Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na povodňová konta přišly 4 miliony, na Moravu míří košťata a nářadí

  11:31aktualizováno  11:31
Na povodňové sbírky přišlo zatím asi 4 115 591 korun, část z nich už charitativní organizace využily a poslaly do zaplavených oblastí první pomoc, především v podobě nářadí, čisticích prostředků a vysoušečů. O rozsáhlejší pomoci rozhodnou, až voda opadne.

Oblastní spolek Českého červeného kříže Hradec Králové shromažďuje materiální humanitární sbírku na pomoc lidem v oblastech postižených záplavami. (18. května 2010) | foto: Alexandra MlejnkováČTK

"Na náš účet zatím přišlo 574 512 korun, k tomu lidé poslali přes 38 tisíc DMS, čímž přispěli přes další částkou 1 026 837 korun," uvedl Martin Hořínek z Diecézní charity ostravsko-opavské.

Většina peněz bude pomáhat, až voda opadne, nejrychlejší pomoc už ale organizace poskytla. "Dnes budeme dělat větší nákup, přibližně v hodnotě asi sta tisíc korun pro Bohumín a ve stejné výši se nakoupí věci pro Český Těšín a Karvinou," řekl Hořínek s tím, že za dary dobrovolníci nakoupí hlavně košťata, čisticí prostředky, rukavice a další potřebné věci.

ADRA bude plánovat pomoc, až voda opadne

Organizace ADRA začne plánovat přesné využití peněz plánovat, až voda opadne. Zatím má společnost dispozici 384 669 korun z DMS a 166 573 korun, které došly na konto.

Vodní masa opouští Česko

Řeka Morava kulminuje v Lanžhotě

"Až budeme vědět, jaké škody voda napáchala, začneme plánovat jednotlivé fáze pomoci," sdělila iDNES.cz mluvčí ADRY Tereza Svobodová s tím, že s žádostmi o pomoc se lidé mohou obracet na telefonní číslo 739 105 080 nebo na e-mailovou adresu povodne@adra.cz.

Telefonní linku, kde mohou lidé ze zaplavených oblastí žádat o pomoc, zavedla také Diakonie českobratrské církve evangelické, a to na čísle 724 515 408, případně mohou zaslat zprávu na povodne@diakoniecce.cz.

Úklid po záplavách ve Valašském Meziříčí (18. května 2010)

Diakonie za poslední dva dny vybrala asi sto tisíc korun, další příspěvky očekává hlavně o víkendu. "Dali jsme výzvu také dovnitř, mezi další církevní organizace, odkud jsme dříve vždy vybrali vysoké částky," vysvětlila iDNES.cz mluvčí Vendula Kodetová.

Už nyní ale diakonie na místě pomáhá, poskytuje hlavně materiální a technickou pomoc, lidé si mohou půjčit například vysoušeče. "Stačí se obrátit na jedno z našich středisek, která jsou například v Ostravě, ve Vsetíně, ve Valašském Meziříčí nebo v Uherském Hradišti," dodala Kodetová. Ve střediscích jsou podle ní připraveni také dobrovolníci, kteří mohou pomoci s úklidem.

V zaplavených oblastech pomáhá také Český červený kříž, který poskytuje například hygienické a desinfekční prostředky a další materiální pomoc z vlastních zdrojů. Kromě toho má k dispozici 663 tisíc korun z povodňové sbírky, uvedla Helena Jedličková z ekonomického oddělení organizace.

Člověk v tísni vyslal první konvoj

Konvoj s pomocí vyslal do zaplavených oblastí také Člověk v tísni. "Dnes vyjely kamiony se sanitárními prostředky do Přerova, Troubek a Hranic na Moravě. Zavážejí mimo jiné košťata a nářadí," řekl iDNES.cz Tomáš Urban.

Zítra pak do Troubek vyrazí tým dobrovolníků, kteří budou mapovat škody, aby se společnost mohla rozhodnout, jak pomoc naplánuje. K dispozici má zatím asi milion a dvě stě tisíc korun, z nichž zhruba 900 tisíc přišlo prostřednictvím DMS.

JAK POMOCI

Diecézní charita ostravsko-opavská: peníze lze zasílat na konto 5015003434/5500 (var. symbol 333), dárcovskou SMS ve tvaru DMS POVODNE2010 na číslo 87777.

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje: dárci se mohou hlásit na humanitární lince 950 730 730.

Člověk v tísni: peníze lze zasílat na konto 72027202/0300, dárcovskou SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.

ADRA: peníze lze zasílat na konto 4028 4028/0300 (var. symbol 397). S nabídkou i potřebou pomoci se lidé mohou obracet na telefonní číslo 739 105 080 nebo na e-mailové adrese povodne@adra.cz. Dárcovskou SMS ve tvaru DMS ADRA lze poslat na číslo 87777.

Český červený kříž: peníze lze zasílat na konto 222826/5500 (var. symbol 222), dárcovskou SMS ve tvaru DMS CCK na číslo 87777.

Cena dárcovské SMS je 30 korun, charity z této částky obdrží 27 Kč.

Diakonie Českobratrské církve evangelické: sbírá peníze prostřednictvím SMS ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Toyota Verso
Toyota Verso

r.v. 2013, naj. 70 000 km, diesel
357 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz