Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na silnice se valí daší sníh

  17:05aktualizováno  17:05
I když Štědrý den začal bezoblačným počasím, jeho konec nebude na vozovkách tak milý. Meteorologové čekají už večer sněžení, které bude pokračovat i na Boží hod vánoční. Silničáři na Rychnovsku se už během dne opět dostali do potíží. Kvůli třímetrovým závějím je zavřený úsek mezi Deštným v Orlických horách a Orlickým Záhořím.

Kalamita tu proto trvá, i když hlavní tahy jsou sjízdné. Ve východní části Krkonoš jsou všechny silnice sjízdné. Motoristé by ale přesto měli být opatrní, protože se místy na silnicích tvoří vyjeté koleje se zledovatělým podkladem.

Sněhové závěje na Domažlicku uvěznily osobní automobil
Sněhové jazyky a závěje na silnici třetí třídy mezi obcemi Mezolezy - Úsilov na Domažlicku uvěznily osobní auto. Vozidlo během dopoledne téměř zavál sníh. Vysvobodila ho až fréza silničářů.

"Od rána začal foukat silnější vítr, který vytváří sněhové jazyky a závěje v některých částech okresu, zejména na silnicích třetí třídy, které nestačíme pluhovat. Silnice první a druhé třídy jsou sjízdné", upřesnil dispečer.

Některé úseky na silnicích třetí třídy musely být uzavřeny, protože je pluhy nestačily prohrnout.

Horská služba opět nedoporučuje návštěvu Beskyd
Silný nárazový vítr, závěje a teploty minus 15 stupňů čekají turisty na hřebenech Beskyd. Horská služba proto opět varuje před individuálními výstupy na vrcholy a hřebeny. Řekl to její náčelník Radim Pavlica.

Již v sobotu Horská služba nedoporučovala turistům návštěvu Beskyd, ale někteří návštěvníci se neuvědomili nebezpečí. "V sobotu jsme měli dvě a v neděli jednu pátrací akci po turistech, kteří přecenili své možnosti. Všechna pátrání dopadla dobře," uvedl Pavlica.

Na nejvyšším vrcholu Beskyd, Lysé hoře, leží 140 centimetrů sněhu, ostatní střediska pokrývá 100 až 130 centimetrů. V provozu jsou v Beskydech všechny vleky, sjezdovky jsou upravené. Běžkaři mají na hřebenech neprojeté stopy.

Kalamita na Opavsku trvá
Kalamitní stav na Opavsku, který v pátek vyhlásil správce komunikací, nadále trvá. Stále fouká vítr a na silnicích se tvoří závěje a jazyky, řekl opavský dispečer.

Podle něj je velmi špatná situace na vozovkách první třídy Hněvošice - Koběřice a Deštná - Hořejší Kunčice.

Na Novojičínsku, kde byl v neděli večer kalamitní stav odvolán, jsou všechny vozovky průjezdné. Podle dispečera je nyní nejhorší situace na Bílovecku, kde fouká silný vítr.

Tři silnice na Jesenicku musely být kvůli závějím uzavřeny
Na Jesenicku musely být kvůli sněhovým závějím uzavřeny tři silnice. Silničáři, kteří se snaží tyto cesty třetí třídy opět zprůjezdnit, však zatím kalamitní stav nevyhlásili.

"V noci foukal na Jesenicku velmi silný vítr, který zejména na Javornicku vytvořil vysoké závěje. Tři silnice v okolí Javorníka a Žulové jsme proto museli ráno uzavřít," řekl dispečer šumperských silničářů.

Jesenicko v závěru minulého týdny postihla sněhová kalamita. Kvůli velkému přívalu sněhu a silnému větru bylo několik obcí po dva dny odříznuto od okolí.

Ráno přišla úleva
Po týdnu vydatného sněžení se na Štědrý den ráno na většině území Česka vyjasnila obloha a situace na silnicích se sklidnila. Silničáři tvrdí, že všechny sledované vozovky jsou s opatrností sjízdné. Odvolali proto také kalamitní stav na Jablonecku, kde byla situace za posledních 24 hodin nejhorší. Další problémy ale silničáři očekávají hned v úterý, na kdy předpověď slibuje nové sněžení.

Na Štědrý den ráno na celém území republiky tvrdě mrzlo. Teploty se pohybovaly od mínus dvaceti do mínus osmi stupňů. Ve vyšších polohách silný vítr stále tvoří sněhové jazyky a závěje. Silničáři je ale stíhají protahovat. Do hor a vyšších poloh jsou však stále nutné řetězy.

Jablonecko odvolalo kalamitu
Sněžit tu většinou přestalo už v neděli večer a tak jsou silnice upravené a sjízdné. "Řidiči by však neměli kvalitu silnic podceňovat, ale měli by jezdit opatrně a do hor s řetězy," říkali dispečeři správy silnic v kraji.

 

Stránky silničářů napadl hacker

Aktuální stav
na silnicích v celé republice

Na Jablonecku byl proto odvolán kalamitní stav vyhlášený v pátek večer. Silničáři se tu zaměřují na snížení uježděné vrstvy sněhu na komunikacích III. třídy. Ta dosahuje místy až 20 centimetrů. Frézy také postupně rozšiřují horské silnice, které lemují sněhové bariéry přes dva metry vysoké.

Také v okrese Nový Jíčín už byl odvolán kalamitní stav. Všechny hlavní tahy jsou tu přes to sjízdné.

NEDĚLE
Sníh držel v zajetí ruzyňské letiště
Ani den před Vánoci nedalo počasí silničářům vydechnout. Se sněhem se ale nebojovalo jen na českých silnicích. Na plných 11 hodin zastavili kvůli němu veškerý provoz i na ruzyňském letišti v Praze.

Letadla nepřistávala ani nevzlétala už od sobotního večera. Minimální provoz byl na letišti opět obnoven v 10:30. "Pokud nezačne opět sněžit, bude kolem jedenácté hodiny otevřena jedna přistávací a vzletová dráha," řekla iDNES v neděli před desátou hodinou mluvčí správy letišť Vlasta Pallová.

Zpoždění některých letů mohou být podle Pallové i několikahodinová. Dopoledne podle ní uzavírka zdržela kolem 25 příletů a zhruba stejný počet odletů. "Pomalu se to všechno dohání," uvedla.

Vzletové a přistávací dráhy letiště v noci zavalily sněhové závěje. Na jejich odklízení pracovaly čety do nedělního dopoledne. Některé linky, které měly přiletět, byly zrušeny, další na ruzyňské letiště dorazí se zpožděním.

Některým leteckým společnostem tak možná bude chybět letoun pro odlet z Prahy. Zpoždění některých letadel způsobily přívaly sněhu také 20. prosince, pražské letiště však tehdy výraznější problémy nezaznamenalo. Kvůli sněhu bylo na několik hodin uzavřeno i 23. února.

Na Jablonecku trvá kalamita, nejezdí nákladní vlaky
Problémy se sněhem zůstávají i na některých českých a moravských silnicích.

Na většině území Libereckého kraje přestalo v neděli v podvečer sněžit, ale sníh tu padal celou noc. Napdalo ho od pěti do deseti centimetrů. Silničáři situaci zvládají a všechny komunikace jsou protažené a sjízdné. Na Jablonecku ale stále platí kalamitní stav.

Kvůli přívalům sněhu zastavily České dráhy na Jablonecku nákladní dopravu. Udržujeme ve sjízdném stavu jen tratě pro osobní dopravu," řekl jablonecký přednosta Jindřich Berounský. Vlaky mají přesto zpoždění. Přesto podle něho jezdí většina vlaků nejméně s půlhodinovým zpožděním.

Hlavní tahy jsou protažené a leží na nich většinou vrstva rozbředlého sněhu. Také silnice III. tříd silničáři průběžně upravují, leží na nich však až patnácticentimetrová vrstva ujetého sněhu a bez zimní výbavy by proto podle silničářů řidiči vůbec neměli na vyjíždět.

"Milovníci zimních sportů by na cestu do hor měli přibalit řetězy," upozorňují pracovníci silnic. Teploty na území kraje se pohybují od čtyř do sedmi stupňů pod nulou, ve vyšších polohách fouká nárazový vítr a mohou se tam tvořit sněhové jazyky a závěje.

Kalamitní stav platil ráno také v okrese Náchod. Silničáři ale situaci zvládli. Kalamita byla proto k 10. hodině odvolána.


