Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Staré počítače, nevyužité interaktivní tabule. Školy v technice tápou

  12:18aktualizováno  12:18
Základní školy mají stále velké potíže s moderními technologiemi. Počítače jsou často zastaralé, učitelé nemají nové programy. Na školách sice přibylo dataprojektorů a interaktivních tabulí, kantoři je ale při výuce moc nevyužívají. Ve výroční zprávě za školní rok 2011/2012 o tom informuje Česká školní inspekce.
Základní školy jsou stále nedostatečně vybavené kvalitními počítači, zjistila Česká školní inspekce (ilustrační snímek).

Základní školy jsou stále nedostatečně vybavené kvalitními počítači, zjistila Česká školní inspekce (ilustrační snímek). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Inspekce kontrolovala všechny základní školy, zjistila, že na prvním stupni 73 procent z nich moderní technologie při výuce vůbec nepoužívá. Podle ústřední školní inspektorky Olgy Hofmannové jsou problémem především nízké kompetence učitelů v informačních technologiích i nedostatek peněz na udržování techniky či výukové programy.

Na školách se průměrně dělí osm žáků o jeden počítač, což je zhruba stejně jako při posledním zkoumání výpočetní techniky na školách v roce 2008/2009. "Přibylo ale počítačů na malých základních školách. V počtu počítačů jsme v rámci Evropské unie v druhé polovině," upozornil ředitel odboru ICT Kamil Melichárek.  

Další zjištění inspekce

  • V mateřských školách je nedostatečná logopedická prevence, roste ale podíl vysokoškolsky vzdělaných učitelů.
  • Základní školy se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných učitelů cizích jazyků. Od září přitom bude od 8. tříd povinná výuka druhého cizího jazyka (více čtěte zde).
  • Na základních školách se nedostatečně pečuje o nadané žáky.
  • Na středních školách mírně ubylo úrazů, problém zůstává vysoká míra absence žáků ve výuce.
  • Ředitelé středních škol jsou zavaleni administrativní prací a nemají dost času na pedagogickou činnost.
  • Kvalita školních jídelen se zlepšuje, často však nepodávají dostatečně vyváženou stravu. Mají totiž obavu, že když budou nabízet více ryb, zeleniny či luštěnin, ztratí část strávníků.

V posledních letech se sice zvýšil počet novějších počítačů, stále se ale více než třetina přístrojů starší pěti let. Potíže jsou i se zastaralými operačními systémy. "Systémovější podpora obměny počítačů není," doplnil Melichárek.

Inspekce také zjistila, že většina počítačů na školách je ve specializovaných učebnách, které žákům nejsou mimo vyučování přístupné. Jen pětina škol umožňuje, aby si děti přinesly vlastní zařízení.

Učitelé sice mají k dispozici počítačů víc (jeden počítač připadá na 2,2 kantorů), často je ale nemají ve svých kabinetech. "Neznám podobné řemeslo, kde se požaduje vysokoškolské vzdělání, ale zaměstnanec nemá vlastní počítač," komentoval to Melichárek. Zajímavé zjištění také je, že patnáct procent ředitelů nemá ve své kanceláři internet.

Na školách sice v posledních letech díky evropským penězům výrazně přibylo dataprojektorů a interaktivních tabulí, často ale zůstávají nevyužité. "Interaktivní tabule nejsou vhodný prostředek pro velký kolektiv, nejsou navíc peníze na software. Udělala se trochu chyba, že se tolik pořizují," zmínil příčiny jejich malého využití Melichárek.

Podle něj je také problém, že nadpoloviční většina škol si na správu výpočetní techniky najímá externí pracovníky a kvůli nedostatku peněz jim volá převážně jen v případě, když jsou s technikou nějaké problémy. 

Střední školy mají na technologie více peněz i odborníků

Na středních školách je situace s výpočetními technologiemi lepší. Mají kvalitnější vybavení, které je ve škole i lépe rozmístěné, i lepší připojení k internetu.

Podle náměstka ústřední školní inspektorky Libora Vacka střední školy, které jsou zřizované kraji, mají v této oblasti lepší finanční zdroje než základní školy, zřizované obcemi. "Na středních školách je také více odborníků, děti jsou vyspělejší a tlačí na pedagogický sbor, aby se poohlídli po lepších počítačích," doplnil.

Doporučení inspekce

  • zvýšit kapacity pro předškolní vzdělávání
  • snížit podíl Romů ve vzdělávacích programech pro žáky s lehkým mentálním postižením
  • odstranit nerovnosti ve financování stejně zaměřených škol z různých krajů
  • povinně zavést vzdělávání učitelů v cizích jazycích

Školní inspekce kontroluje podmínky, průběh a výsledky vzdělávání. Sleduje například, zda k němu žáci mají rovný přístup, hodnotí řízení či materiální podmínky školy. Ve školním roce 2011/2012 působilo v inspekci 253 školních inspektorů, celkem provedli 8 200 inspekčních návštěv ve školách.

Náměstek ministra školství Jindřich Fryč loni v listopadu uvedl, že inspektoři by měli školám i více radit, jak zlepšit svou činnost. Ministerstvo také po inspekci chce, aby srozumitelněji psala inspekční zprávy, které po kontrole školy zveřejňuje (více čtěte zde).

V květnu a červnu Česká školní inspekce zorganizuje druhou generálku plošného testování páťáků a deváťáků. Stáří počítačů podle Melichárka generálku neovlivní.

Při testování, které už proběhlo v předchozích dvou letech, měla v češtině část deváťáků lepší výsledky než část jejich vrstevníků z víceletých gymnázií. "Česká školní inspekce navrhuje legislativně zpřísnit přijímání žáků do víceletých gymnázií, popřípadě zvážit zkrácení délky vzdělávacího programu víceletých gymnázií, a to na šestiletý cyklus," uvádí se ve výroční zprávě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Babiše překvapila urputnost policie. Jeho vydání podpoří pravice i Piráti

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš je překvapen „rychlostí a urputností“ policie, která v úterý znovu požádala o jeho vydání ke...Další z rubriky

Pospíšil míří do čela TOP 09. Kalousek říká, že nebude nástupci škodit

Miroslav Kalousek, končící předseda TOP 09, a europoslanec Jiří Pospíšil, který...

Miroslav Kalousek končí v čele TOP 09. Strana, kterou založil spolu s Karlem Schwarzenbergem, si po propadu ve volbách...

Havlíčkův náměstek, který psal o Romech a medúzách, odešel z ČSSD

Karel Novotný

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný skončil v sociální demokracii. V září na sebe negativně upozornil,...

Kalousek: Nálepku Antibabiš nám dala propaganda, nebudeme populisté

V Praze začal 25. listopadu dvoudenní celostátní sněm TOP 09. Na snímku...

Miroslav Kalousek při svém loučení s funkcí předsedy TOP 09 řekl, že jeho TOP nikdy nebyla a nikdy nebude populistickou...Najdete na iDNES.cz