Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na srbských dálnicích řádí násilníci

  0:01aktualizováno  0:01
Problém se skupinami násilníků, kteří na parkovištích u motorestů, zejména na mezinárodní silnici Bělehrad - Niš - Pirot, okrádají cizince, trvá podle autodopravců již několik let. Výjimkou nejsou ani ozbrojená loupežná přepadení cizinců za bílého dne za přihlížení majitelů restaurací, ale také posádek linkových autobusů, které mají přepravu klientů na starosti.

Provozovatelé dopravních společností, kteří zajišťují dopravu přes Jugoslávii, vědí o nebezpečí na srbských silnicích už dlouho. Přesto o této hrozbě turisty neinformují.

"Na úseku mezi Bělehradem a státní hranicí s Bulharskem se přepadává už nejméně pět let. Od začátku letošního roku nás klienti informovali o více než deseti případech krádeží a loupeží, které se staly na tomto úseku dálnice. Dosud se to týkalo většinou občanů Bulharska," uvedl zástupce bulharských autobusových firem v Čechách, který se bojí prozradit své jméno.

Pravidelnou autobusovou dopravu mezi Prahou a Sofií zajišťují pouze bulharské soukromé společností.

"Brutalita násilníků se rok od roku zvyšuje. Dříve cizince okrádali na odpočívadlech pomocí hry skořápky. Poté, co Bulhaři podvodníky prokoukli a začali se jich stranit, začala se jejich brutalita zvyšovat. Hledají nové cesty, jak lidi oloupit, a zaměřují se na méně zkušené Čechy."

Klienti autobusových linek mezi Českou republikou a Bulharskem si stěžují, že posádky autobusů vybírají místa k zastávkám zcela nevhodně, podle vlastního uvážení, a nikoli podle zajištění maximální bezpečnosti svých klientů. Hodně lidí se domnívá, že posádky linkových autobusů jsou nuceny s mafií spolupracovat.

"Na úseku mezi městy Bělehrad a Niš posádka linkového autobusu bulharské dopravní společnosti Katev zastavila hned dvakrát ze zcela nepochopitelných důvodů, a to asi jen po hodině jízdy. Zastávky vybrala u motorestů, kde se pohybovaly podezřelé osoby. Zatímco cestující stáli frontu na toaletu, srbsky hovořící muži se snažili vylákat od cizinců peníze pomocí zinscenované hry skořápky.

V druhém případě došlo i k napadení dvou Čechů. Viděl jsem, jak na jednom takovém odpočívadle předávala posádka autobusu lidem z motorestu úplatek ve formě kartonu cigaret, a snad i peněz," řekl klient autobusové firmy Katev Jaroslav Tamchyna.

"Kdybychom nezastavili na odpočívadle u motorestu, donutili by autobus zastavit později. Mafie autobus na dálnici dojede, rozbije třeba okno a tak nás přimějou zastavit," vysvětlila praktiky mafie spolumajitelka bulharské dopravní společnosti Katev Penka Katevová, jejíž firma zajišťuje autobusovou dopravu mezi Bulharskem a Českou republikou. Dodala, že z tohoto důvodu raději dělají zastávky na parkovištích sami.

"Žádné výpalné jim však nedáváme," odmítla obvinění. Majitelé společností přepravující cizince autobusy přes Jugoslávii potvrzují, že o nebezpečí, které na cizince na odpočívadlech číhá, vědí. Přesto do posledního incidentu, který se stal 10. srpna na dálnici mezi Bělehradem a Nišem, kde lupiči brutálně zbili dva Čechy jedoucí se společností Katev, firma své klienty před nebezpečím nevarovala.

"K tomu, proč nevarujeme cizince, se vyjadřovat nebudu," řekla k tomu jen Katevová. Podle ministerstva zahraničí ČR by však měli upozorňovat cestující na nebezpečí právě samotní autodopravci.

Zastupitelský úřad v Bělehradě má dosud informace pouze o ojedinělých incidentech, ke kterým dochází při tranzitu, například na odpočívadlech na jugoslávských dálnicích. Z evidovaných případů se dosud nikdy nejednalo o linkové autobusy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...



USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...



Další z rubriky

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...



Najdete na iDNES.cz