V Harrachově je 10 centimtrů nového sněhu
Silnice E65 k HP v Harrachově je pokryta cca 10 cm vrstvou nového sněhu. Vozovka je díky zbytkům sněhu po včerejším chemickém posypu a novému sněhu velmi kluzká, napsal iDNES jeden ze čtenářů.

Centrum Harrachova je průjezdné, ale přesto je vhodnější a rychlejší při jízdě k lanovým dráhám a hotelům v Rýžovišti využít obchvat města. Od rána v Harrachově hustě sněží, fouká vítr, teplota je -6 °C a parkoviště mají dostatek volných míst.

Plzeňsko: hrozí závěje a sněhové jazyky
Sněhová bouře, která se brzky ráno přehnala nad Plzeňským krajem, zkomplikovala život řidičům i silničářům zejména ve vyšších polohách regionu.

Silničáři museli do boje se sněhovým přívalem nasadit veškerou techniku, aby všechny komunikace v kraji udrželi sjízdné.

Silnice první třídy jsou mokré, místy s vrstvou rozbředlého nebo nafoukaného sněhu. Na silnicích druhé a třetí třídy leží vrstva uježděného sněhu. Kvůli silnému větru hrozí závěje a sněhové jazyky.

Se sněhem bojují i na Karlovarsku
Husté celonoční sněžení komplikovalo život řidičům i silničářům také v celém Karlovarském kraji. Silnice první třídy jsou mokré po chemickém posypu, místy s vrstvou rozbředlého sněhu. Na silnicích druhé a třetí třídy leží vrstva ujetého sněhu.

"Až na okrajové části některých silnic třetí třídy jsou všechny vozovky sjízdné se zvýšenou opatrností," říkají silničáři.  Při cestě do hor by ale řidiči neměli zapomenout doma sněhové řetězy.

Na Vysočině fouká a sněží
Po klidnější noci se na území kraje Vysočina opět rozfoukal vítr s nárazy až 54 kilometrů za hodinu. Doprovázejí ho vydatné sněhové přeháňky. Na silnicích se tvoří mohutné sněhové jazyky.

Podle pracovníků údržby silnic byly přesto v 10 hodin všechny silnice kraje sjízdné. O vyhlášení kalamity se proto zatím neuvažuje. Na komunikacích první třídy se solí, při sněhových přeháňkách se na nich tvoří nebezpečná vrstva rozbředlého sněhu.

Silnice druhé a třetí třídy jsou pokryté až sedmicentimetrovou vrstvou ujetého sněhu. Kvůli sněhovým jazykům projíždí údržba silnic trasy v hodinových intervalech, přesto jsou některé sjízdné jen v jednom jízdním pruhu. Pracovníci technické údržby zatím nezaznamenali problémy s odstavenými vozidly.

Na Jihlavsku a Třebíčsku napadlo kolem dvou centimetrů nového sněhu, na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku pět centimetrů. Největší sněhový příděl v noci a ráno dostal okres Žďár nad Sázavou, kde napadlo deset centimetrů nového sněhu.

Na Opavsku trvá kalamita
Kalamitní stav na Novojičínsku a Opavsku, který v pátek vyhlásili správci komunikací, stále trvá jen na Opavsku. V okrese Nový Jičín už byl zrušen. Vozovky první a druhé třídy v Moravskoslezském kraji jsou většinou mokré nebo s vrstvou rozbředlého sněhu. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností.

Na mnoha místech v regionu opět začíná mírně sněžit, zvedá se vítr a tvoří se závěje a jazyky. Nejmenší problémy ze zasněženými komunikacemi mají v Ostravě a v okrese Karviná, kde byl kalamitní stav odvolán v sobotu odpoledne. Na Frýdeckomístecku a Bruntálsku kalamitu odvolali večer.

Silnice ve Zlínském kraji jsou sjízdné
Všechny silnice ve Zlínském kraji jsou sjízdné, teploty se pohybují kolem minus dvou stupňů Celsia. "V noci u nás mírně sněžilo, znovu vál vítr a tvořil sněhové jazyky a závěje," řekl ředitel vsetínské správy a údržby silnic Jaromír Kořistka.

