Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na protiraketovou obranu USA budeme reagovat, řekl Putin

  18:21aktualizováno  18:21
Při návštěvě ruského prezidenta Vladimíra Putina v Číně si obě země opět padly do noty. Putin spolu s čínským prezidentem Ťiang Ce-minem vyzvali mezinárodní společenství, aby se postavilo proti americkému projektu protiraketové obrany, který označili za ohrožení světové strategické rovnováhy.
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že obě země budou reagovat, pokud Spojené státy svůj plán protiraketové obrany uskuteční. Ve společném prohlášení prezidenti uvedli, že zemi, která takový plán prosazuje, je nutno stále bedlivě sledovat.
Vladimir Putin a Ťiang Ce-min

Vladimir Putin a Ťiang Ce-min - Ruský prezident Vladimir Putin při návštěvě Pekingu prohlásil, že Rusko a Čína budou reagovat, pokud Spojené státy uskuteční svůj plán protiraketové obrany. Jeho slova potvrdila i čínská hlava státu Ťiang Ce-min (18. července 2000). | foto: reuters

Hlavní body rusko - čínského summitu
Podstatou plánu protiraketové obrany USA je dosáhnout jednostranných vojenských a bezpečnostních výhod.
Provedení tohoto projektu bude mít ty nejvážnější následky nejen pro bezpečnost Ruska, Číny a dalších zemí, ale i pro bezpečnost Spojených států a globální strategickou stabilitu.
Jakékoli narušení  Smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany z roku 1972 vyvolá nové závody ve zbrojení.
Začlenění Tchaj-wanu do jakéhokoli cizího protiraketového obranného systému je v každém případě nepřijatelné a vážně
podlomí stabilitu regionu.
Čína a Rusko budou pokračovat v těsné spolupráci v těchto otázkách.
Čína a Rusko posílí své vztahy v oblastech, které se k tomu vztahují, aby zabezpečily svou vlastní národní bezpečnost stejně tak jako bezpečnost daného regionu a světa v souladu s mezinárodními závazky přijatými oběma zeměmi.
Oba představitelé východních velmocí vyzvali zbývající svět, aby proti tomu "přijal opatření, která jsou nutná".

Obě země uzavřely pakt, v němž potvrdily svou nespokojenost a obavu před americkými plány umístění strategických raket v Severní Americe a Asii.

"Americký plán vytvořit Mezinárodní raketový obranný systém je pouze jednostranná obranná výhoda," praví se v textu dohody.

Obě země se obávají, že americký národní systém protiraketové obrany vyvolá nové závody ve zbrojení a hlavně že oslabí jejich schopnost jaderného odvetného úderu. Číně se nelíbí možnost rozšíření štítu nad Tchaj-wan, protože by jí to mohlo zabránit účinně vojensky zasáhnout v případě, že ostrov oficiálně vyhlásí nezávislost.

Rusko a Čína by mohly vytvořit protiváhu Spojeným státům
Případné spojenectví Ruska a Číny by vytvořilo přirozenou protiváhu Spojeným státům, které nyní bezkonkurenčně dominují světové politice.

Očekává se, že vzájemné sbližování Ruska a Číny přinese při Putinově návštěvě plody v podobě výstavby plynovodu ze Sibiře do Číny. Prezidenti by měli podepsat smlouvu.

Agentura Nová Čína v pondělí oznámila, že objem vzájemného obchodu vzrostl v prvním pololetí letošního roku meziročně o 31,56 procenta na 3,56 miliardy dolarů. Označila to za zklamání, protože do roku 2000 se plánoval.

Putin byl Ťiangem přijat s velkou slávou u Paláce lidu, mohutného sídla čínského parlamentu na proslulém náměstí Brány nebeského klidu. Při nezbytné formalitě v podobě přehlídky čestné stráže bylo vystřeleno 21 dělových ran.

Putin sbírá hlasy proti americkému "deštníku"
Ruský prezident, kterého doprovází místopředseda vlády Ilja Klebanov a ministr obrany Igor Sergejev, odletí z Číny ve středu, aby pokračoval ve své asijské cestě. Zavítá jako vůbec první nejvyšší představitel ruského či sovětského státu do Severní Koreje. Ta je také známa jako zarytý odpůrce amerického ochranného protiraketového štítu, který je pro Rusko, Čínu a Severní Koreu technologicky i finančně nedosažitelný.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...Najdete na iDNES.cz