Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na stránkách ISA najdou informace studenti i učitelé

  9:34aktualizováno  9:34
Žákům základních i středních škol chybí podrobnější informace, které by jim pomohly při rozhodování o budoucím povolání. Učitelé by zase měli umět svým studentům s volbou dobře poradit. Národní ústav odborného vzdělávání proto zahájil provoz internetového informačního systému ISA.

ISA obsahuje informace založené na analýzách | foto: Profimedia.cz

Webové stránky Informačním systém o uplatnění absolventů škol na trhu práce (ISA) najdete na adrese www.infoabsolvent.cz.

Informace pomůžou různým skupinám uživatelů. Učitelé získají v podobě ISA potřebný nástroj pro zlepšení kvality kariérového poradenství.

"Žáci základních škol a jejich rodiče mohou na webových stránkách zjistit vše, co by se jim mohlo hodit při výběru střední školy. Studenti středních škol mají možnost z ISA čerpat poznatky o situaci a možnostech uplatnění na trhu práce, o požadavcích zaměstnavatelů či o příležitostech pokračování ve studiu na vysokých a vyšších odborných školách," uvedla Zoja Franklová z Národního ústavu odborného vzdělávání.

Informace ale mohou využít i dospělí, kteří si chtějí doplnit vzdělání, kteří chtějí pokračovat ve studiu na vyšším stupni nebo chtějí svou původní kvalifikaci změnit.

Stránky budou zajímavé také pro zaměstnavatele, kteří se potřebují dobře zorientovat v nabídce škol, případně se dozvědět potřebné informace o situaci absolventů na trhu práce.

Multimediální průvodce volbou povolání
Jednou z částí nového systému je i multimediální průvodce volbou povolání. Nabízí filmové ukázky různých pracovních činností, a poutavou formou tak pomůže žákům s výběrem povolání, které by odpovídalo jejich zájmům i schopnostem. Jsou tu povolání jako je učitel, programátor nebo voják.

Součástí projektu je také vzdělávání pedagogických a poradenských pracovníků a zřízení školních poradenských pracovišť, které má na starosti Institut pedagogicko-psychologického poradenství ČR.

Na internetových stránkách je možno najít informace o všech učebních a studijních oborech, které se otevírají v následujícím školním roce na středních, vyšších odborných a vysokých školách. Jsou tu i adresy škol a potřebné kontaktní údaje.

Zájemce zde najde také termíny dne otevřených dveří, podrobnosti o přijímacím řízení, údaje o počtu přihlášených a přijímaných v minulém školním roce. Zjistí, jestli se platí školné, jaké jsou podmínky studia pro handicapované uchazeče nebo možnosti studia při zaměstnání. 

ISA obsahuje informace založené na analýzách
"Informace na ISA vycházejí z podrobných analýz, které se připravují v Národním ústavu odborného vzdělávání. Především jde o každoročně prováděné rozbory nezaměstnanosti absolventů škol," vysvětlila Franklová. Z nich je možno zjistit obory, jejichž absolventi mají v současnosti výraznější problémy s uplatněním na trhu práce. ISA využívá i poznatků ze šetření mezi pracovníky úřadů práce.

Pro účely nového informačního systému jsou zjišťovány i názory zaměstnavatelů, pracovníků personálních agentur a provádí se analýza inzerce. Tato šetření přinášejí představu o tom, jaké jsou vlastně potřeby zaměstnavatelů, jaké jsou jejich kvalifikační požadavky a jaké dovednosti by absolventi měli mít, pokud se chtějí v praxi dobře uplatnit.

Další analýzy se věnují přechodu absolventů ze střední školy do praxe či do terciárního vzdělávání. Lze z nich poznat, jak jsou absolventi připraveni pro vstup na trh práce, což představuje zpětnou vazbu i pro nabídku středních a vyšších odborných škol.

   V ISA je možné využít 4 různé nabídky

* Volba škol a oborů vzdělání

Při volbě studia pomáhají tři způsoby vyhledávání: podle oboru vzdělání, podle povolání a podle školy. Je zde vše podstatné o oborech, obsahu vzdělávání, školách a podmínkách pro přijetí.

* Absolventi škol a trh práce

Při použití tohoto vstupu je možné zjistit, co očekávají zaměstnavatelé od absolventů škol, jaké jsou jejich možnosti uplatnění, jaká je míra nezaměstnanosti absolventů celkově i v jednotlivých oborech, jakou šanci na úspěch mají při přechodu na vyšší odborné a vysoké školy i jaké je finanční ohodnocení profesí. Volně ke stažení jsou i analytické studie na tato témata.

* Průvodce volbou povolání

Průvodce obsahuje filmové scény z reálného pracovního prostředí, které provází dialog dívky s chlapcem o různých povoláních. Jsou zde představeny typické znaky rozličných činností a také pracovišť, na ně navazují doplňující kvízy a odkazy na příslušné obory vzdělání.

* Problémy při studiu

Tento vstup je určen žákům, kterým např. nejde učení, nebaví je zvolený obor, nelíbí se jim ve škole, mají špatné studijní výsledky, případně jim hrozí i vyloučení ze školy. Přístupnou formou se zde mohou dovědět, jak se efektivně učit, jak je možné změnit obor nebo školu, jak problémům předcházet. Jsou zde  příběhy mladých lidí i jejich konkrétní způsob řešení kritické situace.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

KSČM chce stále šéfovat komisi pro kontrolu GIBS. Trvá na Ondráčkovi

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček na sjezdu komunistů v pražském Top Hotelu...

Komunisté trvají na tom, aby poslanec Zdeněk Ondráček vedl komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů....

VIDEA TÝDNE: Pád z mrakodrapu, střelba v Jihlavě a těžká práce revizorů

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez...

Nejsledovanějším videem na serveru iDNES.cz tohoto týdne je tragický pád známého čínského lezce Wu Jung-ninga z 62....

Chlapec přišel o mámu i babičku. Lidé založili sbírku, poslali mu miliony

Malý Martínek na snímku ještě v náruči své maminky

Tříletý chlapec ztratil v jednom okamžiku mámu i babičku. Ujala se ho sice jeho čtyřiadvacetiletá teta, ale okolí se...Najdete na iDNES.cz