Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Na převoz lidských tkání má stačit „živnosťák“, poslanci jsou proti

  • 5
Převoz lidských tkání a buněk už zřejmě nebudou zajišťovat jen tkáňová centra a nemocnice. K manipulaci s biologickým materiálem postačí živnostenský list a smlouva s tkáňovým zařízením. Vyplývá to ze změny zákona o lidských tkáních a buňkách, který schválila vláda. Někteří poslanci však chtějí úpravu změnit.

Ministerstvo zdravotnictví vysvětluje plánovanou změnu tím, že se objevovaly problémy v přepravě tkání a buněk, řekl iDNES.cz mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.  O chystané novince informoval server Týden.cz.

Tkáňová zařízení si sice i v současnosti můžou na přepravu najmout jiný subjekt, ten ale musí mít status zdravotnického zařízení. "Tento požadavek je ale dnes prakticky nesplnitelný, neboť žádný subjekt provozující pouze přepravu tkání a buněk nemůže získat status zdravotnického zařízení vzhledem ke skutečnosti, že přeprava není zdravotní péčí," uvádí Sršeň.  

Podle ministerstva nehrozí, že by došlo "ke snížení jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk". Každý zájemce bude muset uzavřít smlouvu s některým ze tkáňových zařízení. Nesmí využívat subdodavatele ani svůj náklad nějak ohrožovat. Za případná pochybení ale budou zodpovědná tkáňová zařízení.

Úprava bude pravděpodobně změněná, tvrdí Šťastný

Vláda předložila Sněmovně návrh zákona na začátku července. Začít by měl platit na konci letošního nebo začátkem příštího roku, záleží na začátku projednávání ve Sněmovně, řekl Sršeň.

Se změnou ale nesouhlasí předseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS). "Není správné, aby nějaká spedice či taxislužba převážela lidské tkáně. Je v tom i etický problém. Podobně jako převoz nemocných sanitními vozy potřebuje oprávnění, tak i v tomto případě nechceme, aby byly tkáně či orgány převáženy kýmkoli," řekl iDNES.cz poslanec.

Kolegové z výboru s ním prý vesměs souhlasí, zákon budou probírat poslední srpnový týden. "Samozřejmě pro tak obrovskou novelu zvednu ruku, ale je velmi pravděpodobné, že bude tato úprava změněna a bude nastaveno, aby tkáně byly převáženy pouze osobami k tomu oprávněnými a náležitě vyškolenými," dodal Šťastný.

Úprava nevadí Barbaře Kubešové, primářce Tkáňové banky brněnské Fakultní nemocnice, největšího tkáňového zařízení v zemi. "V celém Česku neexistuje žádná firma, která by byla tkáňovým centrem a současně se zabývala distribucí. Takže pokud bude tkáňové centrum zodpovídat za to, že předá materiál jen takovému dopravci, který je na to vybaven, a pohlídá si podmínky, může zákon pomoci," řekla serveru Týden.cz Kubešová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video