Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na přechodech vzrostl zmatek i ohleduplnost

  22:49aktualizováno  22:49
Od Nového roku, odkdy mají chodci větší přednost na přechodech, zahynuli v Praze tři lidé, kteří přecházeli po "zebře". V mnoha městech jsou zranění, před přechody častěji bourají auta, protože jedno dává přednost chodcům a druhé, které jede za ním, už nestačí zabrzdit. Přesto policisté i experti na bezpečnost dopravy tvrdí, že chodci i motoristé jsou k sobě ve městech ohleduplnější, i když to neplatí absolutně.

Například policisté na Václavském náměstí v Praze nedávno spočítali, že za patnáct minut nedalo na přechodu přednost osmadvacet řidičů ze sto čtrnácti. A někteří chodci zase přecházeli ulici mimo přechod.

"Někdo si zase přednost na přechodu vykládá jako absolutní," říká mluvčí policie v Táboře Pavel Hanták. Podle mluvčího zlínské policie Iva Mitáčka jsou dalším úskalím případy, kdy chodec vstoupí do vozovky, ale pak uvidí auto a vrátí se zpět. Vozidlo však mezitím přibrzdí a auta za ním také, což vede ke zpomalování provozu.

"Excesy se najdou mezi chodci i řidiči, ale jinak zatím vládne opatrnost, což je dobře. Je poznat, že se všichni s novým pravidlem teprve učí žít. Jsem ale přesvědčen, že se to naučíme stejně jako v Rakousku nebo Německu," říká vedoucí sekretariátu Rady vlády pro bezpečnost silničního provozu Karel Pospíšil.

"O tom, že řidiči jsou opatrnější, svědčí od začátku roku jen jediná nehoda na přechodu. Chodec utrpěl po sražení autem lehké zranění. Zavinění zatím zjišťujeme," řekl šéf českobudějovického dopravního inspektorátu Václav Vališ.
"Tolerance za volantem je o poznání větší," říká mluvčí brněnského policejního ředitelství Zdeněk Lubas. Dodává, že někteří chodci přecházejí na místech, kde nemají, anebo dokonce přelézají zábradlí.

"Zvykají si obě strany, chodci i řidiči," uvádí Václav Špička, sekretář pro bezpečnost silničního provozu občanského sdružení Autoklub. "Škoda, že pravidlo o přednosti chodců neplatí už dávno." Jaké jsou zkušenosti chodců a řidičů? "Většina řidičů před přechodem zastaví, ale nějaký hulvát se vždycky najde," říká Karel Pilař z Karlových Varů.

Podnikatel Květoslav Ovesný, který po Praze jezdí prakticky denně, tvrdí, že většina řidičů i chodců je slušných, i když se občas mezi nimi najde bezohledný člověk. "To bylo, je a bude," domnívá se Ovesný. Dodal, že v některých, především okrajových částech Prahy bývá problém přechod vůbec vidět: barva na ulici je už odřená, značka není vidět.

"A najednou tam skočí chodec," líčí své zkušenosti Ovesný. Od Nového roku policisté zaznamenávají větší počet havarovaných aut před přechody. "Scénář bezmála deseti dopravních nehod, které jsme od začátku roku na přechodech vyšetřovali, je pokaždé stejný. První automobil v řadě zastaví, aby dal přednost chodcům, a zezadu do něho narazí další vůz. Zatím se však nestalo, že by automobil srazil chodce," uvádí mluvčí pardubické policie Hana Fojtíková.

Jedinou dopravní nehodu, při které byla na označeném přechodu lehce zraněna starší žena, způsobil v Pardubicích cyklista. Podobné zkušenosti mají také v Plzni a Jablonci nad Nisou. "Na přechodech se zvýšil počet nehod mezi vozidly, jejichž řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost a narazili do automobilu před nimi," říká šéf plzeňských dopravních policistů Luboš Berka.

V některých městech určitě zmizí některé "zebry", aby se zlepšila plynulost dopravy. Které přechody se budou rušit, ještě není definitivně rozhodnuto, úředníci v těchto dnech teprve mapují situaci. Například v Ostravě by mělo časem zmizet až šedesát přechodů, které jsou méně využívány.

O zrušení některých přechodů uvažují též v Českých Budějovicích. Půjde o přechody, jež jsou od sebe vzdáleny méně než předepsaných padesát metrů. Na projektu nyní pracuje odbor územního plánu architekta města.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu

Bioklimatolog Miroslav Trnka v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Sucho v Česku může za nedostatek vody v řekách a deficit vláhy v půdě, který odpovídá 60 milimetrům srážek. V budoucnu...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

VIDEO: Demokracie víc pro lidi. Fiktivní Gottwald mudruje v osvětovém klipu

Vymýšlí převrat. Jiří Vyorálek hraje Klementa Gottwalda v Únoru 1948.

Výzvu Mantinely demokracie, která volá po dodržování principů dělby moci, podpořil v roli Klementa Gottwalda i herec...

Najdete na iDNES.cz