Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na povodňová konta dorazily stovky milionů

  20:23aktualizováno  20:23
Před třemi měsíci se Českem přehnala ničivá povodeň. Zároveň s ní se vzednula i vlna solidarity. Okamžitě se začala objevovat povodňová konta. Po čtvrt roce se na účtech největších humanitárních organizací sešlo přibližně 440 milionů korun. Miliony jsou i na kontech měst a obcí. Vládní konto čítá na 102 miliony korun. Některé peníze si už své příjemce našly, další na ně čekají.

V první fázi humanitární organizace za peníze z kont nakupovaly především potraviny, pitnou vodu, čisticí a dezinfekční prostředky. Teď jdou finance hlavně na obnovu poškozených domů a výstavbu nových obydlí.

Z vládního povodňového konta odešlo v pátek 31,5 milionu korun na výstavbu náhradních bytů. "Z účtu, který spravuje Státní fond životního prostředí, dostali příspěvek například lidé v Zálezlicích a Klech v okrese Mělník nebo ve Švihově na Klatovsku," řekla ČTK mluvčí fondu Věra Dřevíkovská.

O dalším tuctu žádostí se jedná. "Další peníze budou rozděleny do konce tohoto týdne," dodala mluvčí.

Nejštědřejší byli lidé ke společnosti Člověk v tísni. Na jejím kontu SOS Povodně se zatím sešlo na 197 milionů korun.

Podle Veroniky Dvořákové už společnost rozhodla o využití 100 milionů korun. Polovina půjde na obnovu či vybudování zničených nebo vážně poškozených domácností. Přes 41 milionů poslouží na opravy škol, školek, zdravotnických zařízení, domovů s pečovatelskou službou a kulturních zařízení.

Dvořáková předpokládá, že celková částka, která se na SOS Povodně sejde, dosáhne asi 230 milionů korun. Společnost má vypracovaný projekt na přerozdělení všech peněz. "Většina financí půjde přímo konkrétním lidem na konkrétní projekty," dodala.

Na kontě České katolické charity se sešlo zhruba 159 milionů korun. "Peníze jsou přerozdělovány jednotlivým diecézím postiženým velkou vodou," řekl ČTK mluvčí Charity Jan Oulík. Přes 80 milionů poslouží přímo postiženým domácnostem. Dalších 25 milionů hodlá charita věnovat neziskovým organizacím a na opravy a výstavbu domů, například pro seniory.

Na účtu Fondu Humanity, který spravuje Český červený kříž, je nyní 52 milionů korun. Už se rozdělilo zhruba deset  milionů.

"Čtyři miliony byly věnovány na okamžitou pomoc hned po povodních. To je na nákup trvanlivých potravin, úklidových a čisticích prostředků, dezinfekčních prostředků, hygienických potřeb a prostředků proti komárům. Za zhruba šest milionů se nakoupily vysoušeče," řekla ČTK vedoucí ekonomického úseku červeného kříže Helena Jedličková. Zůstatek na účtu se rozdělí mezi obce, které se zapojí do projektu Obnova bydlení.

"Především na pomoc sociálně slabým občanům postiženým srpnovými povodněmi se zaměřuje humanitární organizace ADRA, na jejímž kontě je přibližně 32 milionů korun," informovala ČTK Martina Vlasáková ze sekretariátu organizace.

Miliony se sešly i na kontech měst a obcí
Dárci směřovali svou pomoc i k jednotlivým obcím. Například na povodňovém kontě jihočeského Veselí nad Lužnicí se sešlo zhruba 13 milionů korun. "Peníze šly mimo jiné na opravu kuchyně pro místní penzion pro důchodce," upřesnila pro iDNES vedoucí finančního odboru městského úřadu Marie Hrubá.

Všechny peníze však dosud rozděleny nejsou. Další se budou rozdělovat v prosinci. Na kontě peníze stále přicházejí, například z benefičních koncertů, dodala Hrubá.

Povodňové konto zřídil i Obecní úřad v Chodounech, kde žije zhruba 300 lidí. "Na kontě je přes čtyři miliony," řekl starosta Alexandr Šťastný.

Každá z postižených rodin v části Lounky zatím dostala 15 tisíc korun. "To šlo z daru města Loun v rámci akce Louny Lounkám. Z tohoto daru bylo rovněž použito na 700 tisíc korun na stavbu sedmi rodinných domků," dodal Šťastný.

Srpnové záplavy napáchaly podle vládních odhadů škody kolem 70 miliard korun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...Najdete na iDNES.cz