Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na severu Německa voda vykolejila vlak

  16:42aktualizováno  16:42
U severoněmeckého města Stade vykolejil na podemleté trati regionální expres Hamburk-Cuxhaven. Kromě šoku se cestujícím ani strojvůdci nic nestalo. Záplavy už sužují celou zemi. Německá meteorologická služba varuje, že v nejbližších hodinách neočekává zlepšení situace. Její mluvčí naopak tvrdí, že je možné čekat "zničující" následky na velkých řekách - Dunaji, Labi a Odře.

Bouře a vydatné deště způsobily záplavy a značné škody i v dalších částech země. Nejvíce trpí Bavorsko, kde se ocitly pod vodou rozsáhlé plochy.

V obcích Neukirchen a Tiefenbach byl vyhlášen stav přírodní katastrofy, velké škody hlásí i Hauzenberg a Obernzell severně od Pasova. Na pomoc obyvatelstvu bylo nasazeno 400 záchranářů.

V Horním Bavorsku jsou na tom nejhůř oblasti Traunstein a Rosenheim, na důležité dálnici A8 u města Bad Reichenhall je zcela přerušena doprava. V Augsburgu se v noci zřítila střecha skladiště, čímž vznikla podle prvních odhadů škoda za 2 miliony eur. Zatím však nejsou z Bavorska hlášeny žádné oběti ani zranění.

Zaplaveny jsou také mnohé oblasti v Bádensku-Württembersku, zejména v podhůří Alp. Na mnoha místech dosáhla hladina úrovně takzvané stoleté vody, která tu byla zaznamenána naposledy v roce 1999. Po menších sesuvech půdy byla dočasně přerušena doprava na několika vedlejších silnicích.

Na severozápadě Meklenburska-Předního Pomořanska si v noci vyžádaly život jedné policistky, která měla na zaplavené silnici nehodu, když jela do místa svého nasazení ze Schwerinu do Wismaru.

Silné lijáky zaplavily i části Saska. Největší potíže mají v Lipsku, zvlášť v severní části města, kde jsou pod vodou ulice i sklepy. Hasiči vyjížděli jen do 09:00 SELČ k více než 300 zásahům. V oblasti Brém, Hamburku a v severní části Dolního Saska byly zaplaveny stovky sklepů a záchranáři vyjížděli jen v noci více než dvěstěkrát.

Na brémském předměstí Bremervorde se propadl strop jedné restaurace. Okolí bylo na dvě hodiny uzavřeno, aby byl umožněn nerušený příjezd vozidel záchranné služby.

Povodňový poplach byl mezitím vyhlášen také v Durynsku. Vážná je situace zvláště v okrese Altenburg, kde se hladina jindy nenápadné říčky Pleisse zvýšila z půl metru až na 3,42 metru.

Cesty mezi Altenburgem a Gerou jsou uzavřeny a také provoz na železnici z Altenburgu do Gossnitzu byl přerušen. Na několika místech byly narušeny hráze vodních toků a nádrží.

Kvůli vysoké hladině Labe zůstává zavřena i část centra Drážďan. Vážné potíže jsou také na německé straně Krušných hor, včetně některých hraničních přechodů do Česka.

V Rakousku se situace dramatizuje
Po silných deštích zasáhly i Rakousko znovu rozsáhlé záplavy. V zemi byla krátce po poledni zastavena veškerá lodní doprava na řece Dunaji. Oznámil to příslušný úřad s tím, že další říční doprava je vzhledem k vysokému stavu vody příliš nebezpečná. Povoleny jsou pouze manévry za účelem bezpečnějšího upoutání plavidel v
přístavištích.

Nejvyšší rakouský úřad pro lodní dopravu označil stav vody na Dunaji za kritický a poukázal na to, že hladina již dosahuje prakticky stavu takzvané stoleté vody.

Ode dneška platí vzhledem k vydatným dešťům zákaz jakékoli plavby také na Rýnu mezi Rheinfeldem ve Švýcarsku a Kembsem ve Francii. Basilejský přístav na Rýnu je tak prakticky paralyzován.

Na tomto asi 30kilometrovém úseku je průtok Rýna třikrát vyšší než za normálního stavu a dosahuje 3000 krychlových metrů za hodinu. Podobný průtok mívá Rýn na jaře, kdy taje sníh v Alpách.

ZÁPLAVY SRPEN 2002

fotogalerie

dopravní zpravodajství

on-line reportáže

pondělí 12. srpna
(od 15 hodin)

pondělí 12. srpna
(do 15 hodin)

pátek 9. srpna

čtvrtek 8. srpna

VŠE O ZÁPLAVÁCH

Předchozí vývoj

Záplavy v zahraničí

Ekonomické dopady

Voda ovlivnila i kulturu

Sbírka ADRA
"Pomáhat může každý“
Číslo účtu:
24442444/0300,
var. symbol 444, ČSOB
Dramaticky se podle agentury APA vyvíjí situace zvláště v Horních Rakousích, kde vystoupila z břehů většina řek a potoků.

Obzvlášť vážná je situace ve městě Steyr, kde jsou uzavřeny všechny mosty přes řeku Enns. Tím byly odříznuty všechny přístupové cesty do města. Vážné problémy hlásí i Salcbursko. Potíže s velkou vodou mají i ve Vídni, zvláště v oblasti Schwechatu.

Přívaly vod nestačí pojmout některá jezera, například Ebensee nebo Gosausee, a v nejbližší době hrozí rozlití jejich vod do okolí.

Odpoledne zasáhnou povodně okolí řek Inn a Dunaj, kde má výška hladiny přesáhnout sedm metrů. V okrese Urfahr-Umgebung přerušila společnost Linz AG preventivně provoz plynovodu z obavy před jeho narušením vodním přívalem. Řada obcí se tak ocitla bez dodávek plynu.

Také v Salcburku jsou uzavřeny všechny mosty a město bylo vyhlášeno oblastí katastrofy. Na řece Salzachu se dopoledne pod náporem vod potopila výletní loď Amadeus, která teprve od letošního jara vozila turisty na vyhlídkových jízdách centrem města.

Zatopena je také část starého města v salcburském Halleinu, těžké záplavy postihly i města Thalgau, Saalfelden, Hallwang, Plainfeld a St. Johann.

Poprvé hlásí potíže s velkou vodou i Štýrsko. V údolí řeky Enns se tam dopoledne ocitly pod vodou silnice i železniční trať a na této hlavní dopravní tepně musel být přerušen provoz. Neprůjezdná je tak například i silnice B115 do Horních Rakous a podle sdělení policie neexistují v tuto chvíli ani žádné možnosti objížděk.

Potíže s velkou vodou mají i ve Vídni, zvláště v oblasti Schwechatu. Vážná je situace i u dolnorakouského města Zwettlu, kde se v noci na několika místech protrhla hráz tříhektarového rybníka. Bylo zaplaveno nejméně pět desítek domů, jejich obyvatele se však podařilo včas evakuovat. Silně rozvodněná je i řeka Kamp.

Postižena jsou také některá místa na řece Dyji, například v okolí Waidhofenu. Z některých vesnic obyvatelé hlásí, že tak velkou vodu tu nikdo nepamatuje. Hráz se protrhla také na potoce Jaudling, který je přítokem Dyje.

Armáda posílá 4000 mužů
Rakouská armáda oznámila, že v pondělí přesune do oblastí povodní v Dolních Rakousích 4 tisíc vojáků. Ti budou připraveni k nasazení na pomoc postiženému obyvatelstvu.

Celkový stav vojenských jednotek, které jsou k dispozici v oblasti záplav, se tak zvýšil na 6 500, protože už v noci se tam přemístilo dva a půl tisíce mužů.

Vážná situace je také v některých místech v Horních Rakousích, kde se vylily z břehů četné menší toky. Podle místních úřadů jsou ale postižena jiná místa než při záplavách z minulého týdne.

Aktuální povodňové on-line zpravodajství

Prudké deště přerušily dopravu také na některých silnicích ve Švýcarsku. Bláto a kamení stržené z vyšších poloh znemožnilo například dopravu v klausenském průsmyku mezi obcemi Linthal a Unterboden. I v kantonu Appenzell-Ausserrhoden bylo zavaleno množství cest.

Problémy jsou i na Slovensku
Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení života a majetku občanů, trvá ve slovenských obcích Tajov a Malachov v bánskobystrickém okrese a také v některých částech Bánské Bystrice.

"Třetí stupeň jsme vyhlásili v neděli v noci, kdy vody místních potoků zatopily několik domů v nejvíce postižených obcích," řekl vedoucí odboru civilní ochrany okresního úřadu Miroslav Rusko. S ohledem na to, že ve městě a jeho okolí stále prší, zůstává podle Ruska situace i nadále kritická.

Komise vyhlásila mimořádnou situaci a na pomoc postiženým obcím byla povolána armáda, dodal Rusko.

V postižených obcích je zatopeno zhruba 40 až 50 domů. Příjezdovou cestu do obce Králiky v noci zavalilo bahno z okolních svahů. Během dopoledne se ho ale podařilo odstranit

Škody v okrese zatím nejsou vyčísleny, protože záchranné práce všech složek civilní ochrany a také obyvatelstva stále pokračují.

O víkendu bojovali s velkou vodou na předměstí Popradu, kde stoupla hladina Slavkovského potoka, problémy byly i na řece Hnilec a Hornát.

V souvislosti s nepříznivým počasím vládla mimořádná situace také v národním parku Slovenský ráj, kde byla zaplavena část dolin.

Nejnovější povodně přicházejí necelý týden po mohutných záplavách, které zasáhly značnou část Evropy.

Rozvodněná řeka Salzach strhla most v rakouském městě Salzburgu. (12. srpna 2002)

Řeka Rodl v rakouském městě Rottenegg zatopila ulice a ochromila dopravu ve městě, 12. srpna 2002

Odvážlivec se svým vozem se vydal zaplavenou silnicí nedaleko jihoněmeckého Immenstadtu do vesnice Zellers, 12. srpna 2002

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Obrat poměru sil: polovina Britů nechce odchod své země z EU

V Manchesteru při příležitosti konference Konzervativní strany manifestovaly...

Průzkum společnosti BMG Research ukázal, že 51 procent Britů preferuje setrvání své země v Evropské unii. Proběhl rok a...

Erdogan plánuje ambasádu v Jeruzalémě, Trumpovo rozhodnutí ale kritizoval

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. (7. prosince 2017)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otevřít tureckou ambasádu ve východním Jeruzalémě jako hlavním městě...

V anglickém Birminghamu v noci bouralo šest aut, zemřelo šest lidí

Při hromadné nehodě v Birminghamu zahynulo šest lidí (17.12.2017)

Při hromadné nehodě v anglickém Birminghamu zemřelo v noci na neděli celkem šest lidí. Další utrpěli zranění, přičemž...Najdete na iDNES.cz