Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na severu Čech lidé odstraňují následky velké vody

  9:38aktualizováno  17:24
Hasiči pomáhají s úklidem po sobotních ničivých záplavách na Děčínsku a Českolipsku. Přívalové deště už ustaly, škody na majetku jsou přesto obrovské. Nikdo naštěstí při záplavách nezemřel ani nebyl zraněn.

Velká voda v Markvarticích na Děčínsku (4. července 2009) | foto: iDNES.cz

"Policisté přes noc hlídali rodinné domy v Markvarticích, Kunraticích a Benešově nad Ploučnicí, z nichž byli lidé evakuováni," řekl mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.

Dobrovolní hasiči také stále sledují stav hráze rybníka v Huníkově, u jehož poškozené hráze hrozilo protržení. Pokud by se voda vylila, mohla by ohrozit obce po proudu včetně nedalekých bleskovou povodní vyplavených Markvartic.

Lidé v Novém Oldřichově na Českolipsku začali uklízet po velké vodě a sčítat škody, které sobotní blesková povodeň na jejich majetku napáchala.

Voda už opadla, říčka Bystrá se vrátila do svého koryta, a hasiči spolu se starostkou vyrazili do obce zjišťovat škody. Škole, obecnímu úřadu i hasičskému muzeu se voda naštěstí vyhnula, poškozené jsou ale silnice, mosty i domy v dolní části obce, řekl velitel místních dobrovolných hasičů Miroslav Jonáš.

Koryto řeky je zablokované naplaveninami a těžkými balvany s nimiž si poradí jen těžká technika. Pokud by přišla další bouře, byly by škody ještě větší. Povodí Ohře začne koryto čistit až v úterý, podle předpovědi počasí prý další záplavy nehrozí, řekla starostka Marcela Novotná.

Děčínsko zasáhla blesková povodeň

Evakuovat pomáhal vrtulník

Nový Oldřichov zasáhla v sobotu po poledni silná bouřka s přívalovými dešti, která rozvodnila tamní potok. Jindy klidná Bystrá, kterou lze za normálních okolností přeskočit, se změnila v dravý živel. Voda podemlela cesty, brala ploty i menší stavby, zničila přípojky plynu a elektřiny.

Rodinu s malým dítětem z jednoho z domů museli hasiči evakuovat, ještě večer se ale mohli vrátit domů. "Škody zatím nedokážeme odhadnout, ale půjdou do milionů," uvedla Novotná.

Podle Jonáše měl potok protipovodňové úpravy a měl by odolat stoleté vodě. "Tahle ale byla zřejmě dvěstěletá," poznamenal. Podle Novotné dokončilo Povodí Ohře úpravy říčky Bystré loni na podzim. "Kdyby jich nebylo, byly by zřejmě škody ještě větší," poznamenala starostka.

Hladiny řek na jihu Čech klesají

V Jihočeském kraji platil ještě hodinu po poledni druhý stupeň povodňové aktivity vyžadující pohotovost na řece Blanici v Heřmani na Písecku. Kolem 14:00 ale hladina řeky klesla na první stupeň. Nejnižší první stupeň je podle vodohospodářů také na dolním toku Lužnice, na Blanici.

Aktuální mapa srážek

Vzestup hladin řek způsobily právě sobotní odpolední bouřky s vydatnými srážkami. "Během dopoledne by stavy měly kulminovat," řekl Jiří Baloun z dispečinku Povodí Vltavy. "Bude záležet na vývoji počasí, případné další srážky během dne mohou hladiny vodních toků opět zvýšit," dodal.

Hasiči v Jihočeském kraji v sobotu odpoledne po přechodu bouřek čerpali vodu ze zatopených objektů a čistili kanalizaci na řadě míst na Prachaticku, Strakonicku a v okolí Vimperka.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz