Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na silnicích u nedostavěné D8 jde o život, místní mají vztek na řidiče

  8:29aktualizováno  8:29
Hazard s lidskými životy. Tak vidí někteří lidé kritickou dopravní situaci na objízdných trasách okolo nedokončené dálnice D8 přes České středohoří. V obci Hrušovka na Litoměřicku řidiči nedbají na omezení rychlosti na třicítku a na zdejším semaforu dokonce jezdí i na červenou. Obyvatelé viní policii z toho, že situaci nijak neřeší.
Kvůli nedostavěné dálnici D8 si řidiči zkracují cestu po místních komunikacích. Obyvatele přilehlých vesnic trápí hustá doprava. Ilustrační snímek

Kvůli nedostavěné dálnici D8 si řidiči zkracují cestu po místních komunikacích. Obyvatele přilehlých vesnic trápí hustá doprava. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Nechtějí se zdržovat, stát na semaforech, které tu v pracovní dny jsou kvůli tomu, aby se zde projíždělo kyvadlově. Dva kamiony se totiž na úzkou silnici III. třídy nevejdou. Jenže řidiči to nedodržují, buď projedou, nebo ne. Sám jsem viděl, jak kamion málem smetl holčičku z kola. Musela sjet do příkopu," líčí Petr Pokorný z Občanského sdružení Za bezpečnější dopravu v okolí Velemína.

Nehody u objízdných tras

Na přetížených objízdných trasách se v letošním prvním pololetí stalo již 58 nehod, jeden člověk zemřel a čtyři lidé byli těžce zraněni – na tahu I/30 z Lovosic na Ústí bylo 34 nehod, na silnici I/8 z Lovosic přes Velemín na Bořislav 24 nehod.

To nyní sepsalo petici, aby se situací na objízdných trasách podél nedostavěné dálnice D8 začala zabývat policie.

"Dnes je to vlastně tranzitní mezinárodní silnice. Zkracují si tudy cestu stovky kamionů od Řehlovic, jezdí tu nákladní auta z kamenolomu Dobkovičky a do toho ještě osobní vozy. Už jsem žádal policii, aby se tu někdy ukázala," uvádí velemínský starosta Jiří Skalický, kam Hrušovka a přilehlé obce spadají.

Lidé v postižených obcích na objízdných trasách mají strach, že se situace ještě zhorší, protože má v prosinci dojít k otevření dálničního sjezdu u Bílinky. D8 ve směru od Prahy tak už nebude končit u Lovosic, ale o několik kilometrů dál v Českém středohoří.

"Doprava v Bílém Újezdě, Velemíně a Hrušovce se ještě zvýší. A to už dnes je situace velmi kritická," říká Skalický.

Přestože od otevření sjezdu v Bílince do dokončení dálnice má tato provizorní trasa fungovat jen maximálně 30 měsíců, nikdo dnes nedokáže kvůli problémům s dostavbou D8 říci, že dočasné řešení dopravy nebude trvat déle.

Policie kritiku odmítá

V Hrušovce se podle Petra Pokorného přes upozornění auta prohánějí na třicítce i devadesátikilometrovou rychlostí. "Osobáky klidně předjedou celou kolonu na semaforech. Hlavně mladíci s poznávacími značkami i bez nich na červenou nestojí a hrají takovou ruskou ruletu," líčí Pokorný.

Policie slíbila, že na toto hazardování si posvítí, odmítá ale, že by rezignovala. "Pokud máme dvoučlennou hlídku na silnici mezi Lovosicemi a Ústím, tak ji v první řadě postavíte na silnici I/30 podél Labe. Tam se umírá. To ale neznamená, že se situaci v Hrušovce nebudeme věnovat," řekl šéf krajské dopravky Jiří Ušák.

Potíž ale může být, kde na úzké silnici auta zastavovat a kam dát měřicí zařízení. Proti nadměrnému zatížení silnic je však policie bezmocná stejně jako starostové.

"Už několikrát jsme žádali kraj, aby na zkratku od Řehlovic přes Hrušovku a opačně dali zákaz vjezdu kamionů. Marně," posteskl si starosta Skalický.

Lidem v postižených obcích tak nezbývá než čekat, až budou moci auta jezdit po dostavěné dálnici D8. "Minulý týden bylo vydáno pravomocné stavební povolení pro křižovatku u Lovosic. Když se nikdo neodvolá, do konce týdne má být vydáno pro Bílinku," přiblížil Skalický.

Pak by celé dálnici chyběla pouze dvě stavební povolení v úseku Bílinka –Řehlovice, která by mohla být vydána během dvou měsíců. "Od toho dne by dálnice mohla být postavena do 30, možná i 26 měsíců," dodal Skalický.

Řidiči si zkracují cestu z Lovosic do Ústí přes obec Hrušovka (červeně). Dálnice D8 zatím končí na sjezdu u Lovosic (zeleně).

Řidiči si zkracují cestu z Lovosic do Ústí přes obec Hrušovka (červeně). Dálnice D8 zatím končí na sjezdu u Lovosic (zeleně).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Najdete na iDNES.cz