Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na statku žije osm tygrů

  18:15aktualizováno  18:15
Manželé Ringelovi, kteří žijí v maringotce na dvoře statku v Dobřeni na Kutnohorsku, utratí každý den u řezníka tisíc korun. Byť by se za ty peníze mohli dosytosti najíst uherským salámem či šunkou od kosti, oni kupují to nejlevnější maso, které je. Potřebují ho však padesát kilogramů.

Právě tolik totiž spořádá každý den osm cvičených čistokrevných sibiřských tygrů - rodiče Amur a India, tři roční tygří kluci Bajkal, Sáhib a Ruan a tři tříměsíční tygří slečny - Sumba, Kolombína a Blekie.

Třem posledně jmenovaným zatím stačí dohromady půldruhého kilogramu mletého, avšak až vyrostou, také budou chtít svoji dávku deseti kilogramů masa na den. Teď ještě pijí z kojenecké láhve čtyři litry různými přísadami obohaceného plnotučného mléka.

Majitelé řeznictví, či jatek, kteří by chtěli přispět na výživu cvičených sibiřských tygrů, nechť se laskavě ozvou na adresu Ivan Ringel, Dobřeň 13, 284 01 Kutná Hora

Manželé Ringelovi jsou cirkusoví umělci. "S tygry pracuji čtyřicet let - vyučil jsem se ošetřovatelem exotických zvířat v ZOO ve Dvoře Králové, manželka se dokonce narodila přímo v cirkusové rodině," říká. "Spolu jsme projeli celou Evropu - za minulého režimu s několika státními cirkusy - to jsme vystupovali i se lvy a slony, teď už jsme zůstali sami s tygry a s Davídkem," dodává.

Davídek ovšem není kluk, jak by se mohlo ztát, je to největší člen této velké rodiny. Váží několik tun a je to pořádný hroch.

"Já vlastně ani nevnímám, jaký je to kolos. Pro mě je pořád tím malým hrochem, kterého jsem také odkojila z láhve," vysvětluje paní Ringelová.

"Absolutně mne poslouchá, chodí za mnou jako pejsek, dodává. I tento hroch je cirkusový umělec. V manéži stačí, když se postaví na obrubu manéže, otevře svoji tlamu a hned má úspěch," vysvětluje paní Ringelová. Kromě toho pak při svém cirkusovém čísle honí po manéži šaška, točí se na podstavci,.. tak lze zjednodušeně popsat hrochovo vystoupení před diváky.

"Teď v srpnu s námi Davídek (a samozřejmě tygři také) pojede do Olšan na farmu Bolka Polívky slavit jeho narozeniny. Oba jsou totiž narozeni ve stejný den. Davídek je ovšem poněkud mladší. Bude mu teprve patnáct.

Ačkoliv v jiných letech touto dobou cirkusáky v jejich zimovištích nenajdete a musíte je stíhat na jejich štacích od města k městu, letošní rok je pro Ringelovi výjimkou.

"Radost z toho vůbec nemám, dokonce mě přepadají i deprese," svěřuje se paní Ringelová.

"Byli jsme sice na jaře v západní Evropě, ale majitel nám po pár dnech řekl, že na nás nemá peníze. Pak jsme přejeli k jinému cirkusu, ale tam to bylo podobné," vzpomíná Ivan Ringel.

"No a tak jsme doma. Zájem o nás stále je, ale my nemáme dost peněz, abychom se někam mohli vypravit.

"Když chceme za hranice, musíme kvůli zvířatům složit na hranicích příslušné zálohy, dost stojí i nutná veterinární vyšetření, a to už nemluvím o naftě, dálničních poplatcích a dalších věcech," vysvětluje Ivan Ringel těžkosti svého svobodného povolání.

Teď jsou Ringelovi rádi, že se v Olšanech přidruží k cirkusu, v němž pracuje (jako drezér lvů) jejich syn. S tímto cirkusem pak budou jezdit po českých a moravských městech celý zbytek sezóny než se zase vrátí na svůj statek v Dobřeni.

"Doufám, že se nám podaří sehnat dost peněz, abychom mohli zrekonstruovat na statku dům, kde bychom mohli bydlet my," přeje si Ivan Ringel. Sami jak v létě, tak v zimě, přebývají v maringotce.

Zatím totiž veškeré peníze, které vydělají, dávají na krmení zvířat a na zvelebování jejich podmínek v zimovišti. Když nemohou vydělat peníze svým původním povoláním, chodí muž třeba pomáhat na stavbu. "Na krmení pro zvířata si dokážeme vydělat, ale jsme rádi, když nám někdo dá třeba mléko pro tygry nebo nějaké zbytky z řeznictví," říká paní Ringelová. To, jaký vztah ke zvířatům mají, dokládá nejlépe tato historka paní Ringelové.

Stalo se letos na jaře: "Když jsem se chystali na turné, věděla jsem, že už s sebou nepovezeme párek lvů, které jsme tu s jejich lvíčaty měli přes zimu. Lvíčata si vzal syn a vystupuje s nimi. Řešili jsme však dilema, co s párem starých lvů. Kdybych byla svolila s jejich zastřelením, jak si přáli zájemci o jejich kůži, měli bychom letos dost peněz na celou sezónu. Nakonec se mi však podařilo uprosit pracovníky v hodonínské zoo, aby si je vzali tam. Pochopitelně, že zadarmo."

Patnáctiletý hroch Davídek na dvoře statku v Dobřeni na Kutnohorsku. (6. července 2001)

Tygřík na dvoře statku v Dobřeni na Kutnohorsku. (6. července 2001)

Patnáctiletý hroch Davídek na dvoře statku v Dobřeni na Kutnohorsku. (6. července 2001)

Tygři na dvoře statku v Dobřeni na Kutnohorsku. (6. července 2001)

Tygr na dvoře statku v Dobřeni na Kutnohorsku. (6. července 2001)

Mládě tygra v náručí svého majitele Ivana Ringela na dvoře statku v Dobřeni na Kutnohorsku. (6. července 2001)

Mládě tygra v náručí svého majitele Ivana Ringela na dvoře statku v Dobřeni na Kutnohorsku. (6. července 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ministr vnitra exdetektiva Komárka mlčenlivosti kvůli Čapímu hnízdu nezbaví

Jiří Komárek

Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbaví bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti v souvislosti s úterním zasedáním...

Po Novém roce přibylo obětí domácího násilí. Spouštěčem je stres i alkohol

(Ilustrační snímek)

Do poraden pro týrané ženy po Novém roce telefonuje a přichází víc klientek než kdy jindy. Už během Vánoc zaznamenaly...

Kulhánek: Možná jsem politický Marťan, měl jsem se chovat jinak

Vratislav Kulhánek v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Veřejně mluvil až o deseti procentech, osobně věřil ve tři. Nakonec skončil čtyřiasedmdesátiletý prezidentský kandidát...

Najdete na iDNES.cz