Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na polích je stále letošní obilí

  11:30aktualizováno  11:30
Osoblaha - Mnozí zemědělci severu Bruntálska se shodují, že takovou nepřízeň počasí nepamatují. A protože i v úterý na Osoblažsku pršelo, vjedou kombajny rolníků na pole až v příštích dnech, kdy se rok přelomí do podzimu. "Pracuji v zemědělství už pětadvacet let, ale tohle jsem opravdu ještě nezažila," řekla ustaraně vedoucí bruntálské agrární komory Miloslava Nováková.

 "Nesklidili ještě větší hospodáři, jako je například Hlinka nebo Osoblaha. To počasí je deprimující."

Dodala, že obilí, které zůstalo na polích, je polehlé a klasy začínají klíčit. "Ztrácí tak velmi na kvalitě. Navíc zemědělci už jindy v této době ořou pole, aby zaseli na zimu," řekla Nováková. Dodala, že sklizeno nemají ještě zcela ani zemědělci na Rýmařovsku v okolí Moravského Berouna.

Zemědělci Petru Školovi z Hlinky na Osoblažsku zbývá sklidit dvě stě z jednoho tisíce hektarů obilovin, které vypěstoval.  "Přestože jsme na počátku letošního léta mysleli, že budeme mít pět set tun kvalitní potravinářské pšenice, nyní víme, že nebudeme mít nic. Kvalita obilí je špatná," říká soukromý zemědělec. Obilí, které vypěstoval, proto zužitkuje hlavně pro  svá zvířata nebo je prodá dál jako krmivo.

"To počasí je opravdu zdrcující. I když hlásí pěkně, tak tady často prší. My jsme přitom pořád technicky připraveni vjet do polí, ale ten déšť to prostě neumožňuje," řekl Petr Škola.

Zemědělec Josef Červinka z Osoblahy počítá, že pokud by se počasí zlepšilo, sklidí do sedmi až čtrnácti dnů. "Zbývá mi necelá třetina. Naštěstí jsem sklízel tak, že už můžu na některých pozemcích sít na zimu. Ale takové žně nepamatuji. Dokonce spekulujeme, jestli to klima nemá trochu na svědomí i přehrada Slezská Harta," řekl Josef Červinka.

Sklidit stačil ještě před dešti zemědělec Michalis Mavropulos ze Slezských Rudoltic. "Ale horko, těžko. Pokud nezačne být v dalších dnech pěkně, zpozdíme setí ozimů," řekl zemědělec.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz