysvětlují snahou o jednotné vzezření a nenápadnost, kritici je ale viní z diskriminace a sexismu.

Na summitu o jaderné bezpečnosti v Haagu se sešli představitelé 53 zemí (25. března 2014) | foto: AP

I když je ve špičkové politice stále více mužů než žen, mezi politiky z 53 zemí, kteří se v Haagu sešli, bylo tentokrát výrazně více dam než mezi obsluhou. Privilegium obsluhovat světové politiky v hlavním jednacím sále totiž měli pouze muži nad 25 let.

"Pokud obsluhuje 20 pánů a tři dámy s platinově blond vlasy, kazí to dojem," vysvětloval podle nizozemského listu Algemeen Dagblad absenci žen ředitel cateringové firmy Hans van der Linde. "Personál musí vystupovat co nejrezervovaněji, a toho nedosáhnete tím, že přidáte pár hezkých nápadných dam," dodal. 

Obama: Jestli se Rusko neumoudří, bude pykat

Sourodý vzhled personálu požadovali přímo organizátoři summitu. "Měli jsme dva požadavky, zkušenost a jednotu v tom, jak vypadají...chtěli jsme jedno pohlaví," řekla britské stanici Channel 4 mluvčí summitu Daphne Kerrmansová, "bylo pro nás důležité jen to, aby tam byla jednota."

Chtěli jsme krátké sukně, ale byly nepraktické

Podle van der Lindeho organizátoři nezakázali, aby politiky obsluhovaly i ženy. "Byli jsme nicméně požádáni, aby obsluha vyzařovala uniformitu a byla co nejméně nápadná. Mohli jsme zvolit čistě ženský tým, ale čistě mužská možnost měla praktickou výhodu," řekl van der Linde. Onou výhodou je podle něj snazší chůze do strmých schodů, s níž je v krátkých šatech či zástěře potíž.

Nizozemskému rozhlasu van der Linde popřel, že by se kdy zmínil o barvě vlasů. Původně prý dokonce přišel s "kreativní myšlenkou", aby světové politiky obsluhovaly ženy v krátkých šatech s tradičním delftským modrobílým vzorem. Tento nápad ale odmítlo ministerstvo zahraničí, které podle Independentu požadovalo střídmější úbor.

Klíčová rozhodnutí ano, blondýnky ne

Kromě sourodého vzhledu mohou být ve hře ještě další faktory, podle protokoláře Jean-Paula Weijerse například snaha zabránit tomu, aby byli politikové rozptylování. "Při organizaci takto důležitých shromáždění se musí brát v úvahu všechno. To znamená i takovéto věci," řekl Weijers, který se na organizaci summitu také podílí.

Někteří politici navíc pocházejí z muslimských zemí. "Oni chápou, že máme na Západě jiné standardy, ale Nizozemsko je malá země , která je zvyklá rychle se přizpůsobit větším zemím," dodal Weijers.

Kritikové na sociálních sítích volbu čistě mužského personálu naopak označují za "neholandskou", podle některých je taková diskriminace dokonce porušením lidských práv. "Muže, kterým svět svěřil budoucnost jaderných zbraní, zřejmě může rozhodit pár blondýnek," glosoval Huffington Post.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

VIDEO: V Turecku vyprostili letoun, který po přistání sjel na sráz

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek vyzvedli stroj, který sjel před pár...

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek dva velké jeřáby vyzvedly havarovaný letoun aerolinek Pegasus Airlines, který...

Najdete na iDNES.cz