Na radnici porušili zákon, tvrdí auditor

Praha - Osud Jozefa Macka v čele magistrátního odboru městského investora je zřejmě zpečetěn. Nezávislý auditor totiž zjistil v práci odboru několik desítek případů, kdy byl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek. Četná podezření má i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který odbor, jenž je podezřelý z korupce, v současné době důkladně prošetřuje.

"Prověrka auditora ještě neskončila, nicméně i její dílčí výsledky ukazují, že na odboru městského investora zřejmě byl nepořádek a asi byl porušován i zákon. Pokud ke stejným závěrům dospěje i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, vyvodím z toho personální důsledky," tvrdí ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček. Rád by tak učinil ještě do konce tohoto měsíce.

Jozef Macko se dopustil mnoha chyb. Zhruba před dvěma měsíci mu ředitel Zajíček dokonce znemožnil do odvolání účastnit se jednání komisí pro zadávání městských zakázek.

Macko totiž čelí podezření, že ovlivňoval jejich přidělení i průběh ve prospěch firmy Navatyp, od které levně koupil byt ve Špindlerově Mlýně. "Zatím se to nepotvrdilo. Šetření ale skončíme až za dva týdny," řekl Tomáš Kubík, předseda kontrolního výboru zastupitelstva hlavního města.

Sedmačtyřicetiletý Jozef Macko je ředitelem odboru městského investora od roku 1992. Například v loňském roce přešlo přes jeho odbor na šest miliard korun. On sám má pak pravomoc rozhodovat o zadávání zakázek do výše dvou milionů korun. "Problém je v tom, že sám nikdy nenavrhl, jak veřejné zakázky co nejvíce zprůhlednit," tvrdí člen zastupitelstva Martin Bursík.

Macko dokonce jednal přímo naopak a porušil přitom i zákon o zadávání veřejných zakázek. Nezajistil totiž, aby na internetu byly zveřejněny všechny zakázky, které město nabízí více zájemcům. Ředitel Zajíček mu za to odebral osobní ohodnocení v řádu tisíců korun.

Macko je však stále přesvědčen, že se ničeho závažného nedopustil. "Možná došlo k menším pochybením. Ta však nikdy neovlivnila výsledek výběrového řízení na přidělení zakázky ani nepoškodila město," uvedl.

Policie neprokázala Kaslovo podezření
Pražská policie neprokázala, že by se na magistrátu uplácelo. Podnět ke konkrétnímu případu jí dal v květnu exprimátor Jan Kasl. Zkorumpovaný měl být úředník z živnostenského odboru, který podle Kaslových zjištění vybíral pro jednoho radního odměnu za pronájmy restauračních prostor v budovách města.

"Podle výsledku šetření policie nebyl spáchán trestný čin," řekla tisková mluvčí pražské police Eva Knolová. "Ani mě to moc nepřekvapilo. Když prostě nemáte k dispozici skrytou kameru nebo statečné svědky, ani policejní profíci si nejsou schopni s takovým případem poradit," reagoval Kasl.

I z tohoto důvodu odmítá zveřejnit jména podezřelého radního a úředníka magistrátu, kteří měli úplatky vyžadovat. "Kdyby mě zažalovali, nemohl bych prokázat, že mám pravdu. Ale je zajímavé, že ten úředník přestal pracovat ze zdravotních důvodů na magistrátu chvíli poté, co se o něj začala zajímat na můj popud policie," řekl Kasl.

O korupčním prostředí na magistrátu začal Kasl mluvit veřejně letos v březnu, kdy byl ještě primátorem. Rada i zastupitelstvo ho poté požádaly, aby předložil konkrétní důkazy. Na jednání zastupitelů tak však neučinil. Koncem května poté rezignoval na funkci primátora a vystoupil z ODS.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video