Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na seznamy StB se opět stály fronty

  14:14aktualizováno  14:14
Zájem o seznamy spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti neopadl. V Praze, Brně a Pardubicích se opět stály fronty na dotisk publikace vydané ministerstvem vnitra. V seznamech oproti původnímu vydání přibylo na devět tisíc položek.

Archiv ministerstva vnitra v Pardubicích obléhalo kolem sto padesáti lidí ještě před otevřením budovy. Většinou zde stáli od rozbřesku, někteří tu i nocovali.

V osm hodin se dveře budovy otevřely a čekající jeden po druhém vcházeli dovnitř, aby se za okamžik vynořili obtíženi fasciklem dokumentů.

"Nejsem tu kvůli sobě, ale kvůli tátovi. Za komunistů ho vyhazovali z práce, musel jít do dolů, a potom, i když měl středoškolské vzdělání, musel jít do výroby a nesměl dělat mistra. Zajímá mne, kdo po něm šel, proto jsem stál ve frontě od šesti ráno," řekl Jan Blažek z Přibyslavi.

Dvě stě čtyřicet výtisků, které mělo pardubické pracoviště ministerstva k dispozici, si lidé rozebrali během necelé hodiny.

V Praze byl dotisk seznamů k dostání jen v informační kanceláři ministerstva vnitra na sídlišti Dědina, kam hned po ránu dorazila stovka zájemců. Celkem si lidé mohli rozebrat osm set výtisků.

"Jsou zde velké skladovací prostory a nával lidí nenaruší běžnou činnost úřadu," zdůvodnila výběr místa Marie Masaříková z ministerstva vnitra.

Na pořádek před kanceláří dohlížela městská policie, aby zabránila případným strkanicím a nadávkám, které provázely březnový výdej. Nyní se lidé spořádaně a bez emocí řadili do fronty.

O seznamy měli zájem většinou důchodci. Komunistické represe je postihly nejvíce a navíc nemají přístup k internetovým stránkám ministerstva vnitra, kde jsou na adrese www.mvcr.cz jména spolupracovníků StB také přístupná. - více zde

"Jsem už v penzi, takže mám čas tady vystát frontu. Na internet bych se mohl taky podívat, ale tištěné seznamy se lépe prohlížejí. Navíc se k nim mohu kdykoliv vrátit. U počítače bych proseděl hodiny, což stojí dost peněz," vysvětlil Jiří Vančura postávající před pardubickým archivem.

Třetí výdejní místo dotisku seznamů bylo v archivu ministerstva vnitra v Kanicích na Brněnsku. K dispozici tu měli 240 výtisků. Za první hodinu jich zmizelo na čtyřicet a vydávající odhadli, že během dneška lidé celou zásilku rozeberou.

"Neúspěšní zájemci mohou do seznamů nahlédnout v badatelně archivu," řekl ČTK vedoucí archivu Svatopluk Vican, podle něhož ministerstvo seznamy také distribuuje na pověřené obce, hejtmanství, do státních archivů a státních knihoven.

Také do jihomoravského archivu ukrytého v lesích nedaleko Brna zamířili hlavně senioři. Domů si odnášeli deset kilogramů zátěže. Právě tolik čtrnáct knih včetně dodatků o zhruba sedmi tisících stranách papíru a výšce asi dvacet pět centimetrů váží.

V dotisku dvou tisíc seznamů ministerstvo vnitra doplnilo zhruba dvě desítky nových jmen s příslušnými údaji a dalších devět tisíc jmen, u nichž však údaje kompletní nejsou. Chybí naopak jména 15 lidí, kteří tam být neměli.

Vytištění seznamů stálo resort zhruba sedm milionů korun. Právě kvůli velkým nákladům už nebude následovat žádný dotisk publikace, která poprvé vyšla v březnu o nákladu tří tisíc kusů. - více zde

Původní seznam obsahoval 75 tisíc jmen spolupracovníků komunistické tajné služby a 3150 jmen lidí, kteří komunistické rozvědce dávali informace ze zahraničí.

Podle zákona mohli být do seznamu zařazeni agenti, kteří mají nyní české občanství. Právě na tomto omezení staví svou kritiku řada oponentů, podle nichž v dokumentu chybí mnohá jména. - více zde

Vydávání seznamů spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti. (24. června 2003)

Vydávání seznamů spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti. (24. června 2003)

Vydávání seznamů spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti. (24. června 2003)

Vydávání seznamů spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti. (24. června 2003)

Muž si odnáší seznam spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti, který v dotisku vydalo ministerstvo vnitra a byl k dostání na pražském sídlišti Dědina. (24. června 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz