Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Srí Lance od neděle opět teče krev

  7:59aktualizováno  7:59
Nové boje s tamilskými separatisty na poloostrově Jápané na severu Srí Lanky si od nedělního rána vyžádaly nejméně 114 mrtvých a 770 zraněných srílanských vojáků. Ofenzivu zahájila armáda s cílem odblokovat silnici spojující Jápané se zbytkem ostrova. Boje zuří pouhých 20 kilometrů od stejnojmenného města, ze kterého si Tygři osvobození tamilského Ílamu chtějí vytvořit metropoli samostatného státu.

Srílanské ministerstvo obrany uvedlo, že od neděle ráno bylo v těžkých bojích zabito na 230 rebelů a přes 300 jich bylo zraněno. Rebelové potvrdili, že zabili přes sto vládních vojáků, o vlastních ztrátách se nezmiňují.

Tamilové pocházejí z Indie a jsou většinou hinduisté; na Srí Lance, kde žije většina Sinhálců, kteří se hlásí k budhismu, tvoří menšinu, t.j. asi  12 procent obyvatelstva.

Jde o nejtvrdší ozbrojené srážky od březnové a květnové ofenzívy povstalců, kteří se zmocnili šíje mezi poloostrovem a zbytkem země s pověstnou Sloní stezkou a tamní vojenskou základnou, která zajišťuje kontrolu nad tímto strategickým bodem.

Tamilští tygři ve svém postupu na Jápané, o které už jednou přišli na přelomu let 1995 a 1996, začali ztrácet dech a až do neděle se omezovali na sporadické útoky.

Ofenzíva srílanské armády byla záměrně načasována před volbami
Na Srí Lance se mají 10. října uskutečnit parlamentní volby. Vláda se cítí s ohledem na veřejné mínění pod velkým tlakem a snaží se vojenským úspěchem si je více naklonit. Kritikové tvrdí, že Kamaratungová zahájila ofenzívu proti rebelům především s cílem zvýšit si šance ve volbách.

U příležitosti hlasování se rovněž chystají mimořádná bezpečnostní opatření, aby se tamilským tygrům nepodařilo zopakovat pumové atentáty, jež se jim zdařily na mítincích před prezidentskými volbami loni v prosinci. Tehdy zahynuly desítky lidí a zraněna byla i sama prezidentka.

Občanská válka separatistických Tamilů trvá od roku 1983
Sedmnáct let trvající občanská válka mezi separatistickými Tamily, kteří chtějí na severu a východě Srí Lanky vytvořit samostatný stát, a vládními silami si zatím vyžádala přes 61 tisíc mrtvých.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

Dánský konstruktér novinářku před vraždou mučil, tvrdí obžaloba

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánský konstruktér Peter Madsen, obžalovaný z vraždy švédské novinářky, svůj čin plánoval. Uvedlo to státní...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Najdete na iDNES.cz