Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Šumavě nelze omezovat turisty tak jako dosud, rozhodl soud

  16:28aktualizováno  17:52
Nejvyšší správní soud rozhodl, že v cenných lokalitách Šumavy nemůže dál platit tak přísný režim omezující pohyb návštěvníků jako dosud. Dal tak za pravdu aktivistovi Václavu Řezníčkovi, který u soudu požadoval zrušení zákazu vstupu pro turisty do šesti oblastí, které tvoří zhruba desetinu rozlohy Národního parku Šumava.
Národní park Šumava.

Národní park Šumava. | foto: Jan ČernýČTK

Informaci o dnešním rozhodnutí potvrdil iDNES.cz mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert.

SPORNÁ ÚZEMÍ

Nařízení, které soud zrušil, upravovalo režim v oblastech Smrčina, Trojmezná, Vltavský luh, Horskokvildské slatě, Modravské slatě, Křemelná a Plesná s Poledníkem.

Kromě vyznačených tras zde byly i stezky a pěšiny, kam lidé samostatně vstupovat nesměli.

V šesti lokalitách se turisté až dosud směli pohybovat jen po vyznačených trasách. Podle soudu ale musí národní park podobná omezení napříště důkladněji zdůvodnit a vysvětlit.

"Nebylo dostatečně doloženo a zdůvodněno, že je třeba tak razantního zákroku, jako je omezení vstupu na celé území lokality," řekl ČTK soudce zpravodaj Karel Šimka.

Zároveň ale zdůraznil, že správa národního parku má právo zvolit kvůli ochraně přírody vhodný režim zpřístupnění. "Soud nechce ani v nejmenším říci, že nelze na území národního parku nějakým způsobem omezit, regulovat pohyb osob nebo aktivity na tomto území konané," uvedl Šimka. Úředníci ale musejí pečlivě vyargumentovat to, jaké důvody je vedou k omezení pohybu.

Náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava Tomáš Hlavatý dnes u soudu řekl, že sporná území měla v posledních desetiletích vždy omezený režim vstupu. Za komunismu šlo o součást hraničního pásma. Později zde turisté nemohli chodit volně kvůli ochraně přírody.

"Na Šumavě díky tomu žije jediná životaschopná populace tetřeva hlušce v tomto státě. Důvodem je právě to, že ten prostor není běžně přístupný," uvedl Hlavatý.

Naproti tomu František Nykles, který léta usiluje o otevření Šumavy turistům, považuje dnešní verdikt soudu za přelomový a uvítal ho.

"Jedná se nám například o Roklanskou hájenku, kam vede z Březníku asfaltová cesta a turisté tam dosud smějí jen ve velmi omezeném režimu," podotkl Nykles. Rovněž dodal, že není pro to, aby si turisté dělali na Šumavě co chtěli. Je ale pro větší otevřenost za vstřícných pravidel.

Omezení přestanou platit okamžitě

Proti dnešnímu rozhodnutí soudu není odvolání. Náměstek ředitele NP Šumava Tomáš Hlavatý řekl, že jakmile účastníci sporu obdrží písemně rozsudek, což je zřejmě otázkou několika dnů, omezení pro turisty přestanou platit.

Hlavatý se nicméně nevzdává možnosti, že by se oblasti mohly v blízké budoucnosti stát součástí první, nejpřísněji chráněné zóny parku, čímž by se zde režim pro návštěvníky opět zpřísnil.

První zóny parku, která tvoří asi 13 procent Šumavy, se dnešní rozhodnutí soudu netýká a tamní režim zůstává v platnosti. "Jednání s ministerstvem o jejich rozšíření probíhají a výsledek zatím nemůžu předjímat," řekl Hlavatý.

Na ministerstvu životního prostředí nyní probíhá konkurz na nového ředitele NP Šumava. Funkce by se měl ujmout 1. ledna.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz