Na Šumavě nelze omezovat turisty tak jako dosud, rozhodl soud

  16:28aktualizováno  17:52
Nejvyšší správní soud rozhodl, že v cenných lokalitách Šumavy nemůže dál platit tak přísný režim omezující pohyb návštěvníků jako dosud. Dal tak za pravdu aktivistovi Václavu Řezníčkovi, který u soudu požadoval zrušení zákazu vstupu pro turisty do šesti oblastí, které tvoří zhruba desetinu rozlohy Národního parku Šumava.
Národní park Šumava.

Národní park Šumava. | foto: Jan ČernýČTK

Informaci o dnešním rozhodnutí potvrdil iDNES.cz mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert.

SPORNÁ ÚZEMÍ

Nařízení, které soud zrušil, upravovalo režim v oblastech Smrčina, Trojmezná, Vltavský luh, Horskokvildské slatě, Modravské slatě, Křemelná a Plesná s Poledníkem.

Kromě vyznačených tras zde byly i stezky a pěšiny, kam lidé samostatně vstupovat nesměli.

V šesti lokalitách se turisté až dosud směli pohybovat jen po vyznačených trasách. Podle soudu ale musí národní park podobná omezení napříště důkladněji zdůvodnit a vysvětlit.

"Nebylo dostatečně doloženo a zdůvodněno, že je třeba tak razantního zákroku, jako je omezení vstupu na celé území lokality," řekl ČTK soudce zpravodaj Karel Šimka.

Zároveň ale zdůraznil, že správa národního parku má právo zvolit kvůli ochraně přírody vhodný režim zpřístupnění. "Soud nechce ani v nejmenším říci, že nelze na území národního parku nějakým způsobem omezit, regulovat pohyb osob nebo aktivity na tomto území konané," uvedl Šimka. Úředníci ale musejí pečlivě vyargumentovat to, jaké důvody je vedou k omezení pohybu.

Náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava Tomáš Hlavatý dnes u soudu řekl, že sporná území měla v posledních desetiletích vždy omezený režim vstupu. Za komunismu šlo o součást hraničního pásma. Později zde turisté nemohli chodit volně kvůli ochraně přírody.

"Na Šumavě díky tomu žije jediná životaschopná populace tetřeva hlušce v tomto státě. Důvodem je právě to, že ten prostor není běžně přístupný," uvedl Hlavatý.

Naproti tomu František Nykles, který léta usiluje o otevření Šumavy turistům, považuje dnešní verdikt soudu za přelomový a uvítal ho.

"Jedná se nám například o Roklanskou hájenku, kam vede z Březníku asfaltová cesta a turisté tam dosud smějí jen ve velmi omezeném režimu," podotkl Nykles. Rovněž dodal, že není pro to, aby si turisté dělali na Šumavě co chtěli. Je ale pro větší otevřenost za vstřícných pravidel.

Omezení přestanou platit okamžitě

Proti dnešnímu rozhodnutí soudu není odvolání. Náměstek ředitele NP Šumava Tomáš Hlavatý řekl, že jakmile účastníci sporu obdrží písemně rozsudek, což je zřejmě otázkou několika dnů, omezení pro turisty přestanou platit.

Hlavatý se nicméně nevzdává možnosti, že by se oblasti mohly v blízké budoucnosti stát součástí první, nejpřísněji chráněné zóny parku, čímž by se zde režim pro návštěvníky opět zpřísnil.

První zóny parku, která tvoří asi 13 procent Šumavy, se dnešní rozhodnutí soudu netýká a tamní režim zůstává v platnosti. "Jednání s ministerstvem o jejich rozšíření probíhají a výsledek zatím nemůžu předjímat," řekl Hlavatý.

Na ministerstvu životního prostředí nyní probíhá konkurz na nového ředitele NP Šumava. Funkce by se měl ujmout 1. ledna.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Stát dokáže pomoci jen každému desátému dítěti, které rodiče týrají

Podle UNICEF se setkalo s domácím násilím 14 procent českých dětí.

Stát dokáže pomoci jen přibližně každému desátému týranému dítěti, které úřady evidují. Na vině je finanční nákladnost...

Česko pokryla slabá vrstva sněhu, do terénu vyrazili silničáři

Ranní Jihlava pokrytá prvním letošním sněhem. (19. listopadu 2018)

Na většině území Česka v noci na pondělí sněžilo. Ranní teploty se pohybovaly kolem nuly, sníh mohl vzhledem k nízkým...

Minimální mzda bude opět vyšší, od ledna vzroste na 13 350 korun

Ministryně práce Jana Maláčová přichází na zasedání tripartity v Praze...

Minimální mzda vzroste od ledna o 1 150 korun na 13 350 korun, rozhodla v úterý vláda. Ministryně práce a sociálních...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz