Na studenty letos opět čeká boj o místo na vysoké škole

- Špatná zpráva pro všechny studenty: dostat se na vysokou školu bude i letos přinejmenším stejně obtížné jako vloni, kdy vysoké školy přijaly pouze čtyřicet procent všech uchazečů. Vysokoškolští hodnostáři mají pro letošek v rozpočtech peníze, které jim umožní přijmout oproti loňsku maximálně o dvě procenta zájemců více. A to podle statistiků znamená, že se zhruba šedesáti tisícům středoškoláků alespoň načas rozbije životní sen.Rady jak uspět u přijímacích zkoušek, příklady loňských zkoušek jednotlivých studijních oborů, internetové adresy vysokých škol a mnoho dalších informací najdete ve zvláštní on-line příloze STUDIUM.

"Šance uchazečů o vysokou školu trvale klesají, a to i přesto, že vysoké školy přijímají každým rokem více maturantů," upozornil ředitel Ústavu pro informace ve vzdělávání Pavel Zelený, který nedávno připravil prognózu pro letošní rok. Stále více lidí si totiž podle něj uvědomuje význam kvalitního vzdělání, a tak zájem o studium neustále roste. "Potěšitelné je, že roste zájem především o vyšší odborné školy, což podle mně souvisí s tím, že si vyšší školy již vydobyly své jméno. Studenti je berou jako reálnou alternativu vysokoškolského studia," míní Zelený.
Na vyšší školy se loni hlásilo přes šestadvacet tisíc studentů, každý si v průměru podal jeden a půl přihlášky; úspěch slavilo jedenapadesát procent z nich. Na vysoké školy přišlo přes dvě stě padesát tisíc přihlášek, přičemž jeden člověk v průměru poslal 2,4 přihlášky: šance uspět byla čtyřicetiprocentní.
Právě kvůli tomu, že si jen málokterý student podá přihlášku jedinou, každý rok připadnou na jedno volné místo ve vysokoškolské lavici v průměru čtyři přihlášky. U jednotlivých oborů je samozřejmě poměr přihláška kontra volné místo odlišný. Například na školách technického zaměření připadnou na volné místo jen dvě přihlášky, avšak na právech je poměr zhruba 10 ku 1, na humanitních vědách 7 ku 1.
Největší zájem je tradičně o umělecké vysoké školy: například na Akademii výtvarných umění v Praze přišlo letos 726 přihlášek: po talentových zkouškách v únoru přijala škola 46 nejlepších. Uspěl tedy zhruba každý šestnáctý - vloni to byl dokonce každý dvacátý.
Studenti, kterým letos zkoušky nevyjdou, ještě nemusí propadat hlubokým depresím. Oproti svým předchůdcům budou totiž už napřesrok mít jedinečnou šanci uspět. A to proto, že právě před třemi lety byla zavedena povinná devátá třída a tak jeden ročník středoškoláků vlastně téměř neexistuje. V roce 2000 tak ze středních škol nevyjdou prakticky žádní noví maturanti a zásadně tedy ubyde konkurence. "Příští rok bude skutečně pro zájemce o vysokoškolské studium, na které se pro nedostatečné kapacity vysokých škol nedostává, jedinečný," potvrdil ministr školství Eduard Zeman, podle kterého by příští rok měl pomoci výrazně srovnat rozdíl mezi nabídkou a poptávkou ve studiu. Ten je ohromný, přičemž šedesát procent zájemců však tvoří právě ti, kteří se o přijetí pokoušeli marně už v předchozích letech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video