Komunikace v nižších polohách ošetřené chemicky jsou podle něho mokré s malou vrstvou sněhové kaše. V lesních úsecích zůstává namrzlá a zledovatělá vrstva. "Používáme tam k posypu kamennou drť, ale řidiči musejí počítat s tím, že nás místy vítr předběhne a nafouká na ni sníh z polí," dodal Kořistka.

Sněhová břečka uprostřed a na okrajích cest je také v dalších okresech Zlínského kraje. Na Uherskohradišťsku udržují silničáři cesty průjezdné směrem na česko-slovenskou hranici k celnicím ve Starém Hrozenkově a Strání.

Na Kroměřížsku protáhli silnici i k nejnavštěvovanějšímu mariánskému poutnímu místu sv. Hostýnu. Zlínští silničáři mají stále jeden posypový vůz na hranici se Zlínskem na vrchu Syrákov, který bývá nejčastěji neprůjezdný.

Na Jesenicku se obávají dalšího sněhu
Také silničářům na Jesenicku se podařilo v sobotu v noci odklidit sníh ze všech zbývajících silnic, které kvůli velkým přívalům sněhu a silnému větru byly dlouhou dobu neprůjezdné.

Správa silnic proto odvolala kalamitní stav. Na Jesenicku a Šumpersku však začalo hustě sněžit a silničáři se obávají, že se situace na cestách opět zhorší. "Během noci napadlo deset až 15 centimetrů nového sněhu a v horských oblastech stále sněží a začíná foukat vítr, takže se obávám, že se ještě pořádně zapotíme," řekl dispečer šumperských silničářů.

Vozovky první a druhé třídy na Jesenicku jsou mokré či pokryté vrstvou rozbředlého sněhu. Na méně důležitých komunikacích leží ujetá vrstva sněhu. Dispečer vyzval řidiče, aby do Jeseníků v těchto dnech raději vůbec nevyjížděli.

Vozovky jsou sjízdné, hlásí silničáři
Přesto, že v noci na většině území sněžilo, silničáři hlásí, že všechny dálnice a silnice jsou sjízdné. Na horách a ve vyšších polohách je ale třeba používat sněhové řetězy. Vzhledem k tvoření sněhových jazyků je nutné věnovat jízdě zvýšenou opatrnost, sdělilo Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na většině území ČR je zataženo, jen místy polojasno. Teploty se pohybují od plus jednoho do minus šesti stupňů Celsia. Na jižní Moravě je bezvětří nebo vane mírný vítr. Na ostatním území vane západní vítr kolem osmi metrů za sekundu, ve vyšších polohách silný a nárazový.

Na celém území se občas vyskytují sněhové přeháňky, ve vyšších polohách se vlivem větru tvoří sněhové jazyky a závěje.

Ve středních Čechách větší problémy nejsou
Všechny silnice na území středních Čech jsou přes intenzívní noční sněžení sjízdné. Silničářům pomohlo, že přestal vát vítr, který v předchozích dnech vytvářel na Kolínsku a Kutnohorsku sněhové jazyky, řekl vedoucí silničního hospodářství středočeského úřadu Josef Zobal.

Na silnicích prvního a druhého pořadí podle něj leží třícentimetrová vrstva ujetého či rozbředlého sněhu a jízda po nich vyžaduje zvýšenou pozornost. Na silnicích třetího pořadí je zhruba pět centimetrů sněhu, vozovky zde jsou ošetřeny inertním posypem.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Porucha ADHD se velmi podceňuje, příznaky jsou nonstop, varují experti

Kvasinková infekce může znepříjemnit život i mužům.

Problémy s udržením pozornosti, výkyvy nálad, vnitřní neklid a ukvapené rozhodování. Přestože hyperkinetická porucha...

VIDEO: Terminál pardubického letiště zvládne až čtyři lety najednou

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Výstavba pardubického nového letištního terminálu za čtvrt miliardy vrcholí. Zbývá vybavit jednotlivé haly a úspěšně...

Ženy bez přístřeší mají azyl na okraji Liberce, dostanou lístek na cestu

(ilustrační snímek)

Liberec otevřel nově noclehárnu i pro ženy bez přístřeší. Ty dosud musely za přespáním dojíždět do sousedního Jablonce.Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.