Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na „punčovém kartelu“ v Olomouci vydělá sám pořadatel vánočních trhů

  11:35aktualizováno  11:35
Povinné zdražení punče na olomouckých vánočních trzích, které všem prodejcům ve smlouvách nařídil organizátor akce - společnost Kulturní Olomouc - má pozoruhodné pozadí. Informace, které získala MF DNES, ukazují, že na plošném zdražení vydělají právě lidé z vedení Kulturní Olomouce.

Punč je nejoblíbenějším sortimentem olomouckých vánočních trhů (na snímku hrneček z Vánoc 2010). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Sami totiž přímo nebo skrz spřízněnou firmu provozují zhruba třetinu punčových stánků. A jako pořadatelé současně určili minimální cenu, za níž bude punč nabízet jejich konkurence.

Pojistili si tak, že nikdo nebude levnější a nepřetáhne jim zákazníky. Oslovený právník takový postup ohodnotil jako snahu o obcházení zákona na ochranu hospodářské soutěže.

Kulturní Olomouc

Organizace se statutem obecně prospěšná společnost, kterou založily společnosti Festpro Pavla Spáleného a Olfest Petra Ilgnera. Oba podnikatelé působí v představenstvu Kulturní Olomouce. Společnost vyhrála výběrové řízení na pořádání vánočních trhů v Olomouci. Ve městě organizuje například i pivní festival nebo letní program na Korunní pevnůstce.

To, že si Kulturní Olomouc ve smlouvách se stánkaři dala podmínku, že budou kelímek punče prodávat minimálně za třicet korun, potvrdili již dříve vedle prodejců i lidé z jejího vedení. "Nemáme s tím problém, dbáme tímto na jeho kvalitu," argumentoval člen představenstva Kulturní Olomouce Pavel Spálený.

To, jak vyšší cena stánkařům případně zabrání v nalévání "patoků", ale neupřesnil. Spálený je také přesvědčený, že toto nařízení na olomouckých trzích nijak neomezuje konkurenční boj. "Vytváříme kartelovou dohodu," doplnil (o plošném zdražování punče na olomouckých trzích čtěte také zde).

Konkurovat pořadateli trhů nižší cenou? Zakázáno

Podle zjištění MF DNES však dalšímu ze členů představenstva Kulturní Olomouce Petru Ilgnerovi zároveň patří i firma Olfest, která bude sama letos na trzích v centru Olomouce punč prodávat. Se svými pěti z celkových šestnácti stánků s oblíbeným nápojem zde dokonce bude Olfest jeho největším prodejcem.

Olfest navíc stál i u zrodu Kulturní Olomouce, jejímž je spoluzakladatelem. Také samotná společnost Kulturní Olomouc bude v centru jeden stánek provozovat.

Zástupci organizátora trhů tak spřízněné firmě, ale fakticky i sami sobě nastavením třicetikorunového "cenového dna" pomohli od konkurence. Kdo chtěl prodávat punč levněji, ten smlouvu na pronájem stánku na Horním a Dolním náměstí nedostal.

Pokoušejí se obcházet zákon, hodnotí právník

Pražský advokát Jan Fuchs již příkaz pořadatelů trhů o pevně nastavené ceně pro článek MF DNES na konci minulého týdne komentoval jako případ zajímavý pro Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "V návaznosti na objev této spřízněné firmy je ovšem stále zřejmější, že dotyční obcházejí zákon," přemítá nad novými informacemi Fuchs.

"Podnikají zde nepřímo přes druhou firmu. Zjednodušeně řečeno se tak pokoušejí dostat z působnosti zákona na ochranu hospodářské soutěže. Snaží se budit dojem, že tu nejsou takzvanými soutěžiteli, ale zákon hovoří jinak. Pronajímatel stánků tady tak nesmí hospodářskou soutěž narušovat žádnými dohodami o určení ceny."

Jan Fuchs se pak pozastavuje i nad tím, že Pavel Spálený ve spojitosti s olomouckými trhy hovoří o vytváření kartelové dohody. "Ta je u nás ovšem v drtivé většině případů zakázaná," upozorňuje právník.

"Zcela nerozumíme, v čem by měl být střet zájmů"

Sám Ilgner po telefonu nehodlal nic komentovat. "Nevím, na co se mě ptáte. Odpovím až na přesně stanovenou otázku," odvětil majitel Olfestu a požádal o zaslání dotazů e-mailem. "Zcela nerozumíme otázce, v čem by měl být střet zájmů," odpověděl poté za pořadatele trhů jejich mluvčí Pavel Vysloužil.

Vysloužil zdůraznil, že se cena punče oproti loňsku zvedla kvůli kvalitnějším kelímkům a sbírce, kterou z jeho prodeje Kulturní Olomouc organizuje. "Podpora charitativních projektů je ve světě zcela obvyklá, například na všech vánočních trzích u našich sousedů. Stačí si zajet do Vídně," líčí Vysloužil. "Proto si i v našem městě musíme na tuto běžnou věc zvyknout, kdy zisky z prodeje nejdou pouze do kapsy jedince."

Na otázku týkající se Petra Ilgnera a jeho figurování v Kulturní Olomouci a ve firmě Olfest, však mluvčí trhů vůbec neodpověděl. "V čem přesně spatřujete střet zájmů?" uzavřel své vyjádření Vysloužil.

Co říkáte na stanovení povinné minimální ceny punče na olomouckých vánočních trzích na třicet korun?

celkem hlasů: 3730

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 2. prosince 2011. Anketa je uzavřena.

Nelíbí se mi to 3519
Souhlasím s tím 124
Nemám jasný názor 87


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz