Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Štvanici se stále nic nestaví

  11:38aktualizováno  11:38
Holešovice - Přestože radní již loni v květnu vybrali firmu, která má zcela změnit ostrov Štvanice, dodnes není smlouva mezi městem a vítěznou společností Club Meridian Company. Německý investor, který má do obnovy ostrova hodlá investovat přes 900 milionů korun, před sedmnácti měsíci sliboval, že první fáze prací by měla skončit v roce 2003.

Dnes je jasné, že možná na jaře 2003 teprve začne stavět. Na dokončení stavebních prací budou mít Němci podle připravované smlouvy následně pětačtyřicet měsíců od jejího podpisu.

Radní Prahy 7 Štěpán Hasal konstatoval, že při vyhlášení výběrového řízení byly časové představy sedmičky zcela jiné. "Chtěli jsme, aby už letos na Štvanici probíhaly přípravné práce," konstatoval nespokojeně Hasal.

Právní zástupce Club Meridian Company Daniel Chamrád tvrdí, že také očekávali mnohem rychlejší postup. "Také jsme doufali, že smlouvu podepíšeme už o rok dříve, radnice Prahy 7 i investor na nás neustále naléhali, aby smlouva vznikla co nejdříve," přiznal Chamrád.

Co tedy zapříčinilo roční zdržení? "Hodně práce dalo Štvanici zinventarizovat, zjistit, co komu vůbec patří. Navíc je tam řada černých staveb - různé ploty, haly či sklady -, u kterých se nepodařilo dohledat, kdo je postavil a jestli mají platné povolení," prohlašuje Chamrád s tím, že největší z budov, které na ostrově stojí na základě již neplatného povolení, je zimní stadion.

Radní Filip Dvořák (ODS) však rezolutně popírá, že by město přípravu veřejné soutěže zanedbalo.

"Od začátku jsme měli přehled o každém metru čtverečním na Štvanici. V minulosti byla jedna soutěž zrušena kvůli nedbalosti úředníků, kteří důkladně předem nevyhledali všechny nemovitosti v katastru. Proto jsme si tentokrát dali na přípravě mimořádně záležet," tvrdí Dvořák. Podle jeho slov předcházelo konečné verzi smlouvy čtrnáct návrhů a problémy byly spíše na straně investora.

"Poslední čtyři měsíce ležela smlouva v Německu u bank, u kterých si chce investor půjčit peníze," poznamenal radní Dvořák. 

Po měsících jednání se návrh smlouvy mezi městem a německým investorem snad konečně dostane radním na stůl. "K návrhu se musí ještě předtím vyjádřit finanční výbor a komise pro dlouhodobé pronájmy. Pokud ji následně schválí městská rada, mohli bychom do konce roku smlouvu podepsat," uvedl Dvořák.

Club Meridian Company má v plánu vybudovat na štvanickém ostrově odpočinkové plochy, otevřená sportoviště, hřiště a veřejné kluziště, dále lázeňská zařízení včetně ubytovny či veřejného parku. Konkrétní podoba jednotlivých zařízení by se měla upřesnit v průběhu územního rozhodování, které by podle vypracovaného návrhu mělo skončit do konce příštího roku.

Podle Chamráda je investor zvědavý na podněty veřejnosti. "Chceme i přes média s Pražany diskutovat, co by si sami v areálu přáli. Jestli by se chtěli věnovat třeba cyklistice, nebo spíš přidat hřiště na pétanque, či naopak ubrat U-rampu," poznamenal.

Přesto se on ani nikdo jiný ze společnosti dosud na veřejnost s žádnou takovou výzvou neobrátil. Nezodpovězenou otázkou zůstává i dopravní řešení, proti kterému už dříve protestoval bývalý ředitel Útvaru rozvoje města, či způsob využití funkcionalistické kavárny v zimním stadionu.

"Na základě dřívějších námitek jsme vypracovali řadu variant a návrhů, definitivní řešení vyplyne z územního rozhodování v příštím roce," řekl Chamrád.
Nápady, které mají Němci připravené, však hodlají mediálně prezentovat až po podpisu smlouvy s městem. "Zveřejňovat je dříve by bylo vůči magistrátu nekorektní," podotkl Chamrád.

Společnost se také zavázala vybudovat lávku pro pěší k Praze 1. Stavbu další lávky budou společně financovat magistrát a firma, která staví na Rohanském ostrově vícefunkční komplex River City Prague.

Tato lávka pro pěší a cyklisty propojí Holešovice a Karlín zhruba za rok a půl. "Magistrát přijde lávka asi na 50 milionů korun, tento odhad se však může změnit až o pětinu," tvrdí Dvořák. Začátkem příštího roku bude vyhlášena soutěž na stavební firmu, která lávku vybuduje. Práce mají začít na jaře a skončit v dubnu 2003.

I přes sliby města a německého investora se zatím na Štvanici nic nestaví. Z Vltavy u ostrova ční pouze dva kůly, na kterých má stát v budoucnosti lávka. (25. října 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

VIDEO: Takhle to s Othellem neděláme, láká divadlo mladé publikum

Milan Němec jako Othello hraje tuto shakespearovskou postavu i ve spotu Jana...

Nedostatkem invence herec a příležitostný režisér Jan Musil rozhodně netrpí. Pro své mateřské divadlo v Pardubicích...

Události ČT budou nově moderovat Witowská s Řezníčkem

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (vpravo) a Jiří Drahoš se setkali 25. ledna...

Hlavní zpravodajskou relaci České televize Události budou nově moderovat Světlana Witowská, která doposud moderovala...

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

Najdete na iDNES.cz