Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Šumavě je kůrovcová „pandemie“, varují experti

  13:35aktualizováno  14:14
Aktuální stav na Šumavě nelze charakterizovat jinak než jako kůrovcovou pandemii. Alarmující výskyt kůrovce vyžaduje krizový plán. Tvrdí to dvanáctičlenná nezávislá expertní skupina složená z představitelů výzkumu, správy a majitelů lesů a odborníků z Jihočeského a Plzeňského kraje.

Uschlé stromy zničené kůrovcem v oblasti Šumava Březník. | foto: Daniel Beran, MAFRA

"Stávající systém péče prosazovaný vedením Národního parku Šumava a podporovaný ministerstvem životního prostředí a ekologickými hnutími vede k fatální devastaci Šumavy, jejíž následky jsou nedozírné," míní Josef Vovesný, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů České republiky.

Expertní posouzení vybraných prostorů ve druhých zónách parku Šumava iniciovali v červnu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová. Výsledek šetření předložili experti na polední tiskové konferenci v neděli 23. srpna.

Ze závěrečné zprávy vyplývá, že výsledky popsané pro jednotlivá navštívená území i Šumavu jako celek jsou alarmující. Podle odborníků je šíření kůrovce způsobeno nejen jako důsledek větrného polomu Kyrill z ledna 2007, ale zejména masivním rozšiřováním bezzásahového území od roku 2006. Aplikovaná obranná opatření jsou prý nedostatečná a jejich účinnost nedokáže zabránit šíření kůrovce.

"Metody ochrany proti kůrovci povolené a realizované v bezzásahových územích jsou neúčinné. Dovážení lapáků na skládky do těchto prostorů je plýtváním finančními prostředky," říká Vovesný.

Rozsah postižení, je podle expertízy již takový, že i na mnoha místech nelze proces rozpadu aktuálně zastavit, ale jen za cenu rozsáhlých holin tlumit. "Informace podávané veřejnosti vedením Národního parku Šumava nevystihují již dlouhou dobu skutečnou situaci nebo jsou dokonce s ní v zásadním rozporu," dodává Vovesný.

Hejtman je připraven vyhlásit stav nebezpečí

Hejtman Jihočeského kraje žádá na základě expertízy představitele Jihočeského a Plzeňského kraje a odborníky, aby okamžitě ustanovili krizovou pracovní komisi sestavenou ze zástupců Národního parku Šumava, odborných expertů a zástupců obcí.

"Pokud se tak nestane, jsem připraven vyhlásit na Šumavě stav nebezpečí," uzavírá hejtman Jihočeského kraje.

Podle ředitele Národního parku Šumava Františka Krejčího je však situace vyhrocená. "Většina věcí, které skupina ve zprávě vyžaduje, je už plněna. Krizový plán jsme navíc připravili hned po Kyrillu. Musím se teď domluvit s ministrem životního prostředí a svými nadřízenými na reakci," řekl Krejčí.

Podle Krejčího je nešťastné i použití slova pandemie. Myslí si to i současný ministr životního prostředí Ladislav Miko, který se tiskové konference zúčastnil.

"Pandemie přece znamená rozšíření onemocnění po celém světě. Já myslím, že silná slova jako stav nebezpečí jsou jen politickým tvrzením, které má přitlačit ministra životního prostředí k tomu, aby byl vstřícný k návrhu vytvoření krizové skupiny. Neslyšel jsem na konferenci nic, co by mi zavdávalo uvažovat o nějaké mimořádné situaci," dodal Miko.

Vedení parku je již několik let toho názoru, že uschlý les je zdrojem nového života a v nejcennějších partiích není potřeba napadené stromy kácet. Naproti tomu většina politiků tvrdí přesný opak.

Kůrovci

Kůrovci se vyvinuli na konci druhohor a dnes patří mezi jedny z nejrozmanitějších skupin hmyzu.

KůrovecKůrovci se vyskytují obecně po celém světě, v lýku i dřevě naprosté většiny stromů, také uvnitř ovoce, v semenech, v listech, v dužnině větviček, ve stoncích bylin včetně kapradin, nebo dokonce ve vzdušných kořenech rostliny mangrove. Mnozí z nich dokážou žít ve zcela odlišných tkáních širokého spektra hostitelů a různými způsoby k tomu využívají symbiotické houby.

Strom napadený kůrovcemV lesním hospodářství patří k nejznámějším škůdcům lýkožrout smrkový, zvaný také kůrovec. Při přemnožení dokáže poškodit rozsáhlé plochy smrčin, které jsou v našich kulturních lesích nejrozšířenější dřevinou. Dřevokaz čárkovaný škodí hlavně v uskladněném dřevě. V sadech patří k největším škůdcům bělokaz švestkový, který žije pod kůrou ovocných stromů, a drtník ovocný, který žije přímo ve dřevě.

Zdroj: Wikipedia


Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Pelikán o jmenování vlády bez důvěry: Vrátili jsme se ke kořenům ústavy

Rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem - 2.

Česká ústava předpokládá, že prezident nejprve vybere premiéra a ten si až potom jde hledat do parlamentu potřebnou...

Policisté v Praze označovali nehodu, do jejich auta naboural jiný vůz

Policie v Praze označovala místo nehody, do jejího vozu narazil další řidič...

Zatímco policisté v Kbelské ulici v Praze označovali porouchané vozidlo, do jejich auta narazil další vůz. Při nehodě...Najdete na iDNES.cz